برای داشتن پوستی سالم و شاداب چه کارهایی باید انجام بدهیم؟

یکی از اصلی ترین معیارهای زیبایی، داشتن پوست سالم و شاداب است. پوست نیاز به توجه و مراقبت دارد. عوامل زیادی وجود دارند که باعث کدر شدن ، جوش زدن ، خشک شدن، ایجاد منافذ باز و عیوب دیگر پوست می‌شوند. یکی از مهمترین این عوامل آلودگی ها و مواد آرایشی است که درطول روز روی پوست صورت انباشته می‌شوند

برای داشتن پوستی سالم و شاداب چه کارهایی باید انجام بدهیم؟


پایگاه تحلیلی خبری تلکسیران:یکی از اصلی ترین معیارهای زیبایی، داشتن پوست سالم و شاداب است. پوست نیاز به توجه و مراقبت دارد. عوامل زیادی وجود دارند که باعث کدر شدن ، جوش زدن ، خشک شدن، ایجاد منافذ باز و عیوب دیگر پوست می‌شوند. یکی از مهمترین این عوامل آلودگی ها و مواد آرایشی است که درطول روز روی پوست صورت انباشته می‌شوند. 
با رعایت روتین پوست می‌توانیم از ایجاد این عیوب جلوگیری نماییم و پوست خوبی داشته باشیم. پوست خوب یعنی داشتن یک پوست شاداب با داشتن حداقل لک، جوش و منافذ باز. ما در این مقاله به بررسی مراحل روتین پوست می‌پردازیم.
اولین و مهم‌ترین نکته این است که بدانیم جنس پوستمان چیست؛ دراینصورت بهتر می‌توانیم از پوستمان مراقبت کنیم و هم چنین محصولات مراقبتی مناسب آن را تهیه کنیم. توجه نمایید رنگ پوست، کک و مک و هرخصوصیت ارثی یا مادر زادی هیچ ربطی به زیبایی ندارد و گاهی یک پوست سبزه با کک و مک می تواند بسیار جذاب و شاداب باشد. 


انواع پوست


پوست انواع مختلفی دارد: پوست چرب، خشک، مختلط، دهیدراته، حساس و نرمال.
1. پوست چرب: پوست چرب دارای منافذ باز نزدیک بینی یا روی بینی می‌باشد. زمانی که به پوست صورت دست می زنید، می توانید چربی را روی پوست صورت احساس کنید. مرتب جوش می‌زند. اگر از ضد آفتاب استفاده کنید، بعد از چند ساعت پوستتان برق می‌افتد. و معمولا دارای لک هایی ناشی از جوش می‌باشد.
2. پوست خشک: پوست خشک منافذ کمی دارد و کدر است. روی گونه ها اثر قرمزی و خارش وجود دارد. پوست خشک پوستی است که هم چربی و هم آب خود را از دست داده باشد. این پوست به شدت مستعد پیرشدن می‌باشد.
3. پوست مختلط: پوست مختلط پوستی است که در ناحیه پیشانی، بینی و چانه (اصطلاحا Tزون) چرب است و سایر نواحی صورت خشک می‌باشد. در نواحی چرب دارای جوش می باشد. بعضی از افرادی که دارای پوست مختلط هستند، منافذ باز نیز دارند.
4. پوست دهیدراته: پوست دهیدراته یک پوست تشنه است. ممکن است حساس شده  و دارای جوش باشد و شاید با پوست خشک اشتباه گرفته شود. اما پوست چرب هم می تواند دهیدراته شود. این پوست ها از نظر ایجاد چربی مشکلی ندارند، اما به شدت کم آب، کدر، همراه با چروک‌های ریز و منافذ باز هستند.
5. پوست حساس: پوست حساس می تواند هرکدام از انواع پوست های بالا باشد. ولی مشخصه‌ی اصلی آن این است که به بسیاری از مواد آلرژی نشان می‌دهد و همواره دارای قرمزی و خارش می‌باشد. این پوست ها مراقبت بسیار بالایی نیاز دارند.
6. پوست نرمال: پوستی است که معایب ذکر شده ی بالا را ندارد. از نظر میزان چربی و رطوبت در حالت ایده آل می‌باشد و جوش، منافذ باز، دانه های سر سیاه و قرمزی و خارش ندارد. توجه کنید حتی پوست نرمال نیز نیاز به مراقبت دارد. در صورتی که مراقبت از آن انجام نشود، می‌تواند دهیدراته و کدر شود.


بعد از این که نوع پوست خود را شناختید، باید روزانه، خصوصا قبل از خواب، روتین پوست خود را انجام دهید. روتین پوستی شامل چند مرحله از پاکسازی و رطوبت رسانی به پوست می‌باشد. برای داشتن پوست شاداب و سالم انجام روتین پوست اهمیت زیادی دارد. 


روتین پوست


مرحله اول میسلار واتر: میسلار واتر یک نوع پاک کننده آرایش است. قبل از شستن صورت با شوینده، باید آرایش و آلودگی های روی سطح پوست را با میسلار واترها پاک کنید، زیرا شوینده ها به تنهایی قادر به پاک سازی کامل پوست نمی‌باشند. بعضی از میسلار واتر ها مناسب پاک کردن آرایش چشم نیز می‌باشند. مقداری از میسلار واتر را به پد مخصوص پاک کننده آرایش بزنید و صورت خود را از مواد آرایشی پاک کنید.


مرحله دوم شوینده: شوینده ها می توانند به صورت فوم، ژل یا جامد باشند. اصولا فوم‌ها نسبت به ژل پوست صورت را بیشتر خشک می کنند. شوینده را  کف دست بریزید، بعد بانوک انگشت و دورانی روی قسمت گونه، چانه و پیشانی را ماساژ دهید. حدود یک دقیقه کافیست و بعد آن را آبکشی کنید. برای شست و شو می‌توانید از فیس براش ها هم استفاده کنید، ولی سعی کنید بیشتر از هفته ای یک بار از آن‌ها استفاده نکنید. نوک انگشتان دست بهترین گزینه برای شست و شوی صورت هستند. آب را روی درجه ولرم تنظیم کنید، زیرا آب داغ چربی اضافی و چربی مفید را از بین می‌برد و در این صورت هم پوست در لحظه خشک تر می‌شود و هم به مرور برای جبرانش چربی بیشتری تولید می کند. درواقع پوست رو وادار به تولید چربی اضافی می‌کند. (شوینده های خیلی قوی هم به همین صورت هستند). بهترین روش این است که اگر پوستتان مختلط هست، برای هر قسمت شوینده مخصوص خودش را داشته باشید. یعنی اگر T زون شما چرب است، فقط برای نواحی چرب از شوینده مناسب پوست چرب و سایر نواحی از شوینده مناسب پوست خشک استفاده نمایید. توجه کنید، نباید بیشتر از دوبار در روز پوست صورت شسته شود. کسانی که پوست خشکی دارند، باید شست و شو را به یک بار در روز کاهش دهند. اگر بعد از شستن صورت از حوله استفاده می‌کنید، سعی کنید آن را روی صورت نکشید و فقط روی صورت گذاشته و بردارید. شوینده را حتما با توجه به نوع پوست خود انتخاب کنید.


مرحله سوم تونر: استفاده از تونر قدمت خیلی طولانی دارد، حتی زنان باستان در چین تونرها را بصورت محلی درست می‌کردند و بر روی پوست خود استفاده می‌کردند. وقتی پوست شسته می‌شود، ممکن است مقداری آلودگی در منافذهای پوست باقی بماند. وPH  پوست به هم بخورد. ما نیاز به یه محصولی داریم که این مشکلات را برطرف کند. تونر، تنظیم کننده PH پوست و تنظیم کننده ترشح چربی آن است؛ هم چنین جلوگیری کننده از ایجاد حس خشکی و کشیدگی است. بعد از شوینده حتما از تونرها استفاده کنید تا جذب آبرسان و کرم های درمانیتان بالاتر برود.
در انتخاب تونرها دقت کنید و متناسب با پوست خودتان انتخاب کنید. توجه داشته باشید تونر در پاک کردن آرایش نقش زیادی ندارد. بیشتر از آنکه پاک کننده باشد، روی شفافیت پوست تاثیر می‌گذارد. با داشتن یک تونر خوب می‌توانید چربی پوستتان روکنترل کنید و از جوش زدن جلوگیری نمایید. یک تونر خوب از ایجاد جوش سرسیاه جلوگیری می‌کند، منافذ باز را کوچک کرده و باعث می‌شود کمتر جوش سر سفید بزنیم. 


مرحله چهارم آبرسان: آبرسان‌ها آب را ازعمق پوست به سطح پوست می‌آورند، پوست را تغذیه می کنند و آن را نرم می کنند. آبرسان‌ها سریع تر از مرطوب کننده ها جذب پوست شده و وارد لایه های عمقی پوست می شوند درصورت که مرطوب کننده ها روی سطح پوست می مانند. بعد از آن که از تونر استفاده کردید، نوبت به آبرسان می رسد. آبرسان را به صورت و ناحیه گردن زده و به آرامی ماساژ دهید.
مرحله پنجم مرطوب کننده: مرطوب کننده‌ها مانع از تبخیرشدن آب پوست می‎شوند.آبی که آبرسان از لایه های عمقی پوست به سطح پوست می‌آورد، توسط مرطوب کننده‌ها حفظ می‌شود. (پوست‌های چرب نیاز به مرطوب کننده ندارند!)، این دروغ رو باور نکنید. اگر پوست چربی دارید، با نزدن کرم مرطوب کننده پوستتان دهیدراته (بی آب) می‌شود و چربی پوستتان به صورت متعادل پخش نمی‌شود. اگر پوست چربی دارید، حتما کرم مرطوب کننده‌ای انتخاب کنید که سبک باشد، چرب نباشد و رطوبت پوستتان را تامین کند.
مرحله آخر کرم دور چشم: چرا باید کرم دورچشم بزنیم؟  کاملا مشخص است، برای پیشگیری از چروک، افتادگی پلک و تیرگی دورچشم. کرم دور چشم باعث می‌شود پوست دیرتر پیر شود و خسته به نظر نیاید و هم چنین دور چشم آبرسانی می‌شود. کرم دور چشم را با ضربات بسیار آرام انگشت وسط دست از سمت بیرون به سمت داخل چشم بزنید.


نکته مهم: از اسکراب های ملایم غافل نباشید، زیرا هم لایه مرده پوست را بر می‌دارند وهم جذب مواد پوستی را بالاتر می‌برند. سعی کنید در هفته یک الی دو بار از اسکراب ها استفاده نمایید.


برای داشتن پوست شاداب و سالم رعایت یک سری نکات اهمیت زیادی دارد:

1. ملحفه بالشتتان را بشویید. زیرا آن ها منبع آلودگی هستند و صورت ما مرتب با آن در تماس می باشد، هم چنین جنس آن را از نرمترین نوع پارچه انتخاب کنید. 
2. در طول روز به صورت مرتب از آبرسان استفاده کنید.
3. آفتاب باعث گشادی منافذ صورت می‌شود و فرم سالم پوست صورت را از بین می‌برد. پس هر دو تا سه ساعت یک بار ضد آفتاب بزنید. اگر می توانید ضد آفتاب قبلی را بوسیله دستمال مرطوب از روی صورت پاک کنید.
4. از استرس دوری کنید. استرس تاثیر بسیار زیادی روی شادابی پوست دارد. سعی کنید فعالیت های آرامش بخش انجام دهید، تا میزان اثر استرس ها را در طول روز کم کند.
5. خواب کافی و منظم داشته باشید. منظم خوابیدن اهمیت بیشتری دارد. برای مثال هر شب راس یک ساعت مشخص بخوابید. 
6. طبع بدنتان را به حد نرمال برسانید. برای این کار از پزشک طب سنتی کمک بگیرید. به این ترتیب هم پوست سالمی خواهید داشت و هم بدن سالم.
7. ماسک را فراموش نکنید. سعی کنید در هفته زمانی را برای گذاشتن ماسک روی صورت داشته باشید. می توانید از ماسک های خانگی استفاده کنید.
8. از شوینده ها و کرم های مخصوص پوست خودتان استفاده کنید. اجازه ندهید پوست صورتتان دچار مشکل شود و بعد به دنبال درمان آن بروید؛ پیشگیری اهمیت بیشتری دارد.
9. حداقل روزانه 8 لیوان آب بخورید. در فصل های سرد سال که تمایل کمتری به نوشیدن آب دارید، توجه به این نکته ضروری تر است.
10. رژیم غذایی را رعایت کنید. از خوردن فست فودها، نمک فراوان، شکر و غذاهای چرب پرهیز نمایید. سبزیجات و غذاهای فیبردار را در برنامه غذایی خود قرار دهید.
11. روتین پوست را هر روز و باعلاقه انجام دهید .
شاید انجام همه این کارها سخت و زمان بر بنظر برسد، اما فراموش نکنید، داشتن پوست سالم و شفاف نیاز به توجه و رسیدگی دارد. 


نوشته: نیلوفر برجوئیان

کد خبر 18374

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =