۲۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۰
اشتباهات بارداری بعد از 35 سالگی

با بالا رفتن سن و رسیدن به یائسگی  قابلیت تخمدان ها کاهش پیدا می کند. از طرفی با ورزش کردن و تغذیه مناسب و در عین حال با داشتن رژیم غذایی مناسب می توان تاثیر مثبتی بر روی روند بارداری داشت

 ۹۹ در صد اشتباهات درباره بارداری بعد از ۳۵‌سالگی چیست؟


پایگاه تحلیلی خبری تلکسیران: بسیاری از افراد درباره بارداری بعد از ۳۵ سالگی اطلاعات ناکافی و غلطی دارند. اما اگر شما از دسته افرادی هستید که بیشتر از ۳۵ سال سن دارید و تصمیم گرفته اید که مادر شوید در ادامه متن ما با همراه باشید ما تمام سوالات شما را جواب خواهیم داد و به شما خواهیم گفت با استفاده از چه روش هایی صاحب یک فرزند سالم شوید. 


 خانم ها در بدو تولد از یک میلیون تخمک به وجود می آیند که تا سن بلوغ فقط ۳۰۰ هزارتای این تخمک ها باقی می مانند از بین این سیصد هزار تا نیز تنها ۳۰۰ تخمک قابلیت بارور شدن را دارند. خیلی از افراد فکر می کنند که یائسگی آغاز کاهش باروری است اما این فرض کاملا اشتباه است. در این سن توانایی تولید بدن خانم ها کاهش می یابد و تخمدان ها در تولید تخمک تا حدودی نا توان می‌ شوند. با بالا رفتن سن و رسیدن به یائسگی  قابلیت تخمدان ها کاهش پیدا می کند. از طرفی با ورزش کردن و تغذیه مناسب و در عین حال با داشتن رژیم غذایی مناسب می توان تاثیر مثبتی بر روی روند بارداری داشت و کمک به بهتر شدن دوران بارداری بعد از ۳۵ سالگی کرد. اشتباهات بارداری منجر به بروز اختلال ها می شود: 


یکی از اشتباهاتی که در این زمان باروری را نا ممکن و بسیار سخت می کند مصرف سیگار است. با مصرف سیگار توسط مادر باردار جنین متحمل اختلالات مغزی می شود و بیماری های مختلفی را از خود نشان می دهد. 
اشتباه دیگری که با بارداری ۳۵ سالگی همراه است افزایش میزان اختلال در کروموزوم ها و ژنتیک است. به طور میانگین سندروم‌ نشانگان داون یکی از این اشتباهات است  که با اختلال در کروموزوم شماره ۲۱ همراه است و به ان تریزومی ۲۱ نیز می گویند.
 این اختلال باعث ناهنجاری در ظاهر فرزند و سیستم آن می شود که می توان گفت از هر ۳۸۵ کودکی که از مادرهای سن بالا متولد می شوند فقط یک نوزاد به این ناهنجاری دچار خواهد شد. بنابراین  علم‌ ژنتیک می‌ گوید بارداری با سن ۳۵ سال با ناهنجاری های کروموزومی همراه است اما با میزان کم! بدین ترتیب در مادران ۳۵ ساله ابتدا باید مشاوره ژنتیک صورت بگیرد. در مشاوره ژنتیک به پدر و مادر اطلاعاتی داده می شود که در این رابطه بتوانند آسان تر تصمیم گیری کنند و هم چنین ممکن است نیاز به آزمایش های بارداری بالای ۳۵ سال از قبیل تست آمنیو سنتز و هم چنین تست پرزهای جفتی  باشد که بتوان تا حدودی اختلالات را از میان برد. یکی دیگر از اشتباهات ریسک سقط جنین است که بسیاری از مادرها را تهدید می‌ کند. نزدیک به ده  درصد خانم های بیست ساله با سقط جنین مواجه می شوند و مادران ۳۰ سال به بالا بیشتر در معرض سقط جنین هستند به طوری که این میزان به ۱۲ درصد می رسد و مادران ۳۵ ساله و بیشتر حدود به ۲۰ درصد سقط جنین خواهند داشت. بدین ترتیب می توان گفت باید توصیه های فراوانی را جهت داشتن یک بارداری  بالای ۳۵ سال مناسب رعایت کنند. 


آیا بارداری بعد از ۳۵ سالگی خطرناک است؟ 


بارداری در سن ۳۵ سالگی و بیشتر پر خطر است اما نا ممکن نیست. محققان دریافتند که پس از گذشت سن ۳۵ دیگر احتمال بارور شدن کاهش پیدا خواهد کرد. به طور کلی باروری در سنین کمتر می‌ تواند آسان تر از زمانی باشد که فرد ۳۵ ساله و یا بیشتر است. بیشترین میزان بارداری متعلق به زمانی است که خانم ها در دهه بیستم زندگی قرار دارند این زمان بارداری بسیار مناسب است. قطعا با گذشت زمان بارداری شبیه به  سن های کمتر نیست برای مثال بارداری خانم ۲۸ ساله به هیچ عنوان شبیه بارداری در سن ۲۲ سالگی نیست و این به عنوان یک ضرر محسوب میشود. یکی از اشتباهاتی که خیلی از خانم ها درگیر آن هستند، بارداری بعد از ۳۵ سالگی است بهتر است بدانید که میزان بارور شدن در این سن حدود ۲۰ درصد است. 
در صورتی که اگر بیش از ۳۵ سال سن داشته باشند این میزان به پنج درصد می رسد.  معمولا خانم هایی که سن بالای سی و پنج سال دارند بارداری‌ آن ها را باید با وجود بیماری های مختلف از قبیل پره اکلامپسی، محدودیت رشد داخل رحمی و دیابت در نظر گرفت. با توجه به گفته کارشناسان خانم ها باید بارداری خود را به قبل از سن ۳۵ سال برسانند تا از وجود خطر برای خود و جنین جلوگیری کنند. گاهی اوقات احتمال بار دار نشدن در مادر های بالای ۳۰ سال وجود دارد. از طرفی برخی از مادرهای ۳۵ ساله با خونریزی های شدید هنگام زایمان همراه هستند که در این صورت نیز ممکن است مادر جان خود را از دست بدهد.


مضرات بارداری بعد از ۳۵ سال


 شاید تا به حال زنان زیادی را دیده باشید که بارداری  بعد از سن ۳۵ سال را هم با موفقیت به پایان رسانده اند. اما این را فراموش نکنید که در حالت خوش بینانه این فرد می تواند در سن ۶۰ یا ۷۰ سالگی فارغ التحصیل شدن فرزند خود را ببیند و اگر شانس با او یار باشد شاید بتواند در عروسی فرزند خود حضور داشته باشد. بنابراین یکی از مشکلات که برای ما ایرانی ها بسیار هم‌ حائز اهمیت است کفاف ندادن عمر است. از طرفی با بالا رفتن سن، مادر دیگر آن شور و هیجان قبل را نداشته و ممکن است این قضیه بر روی تربیت فرزند نتیجه منفی داشته باشد. در قسمت های قبلی توضیح دادیم که چه اشتباهاتی مادران را با خود همراه می‌ کند. سقط جنین، به دنیا آوردن فرزندی معیوب، فرزندی با ناهنجاری های کروموزومی، مسئولیت سنگین تر، هزینه های بیشتر و بارداری گران قیمت از مضرات بارداری با سن ۳۵ سال و بیشتر است. 


آیا تولد فرزند در سن ۳۵ سال پر خطر است؟ 


 بله! یک زن تا قبل از ۳۵ سال قطعا می تواند وضع حمل کند اما بعد از آن با کاهش توانایی فرد این امر حتی امکان دارد غیر ممکن شود. در این سن رحم زنان  در بیشترین سایز خود قرار دارد  که این مسئله با بروز مشکلی مثل انطباق بین دهانه رحم و واژن همراه است . حتی یکی از جالب ترین اتفاقات بعد از این سن باردار شدن داشتن فرزندهای  دو و یا سه قلو است. احتمال به دنیا آوردن  فرزندان چند قلو در مادران ۳۵ ساله وجود دارد. شاید برای شما جالب باشد اما اندازه بزرگتر رحم باعث می شود که به راحتی بتوانند چند جنین را تحمل کنند. همان طور که گفته شد تولد فرزند با مشکلات فراوانی از جمله بیماری هایی که نام برده شد همراه است و چنین مادری باعث به وجود آوردن فرزندی می شود که تا یک عمر با اختلالات فراوانی همراه است. بدین ترتیب مادر نباید آن زمان طلایی و ارزشمند را برای باردار شدن از دست بدهد. 


آیا سن پدر در باروری بعد از ۳۵ سال موثر است؟


درست است که سن یک مادر در تولد فرزند بسیار مهم است اما به دنبال آن سن پدر نیز کاملا حائز اهمیت است و نباید این مسئله را نادیده گرفت. در مردان روند کاهش باروری با بالا رفتن سن تعریف نشده است اما عاملی است که نمی توان از آن صرف نظر کرد. بنابراین سن مرد مهم است. حال بیایید  میزان بارور شدن مرد در سن‌ بالا را بررسی کنیم. اگر همسر یک خانم حدودا ۵ سال از او بزرگتر باشد برای مثال یعنی مردی با سن ۴۵ سال و همسری ۴۰ سال میزان باروری آن ۱۵ درصد افت می‌ کند. البته این احتمالات مربوط به زمان بسته شدن نطفه بوده و صرفا باردار شدن در این محدوده سنی مساوی با فرزند دار شدن نیست. به دنبال آن پدری با این سن فرزندانی با اختلالات کروموزومی به دنیا خواهد آورد. البته جای نگرانی نیست چرا که این میزان نیز دارای آمار و ارقامی است که زیاد نباید نگران بود اما باید زمان باروری را به قبل ۴۰ سال سپرد. به همین دلیل پدرها باید به سن خود توجه کنند. از طرفی هنوز هم ‌نظریه هایی مخالف با این نظریه وجود دارد که تا زمان قطعی شدن آن ها نمی‌ توان اظهار نظرهای صد درصدی داد. 


احتمال موفقیت  درمان های ناباروری در ۳۵ سالگی


شاید با خود فکر کنید که با انجام درمان های ناباروری می توانید نداشتن فرزند خود را جبران کنید اما توجه داشته باشید که بهتر است این کار قبل از سن ۳۵ سالگی انجام شود. متاسفانه خیلی از افراد فکر می‌ کنند که درمان های ناباروری را می توان در هر سنی انجام داد اما این طرز فکر اشتباه است و خیلی از در مان های ناباروری بعد از سن ۳۵ سال به سر انجام نمی رسد. همان طور که بدن خانم ها ممکن است به هورمون های خودی واکنش مثبت نشان ندهند به دنبال آن ممکن است با داروهای هورمونی نیز به آسانی واکنش ندهند. با توجه به آماری که مرکز کنترل بیماری ها  در اختیار ما قرار داده اند به صراحت می توان گفت : تولد های موفق با توجه به روش ای وی اف در مادران سن بالا غیر ممکن و تا حدودی با مشکلات فراوان همراه خواهد بود. موفقیت در تزریق ای وی اف به ترتیب چنین خواهد بود: در  سن ۳۱ سالگی نزدیک به ۳۸ درصد تولد ها موفق است، در زنان ۳۹ سال این مقدار به ۲۲ درصد کاهش پیدا می کند و در زنان ۴۰ سال و بیشتر این میزان حدودا به ۱۰ درصد می رسد که این مختص به زمانی است که مادر از سلامت جسمی کامل برخوردار باشد. 

مزایای بارداری بعد از ۳۵ سال


 یک خانم ۳۵ یا ۴۰ ساله از لحاظ تضمین شغلی در موقعیت بسیار مناسبی قرار دارد بدین ترتیب با توجه به تمکن مالی موجود می تواند زمان بیشتری را صرف بزرگ کردن بچه خود کند "آندریا برورمن" استاد طب سنتی و روانپزشکی در این باره می گوید:" شاید مادر در این شرایط زمان بیشتری برای کودک خود داشته باشد." مادر ها به طور کلی در چنین  زمانی وضعیت مالی مناسبی دارند و می توانند فرزند خود را بهتر ساپورت کنند. پایداری خانواده ها در این سن با توجه به موقعیت مناسب اجتماعی بیشتر است و یک مادر به بهترین نحو می تواند هزینه تحصیل و آینده فرزند خود را بدهد. البته این موضوع  را که یک مادر سن بالا می تواند چالش های فراوانی از لحاظ اخلاقی با فرزند خود داشته باشد را نباید فراموش کرد. همان طور که گفته شد در چنین شرایطی فرزند ۲۰ ساله با یک مادر و پدر پیر مواجه خواهد شد و در این صورت تنش های اخلاقی بین والدین و فرزند بیشتر خواهد شد. 


 نکات مثبت بارداری بالای ۳۵ سال 


 شوق به داشتن فرزند در مادران سن بالا زیاد است. در این سن مادران بیشتر از لحاظ روحی به داشتن فرزند نیاز دارند. حتی در این سن فرزند موجب شادابی و نشاط در خانواده می شود.  محققان در این باره گفته اند در بدن خانم های باردار بالای ۳۵ سال هورمونی ترشح می شود که قدرت حل مسئله، حافظه و استدلال های ذهنی را دو برابر قبل می کند و  در چنین شرایطی با وجود احتمال خطرهای فراوان می توان فرزند های باهوش تری به دنیا آورد. همان طور که گفتیم با رعایت یک سری نکات که بیشتر آن ها مربوط به رژیم غذایی مناسب مادر است می توان فرزند سالم را به دنیا آورد. بنابراین درست است که بارداری در  سن 40 سالگی با خطرات زیادی مادران را مواجه می کند اما در عین حال با رعایت نکات می توان فرزندی سالم را به دنیا آورد . با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی نیز می توان به مادران گفت که جای هیچ نگرانی نیست و با وجود خطرات احتمالی باید پایه و اساس های قدیمی را کنار گذاشت و برنامه ریزی دقیق برای آینده خود انجام داد. اگر در سن های بالا باردار شدید به جای استرس و نگرانی به زندگی خود توجه کنید که با رعایت نکات بتوانید بهترین بارداری را داشته باشید. 


چگونه بارداری آسان داشته باشیم؟


با توجه به سن مادر ها در محدوده ۳۰ تا ۳۵ سال می توان گفت که به راحتی ممکن است وزن اضافه کنند و خطوطی بر روی پوست به جهت کشش آن ایجاد شوند که ظاهر پوست را تا حدودی زشت می کنند. حتی مسئله ای که خیلی از خانم های باردار با آن مواجه هستند آویزان شدن سینه ها است که دیگر فرم اولی خود را نخواهند داشت و می توان گفت تا حدودی ظاهر ناخوشایندی به هیکل خانم ها می دهد. یکی دیگر از اتفاقاتی که در این دوران ممکن است بیفتد احساس کاهش قدرت عضلانی است. با توجه به این علائم باید توجه داشت که در دوران بارداری تغذیه مناسب و ورزش های مناسب انجام دهند . البته ورزش ها نباید سنگین باشند چرا که  باعث سقط جنین می شوند و از طرفی تغذیه ها نباید از مواد غذایی بسیار گرم باشند چرا که باعث از بین رفتن جنین می شوند. 


ریحانه نعمتی

کد خبر 18511

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =