آنچه منی درباره سلامت بدن مردان می گوید

منی مایعی سفید و شفاف است که در هنگام انزال از مجرای ادراری آلت تناسلی مرد خارج می‌شود و از سلول‌های اسپرم متحرک (به نام اسپرماتوزوئید یا منی دانه) و یک مایع غنی از مواد مغذی، به نام مایع منی تشکیل شده است. کار مایع منی انتقال سلول اسپرم و تقویت لقاح میباشد

آنچه منی درباره سلامت بدن مردان می گوید


آنچه در این مقاله میخوانیم:
⦁    تولید منی
⦁    غدد کویر
⦁    غده پروستات
⦁    کیسه منی
⦁    بو و مزه
⦁    مقدار عادی منی
⦁    منی قرمز یا قهوه ای رنگ
⦁    منی زرد یا سبز رنگ


پایگاه تحلیلی خبری تلکسیران به نقل از سایت verywellhealth: منی مایعی سفید و شفاف است که در هنگام انزال از مجرای ادراری آلت تناسلی مرد خارج می‌شود و از سلول‌های اسپرم متحرک (به نام اسپرماتوزوئید یا منی دانه) و یک مایع غنی از مواد مغذی، به نام مایع منی تشکیل شده است. کار مایع منی انتقال سلول اسپرم و تقویت لقاح میباشد.

منی چگونه تولید می‌شود؟
سلول ‌های اسپرم که کمتر از 10٪ مایع منی را تشکیل می دهند، در بیضه ها تولید و در اپیدیدیم ذخیره می شوند. در طی انزال، یک لوله کوچک با دیواره هایی ضخیم، به نام رگ وابران، سلول‌های اسپرم را از اپیدیدیم تا مجرای ادرار و سپس به خارج از بدن یا داخل واژن (توسط آلت تناسلی) حمل می‌کند.
با عبور سلول‌های اسپرم از طریق رگ وابران، سه غده مختلف ترشحات مخاطی (به نام مایع منی) را آزاد نموده و در ترکیب با سلول ‌های اسپرم، منی تولید میکنند. این سه غده که غالباً به عنوان غدد تناسلی پیوست از آنها نام برده می‌شود، شامل غدد بولبواورترال (غدد کویر یا پیازی پیشابراهی) ، غده پروستات و کیسه منی هستند.
 

غدد کویر یا پیازی پیشابراهی
بخش اول مایع منی (حدود 5٪) شامل ترشحات غدد کویر می‌باشد. این غدد که به اندازه نخود هستند، آنچه که مایع پیش از انزال یا پیشاب نامیده می شود را تولید می‌کنند. این مایع مجرای ادرار را روانکاری کرده و هرگونه اسیدیته را خنثی می‌نماید و به اسپرم امکان می‌دهد تا به راحتی جابه‌جا شود.

غده پروستات
حدود 15 تا 30 درصد مایع منی توسط غده پروستات، غده ای به اندازه گردو واقع در زیر مثانه اطراف مجرای ادرار مردان، تولید می شود. غده پروستات منبع اصلی فسفاتاز اسیدی، اسید سیتریک، اینوسیتول، کلسیم، روی و منیزیم می‌باشد. همه این ترکیبات منحصر به فرد نقش خاصی ایفا می کنند. به عنوان مثال، روی یک عامل ضد باکتریایی است. جالب اینجاست که برخی از متخصصان معتقدند که این موضوع باعث می‌شود عفونت ادراری در مردان در مقایسه با زنان شیوع کمتری داشته باشد. 
غده پروستات همچنین آنزیم هایی را آزاد می‌کند که حدود 15 تا 30 دقیقه پس از انزال در مایع منی فعالیت می کنند. این فرآیند روان‌سازی باعث آزاد شدن آهسته اسپرم می‌گردد. بعد از آن، سلول‌های اسپرم می توانند وارد دهانه رحم شوند و با هدف پیدا کردن تخمک برای انجام لقاح، در سیستم تولید مثل زن به طور منظم حرکت کنند. 

کیسه منی (وزیکول سمینال)
حدود 65٪ تا 75٪ مایع منی توسط کیسه منی تولید می شود که در بالای غده پروستات در زیر مثانه قرار دارد و شامل ترکیباتی مانند فروکتوز (قند) و پروستاگلاندین‌ها میباشد. فروکتوز سلول‌های اسپرم را تغذیه کرده و انرژی لازم را به آن‌ها می دهد. پروستاگلاندین ها به منظور برانگیختن اسپرم در کانال واژن و از طریق دهانه رحم، به تحریک عضلات واژن کمک می کنند.
عوامل انعقاد نیز در مایعات ترشح شده توسط کیسه منی وجود دارند. این عوامل باعث می شوند که اجزای منی کنار هم جمع شده و یک ماده‌ی محکم ژله مانند بعد از انزال تشکیل دهند. هدف از فرآیند انعقاد، نگه داشتن اسپرم در جای خود تا زمانی است که بتواند به آرامی در طی فرآیند روان‌سازی (که توسط آنزیم های ترشح شده از غده پروستات کنترل می شود) آزاد شود. 
در ادامه به برخی سؤالات متداول در خصوص منی پاسخ داده شده است.

بو و مزه منی چگونه است؟
منی اغلب به دلیل داشتن فروکتوز زیاد، بویی کلر مانند دارد و کمی شیرین است. گفته می شود طعم منی از فردی به فرد دیگر متغیر میباشد.

مقدار عادی منی که در هنگام انزال خارج می شود چقدر است؟
مقدار عادی مایع منی که در هنگام انزال از بدن مرد خارج می شود، در میان مطالعات تحقیقاتی متفاوت می‌باشد. اگرچه یک بررسی اجمالی در مجله شناخت مردان (Journal of Andrology ) نشان می دهد که میانگین حجم منی حدود 3.4 میلی لیتر است. همچنین، دو عاملی که ممکن است حجم منی بعد از انزال را تحت تأثیر قرار دهد، شامل آخرین بار انزال و وضعیت هیدراته شدن میباشد.

منی قرمز یا قهوه ای رنگ نشانه‌ی چیست؟
منی با ظاهر قرمز یا قهوه ای رنگ نشانه وجود خون می‌باشد. اگرچه این موضوع ممکن است سبب نگرانی افراد شود، ولی وجود خون موجود در منی (هماتواسپرمی) اکثرا" خوش خیم میباشد. شایع ترین دلیل آن نمونه برداری یا بیوپسی از پروستات است، اما همچنین می تواند ناشی از بیماری هایی دیگر که روی اعضای دستگاه تناسلی مرد اثر میگذارند، باشد. خون موجود در منی بندرت نشانه سرطان است.
خبر خوب این که هماتواسپرمی معموالا خود به خود برطرف می شود. با این حال، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. او احتمالاً از شما سؤالاتی خواهد پرسید، شما (به خصوص کیسه بیضه و غده پروستات تان)  را معاینه میکند و از شما میخواهد برای اطمینان از عدم وجود عفونت، آزمایش ادرار انجام دهید.

منی زرد یا سبز رنگ نشانه‌ی چیست؟
منی به طور طبیعی سفید مایل به زرد یا زرد کم رنگ است. اما، منی زرد یا سبز رنگ ممکن است نشان دهنده عفونت هایی مانند عفونت مقاربتی سوزاک باشد. اگر منی شما به دلیل عفونت سوزاک تغییر رنگ پیدا کرده باشد، درمان آن با آنتی بیوتیک های تجویز شده توسط پزشک ضروری است. به همین ترتیب، منی بد بو نیز ممکن است نشانه عفونت باشد و به معاینه توسط پزشک نیاز دارد.

نکته آخر
منی آنقدرها که فکر می کنید ساده نیست. این ماده دارای اجزای زیادی است که همگی در تقویت تولید مثل و رساندن اسپرم به تخمک نقش دارند. با این وجود، همانطور که تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم مشهود است، قسمت مایع منی به طور کامل برای لقاح ضروری نیست.
اگر هرگونه سوال یا نگرانی در مورد منی خود دارید، با یک پزشک تماس بگیرید - و اصلا خجالت نکشید. این همان کاری است که آنها برای انجام آن آزموش دیده اند. 

منبع: verywellhealth
مترجم: فریده هاشمی

کد خبر 18512

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =