کرونا وبال گردن خودروسازان اروپایی و آمریکایی شد

عصر خودرو- با گذر چین از شیوع کرونا که صنعت خودرو این کشور را به کما برد، حالا خودروسازهای اروپا و آمریکا یک به یک تعطیل یا کارکنان خود را مجبور به دورکاری کرده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری تلکسیران، به نقل از دنیای اقتصاد، ویروس کرونا که از سه ماه پیش در ووهان چین شیوع پیدا کرد بسیاری از صنایع مرتبط با خودروسازی این کشور را فلج و کاهش شدید فروش خودرو در بزرگ‌ترین بازار خودروی جهان را رقم زد. در این زمینه اتحادیه خودروهای سواری چین اعلام کرد که فروش در ماه فوریه و در اوج گسترش ویروس، 92 درصد کمتر از سال گذشته بوده است. شهر ووهان چین که بسیاری از خودروسازان جهانی را در خود جای داده با شیوع ویروس کرونا بسیاری از شرکت‌های خودروساز اروپایی و آمریکایی فعال در این شهر را با زیان و ضرر ناشی از توقف تولید و کاهش فروش مواجه کرد حالا اما با گسترش کرونا در اروپا و آمریکا، خودروسازان  قاره اروپا و ایالات متحده آمریکا خود به‌طور مستقیم درگیر عوارض ناشی از شیوع این ویروس شده‌اند. جدا از صنعت خودرو، زنجیره تامین قطعه خودروسازی نیز با گسترش کرونا در ووهان با مخاطراتی همراه شد. آنچه مشخص است 80 درصد از خودروسازی جهان به تولید قطعه در چین وابسته است و تعطیلی کارخانه‌های قطعه‌سازی در این کشور باعث شد در تولید و فروش خودرو در جهان وقفه ایجاد شود. با این حال به‌نظر می‌رسد که شیوع کرونا در چین آنطور که به صنعت خودرو دنیا لطمه وارد کرد در اروپا خسارتش به وسعت چین نباشد.

از دو هفته گذشته که ویروس کرونا در اروپا و آمریکا شیوع پیدا کرد بسیاری از کارخانه‌های خودروسازی فعالیت خود را متوقف یا تعلیق کردند.در این بین شرکت خودروسازی فیات‌کرایسلر از تعطیلی کارخانه‌های خود در اروپا تا تاریخ 27 مارس سال‌جاری میلادی خبر داده است.این شرکت خودروساز روز گذشته اعلام کرد که تحت‌تاثیر شیوع گسترده ویروس کرونا تا تاریخ 27 مارس سال‌جاری میلادی بسیاری از کارخانه‌های خود را در اروپا تعطیل خواهد کرد.بر اساس خبری که در رویترز منتشر شده است، خطوط تولید واحدهای FCA ایتالیا و مازراتی در بسیاری از کارخانه‌های این خودروساز در ایتالیا در دو هفته آینده متوقف و تعطیل خواهد شد. همچنین بر اساس بیانیه این شرکت، کارخانه‌های فیات‌کرایسلر در صربستان و لهستان نیز تحت‌تاثیر شیوع گسترده ویروس کرونا تعطیل شده و تولید آنها به‌طور موقت به حالت تعلیق درخواهد آمد. در این زمینه خبرگزاری «ایسنا» گزارش داده که به‌نظر می‌رسد این تصمیم به تبعیت از خودروساز ایتالیایی فراری (Ferrari) که روز شنبه اعلام کرد تا تاریخ 27 مارس سال‌جاری میلادی تحت‌تاثیر شیوع گسترده ویروس کرونا در ایتالیا دو کارخانه خود را در این کشور تعطیل خواهد کرد، اتخاذ شده است.از سوی دیگر اما خبر می‌رسد که شرکت‌های خودروسازی فولکس‌واگن و فورد نیز تحت‌تاثیر شیوع گسترده ویروس کرونا قصد دارند به‌طور موقت فعالیت کارخانه‌های خود در اروپا را متوقف کنند. براساس گزارش وب‌سایت euractiv، به نظر می‌رسد که این تصمیم خودروسازان مبنی بر توقف فعالیت خطوط تولید کارخانه‌های اروپایی خود، تحت‌تاثیر ابتلای کارکنان کارخانه‌های مذکور اتخاذ شده است.

اولیور گرونبرگ، یکی از اعضای هیات‌مدیره کارخانه فولکس واگن در اسلواکی در این خصوص گفته است که ما امیدوار بودیم شرایط مربوط به انتشار ویروس کرونا در اواخر هفته جاری رو به بهبود برود که متاسفانه این چنین نشد و حالا مجبور شدیم خطوط تولید کارخانه خود را به‌طور موقت تا اطلاع ثانوی متوقف و تعطیل اعلام کنیم.از طرف دیگر شرکت آمریکایی فورد نیز از تعطیلی کارخانه خود در منطقه والنسیای اسپانیا خبر داده است.طبق بیانیه منتشر شده از سوی این خودروساز آمریکایی، 3 مورد ابتدا به ویروس کرونا یا بیماری کووید 19 در کارخانه فورد در والنسیا ثبت و گزارش شده است.کارخانه فورد در والنسیای اسپانیا بزرگ‌ترین کارخانه این خودروساز آمریکایی در خارج از ایالات‌متحده به‌شمار می‌رود که با در اختیار داشتن بالغ بر 7 هزار کارگر، در سال بیش از 400 هزار دستگاه خودرو تولید می‌کند. در این بین اما جنرال‌موتورز نیز اعلام کرده که قرار است بسیاری از کارکنان خود را دورکار کند.بدین ترتیب به نظر می‌رسد که همراه با اوج‌گیری کرونا در اروپا و آمریکا موج تازه‌ای از کاهش تولید و فروش خودرو انتظار بازارهای جهانی را می‌کشد.
 

کد خبر 18342

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =