نشنال اینترست: در جنگ علیه آمریکا، زیردریایی های قدرتمند ایران جلودار و در مرکز توجه خواهند بود

نیروی زیر دریایی ایران پرتعدادترین و فنی ترین بازوی نیروی دریایی این کشور به شمار می رود و برای آینده ای قابل پیش بینی همین طور قدرتمند باقی خواهد ماند

در جنگ علیه آمریکا، زیردریایی های قدرتمند ایران جلودار و در مرکز توجه خواهند بود


تنگه هرمز به جهنمی روی زمین تبدیل خواهد شدپایگاه تحلیلی خبری تلکسیران به نقل از نشنال اینترست:  نیروی زیر دریایی ایران پرتعدادترین و فنی ترین بازوی نیروی دریایی این کشور به شمار می رود و برای آینده ای قابل پیش بینی همین طور قدرتمند باقی خواهد ماند.
تنش ها میان واشنگتن و ایران همچنان ادامه دارد و هر هفته دور جدیدی از تهدیدات و اتهامات دیپلماتیک بین دو کشور به وجود می آید.اخیراً، سردار سرلشکر حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران ایران سخنرانی‌ای کرد و طی آن مطالبی گفت که حائز اهمیت است. وی طی این سخنرانی به مجلس این اطمینان را داد که آسیب پذیری هواپیماهای آمریکایی مانع از به چالش کشیدن قدرت ایران در خلیج فارس توسط واشنگتن خواهد شد. ایراد چنین لفاظی‌هایی توسط مقامات ایرانی و رسانه های دولتی یک امر معمول در ایران است که اعتماد به نفس تزلزل ناپذیری در مورد توانایی‌ های نظامی ایرانیان به وجود می آورد.
اما سوال اینجاست که ارتش متعارف ایران در واقعیت چقدر توانایی دارد و آیا آنها واقعاً ابزاری برای مقاومت مؤثر در برابر حمله ایالات متحده در اختیار دارند؟


نشنال اینترست، قبلاً به این سوال متفاوت با مروری بر نیروی هوایی و دریایی ایران پرداخته و به آن پاسخ داده است. اکنون ما به هسته اصلی قدرت نظامی متعارف این کشور یعنی نیروی دریایی آن می پردازیم. دلیلش این است که ایران به خودش می بالد که چهارمین نیروی دریایی قوی جهان را در اختیار دارد. البته تهران این قدرت را مدیون زیردریایی هایش است.
شاید برجسته ترین جنبه‌ی زیر دریایی های ایران، بزرگی آنها به لحاظ تعداد به ویژه در مقایسه با بخش های دیگر نیروی دریایی این کشور است. باید به یاد داشته باشیم، در حالی که خروجی ترکیبی ایران شامل ناوچه های عملیاتی، کشتی های بادبان دار و ناوشکن ها به سختی از 10 مورد گذر می کند، در حال حاضر ایران تعداد 34 زیر دریایی عظیم در اختیار دارد. اکثریت قریب به اتفاق این زیر دریایی ها، کشتی های کلاس متوسط یا موتور دیزل الکتریکی ساحلی هستند. این زیردریایی ها تقریباً 20 مورد از کلاس غدیر ساخت داخل ایران و چند مورد دیگر از کلاس یوگوی کره جنوبی را شامل می شود. غدیر به طور چشمگیری بسیار کوچکتر از زیردریایی های کلاس یوگو است اما با این وجود دارای قابلیت های تهاجمی قوی‌ای است. کشتی های غدیر از پرتاب کننده های اژدر 533 میلی متری برخوردارند، این قابلیت آنها مانند زیردریایی های انگشت شمار کلاس کیلو است. مهم اینکه، تعداد زیردریایی های کلاس کیلو در مقابل کلاس غدیر 2 به 6 است. یعنی در ازای 6 مورد زیردریایی کلاس غدیر که در ایران وجود دارد، تهران تنها از 2 مورد زیردریایی کلاس کیلو برخوردار است.  


مطمئناً، تمرکز زیاد ایران بر روی زیر دریایی های کوچک باعث مقایسه ای ناخوشایند میان قدرت زیردریایی های ایران با ناوگان زیر دریایی بسیار مستحکم تر از همتایان آمریکایی و روسی آن می شود. اگرچه، تعداد زیاد زیردریایی های ایران، باعث می شود که ما با احساسات نظامی زیادی در چارچوب اهداف استراتژیک ایران روبرو شویم. ایران نیازی به طراحی نیروی دریایی در سراسر جهان یا حتی خاورمیانه ندارد. در عوض، نیروی دریایی این کشور حول هدف مشخص تأمین امنیت خلیج فارس و به خصوص تنگه هرمز تشکیل و ساماندهی می شود. برد محدود زیردریایی های موتور دیزل الکتریکی ایران بی ربط به آب های کم عمق و محدود کننده خلیج فارس نیست. این در حالی است که توانایی مین گذاری نزدیک به سطح غیر قابل کشف این زیردریایی ها باعث می شود آنها گزینه های ایده آلی برای عملیات گشت زنی و کمین علیه کشتی های سطح خصمانه باشند.


گفتنی است، اخیراً، ایران شروع به تنوع بخشیدن به صنعت زیر دریایی بومی خود فراتر از کوچکترین کشتی ها کرده است. در این ارتباط باید به زیردریایی های کلاس جدید فاتح اشاره کرد که ایران آنها را مورد توجه قرار داده است تا سیاستش مبنی بر تعداد زیاد زیردریایی های کوچک را کنار بگذارد. این زیردریایی با 600 تن وزن بین کلاس غدیر و کیلو قرار دارد. رسانه های دولتی ایران علاوه بر گزارش پرتابگر های اژدر 533 میلیمتری برای این زیردریایی که در زمینه زیر دریایی های ایران استاندارد هستند، مطرح می کنند که زیردریایی های فاتح می توانند موشک های کروز ضد کشتی را از موقعیت غوطه ور شلیک کنند. گفتنی است، زیردریایی های مورد بحث در زمان انتشار این گزارش دو مورد بودند.


نیروی زیر دریایی ایران پرتعدادترین نیروی این کشور است و از لحاظ توانایی فنی بازوی نیروی دریایی آن به شمار می رود. از سوی دیگر، انتظار می رود با توجه به سرمایه گذاری ژئوپلیتیکی تهران در منطقه خلیج فارس، زیردریایی های این کشور در همین وضعیت قدرتمند باقی بمانند. اگرچه هنوز هم بعید به نظر می رسد که ایران بتواند در هر نوع درگیری با نیروی دریایی ایالات متحده با آن مقابل کند اما زیردریایی های ایران به ناچار جلودار کارزار آینده نگر ضد دسترسی / منطقه-انکار تهران برای بستن تنگه هرمز یا به مرحله اجرا درآوردن این نقشه خواهند بود. همچنین این زیردریایی ها برای یک حمله ی اشباع یک طرفه‌ی غافلگیرانه علیه دفاع آمریکا در خلیج فارس نیز مورد نیاز هستند.
مارک اپیس کوپاس یکی از همکاران نشنال اینترست است که مکررا با ما همکاری دارد و به عنوان دستیار تحقیق در این مرکز فعالیت می کند. مارک همچنین دانشجوی دکترای تاریخ در یک دانشگاه آمریکایی است و این مقاله ابتدا در سال گذشته منتشر شد.
 

منبع: نشنال اینترست 

مترجم: شهربانو علی جمعه پور

کد خبر 18207

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =