ایندیپندنت: ایران و آمریکا و تنش بزرگی که در راه است!

روسیه و چین می‌خواهند به محض انقضای مدت تحریم تسلیحاتی ایران، سلاح‌های سنگین و هواپیماهای پیشرفته و چند منظوره خود را به ایران به فروش رسانند.

به گزارش تلکسیران، هرچند بحران شیوع پرشتاب ویروس کرونا، سراسر کشورهای جهان را به خود مشغول کرده و توجه به سایر چالش‌ها از جمله تنش میان تهران و واشنگتن را به حاشیه رانده است، اما به نظر می‌رسد که نزدیک شدن زمان رفع تحریم تسلیحاتی ایران، بار دیگر منجر به تشدید تنش‌ها میان دو جانب خواهد شد. در دوم ماه اکتبر آینده، محدودیت‌های که به منظور وادار کردن ایران برای نشستن به میز مذاکره در مورد برنامه‌های هسته‌ای اعمال شده بود، خاتمه می‌یابد.

به گزارش نواندیش، ایندیپندنت با درپیش بودن لغو تحریم‌های تسلیحاتی نوشت: البته شورای امنیت سازمان ملل پیش از آن، با صدور قطعنامه‌های ۱۷۴۷، ۱۸۰۳ و ۱۹۲۹، ایران را از خرید سلاح و مهمات جنگی منع کرده بود، اما بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱، تحریم تسلیحاتی ایران در ماه اکتبر آینده پایان خواهد یافت.

در همین حال، تهران و واشنگتن هر دو در انتظار پایان یافتن مدت تحریم‌های تسلیحاتی ایران هستند تا به عملکرد جانب مقابل، واکنش نشان دهند. در ماه سپتامبر گذشته، حسن روحانی، رئیس جمهور ایران اظهار داشت اگر ایران متعهد به برجام بماند، در سال آینده میلادی می‌تواند به بازار بین المللی اسلحه دسترسی پیدا کند و موفق به کسب دستاورد بزرگی شود.

اما در اواخر ماه فوریه گذشته، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده گفت: واشنگتن از جامعه بین المللی تقاضا خواهد کرد تحریم تسلیحاتی ایران را که قرار است در ماه اکتبر آینده پایان یابد، برای مدت دیگری تمدید کند.

از سوی دیگر و در جریان مذاکرات ایران و اروپا برای تکمیل برجام، تهران تأکید کرد که بایستی به محض اجرای توافق میان دو جانب، تحریم‌های تسلیحاتی برداشته شود، سپس روسیه و چین نیز حمایت خود را از درخواست ایران اعلام کردند. اما ایالات متحده فشارهای خود را برای تداوم تحریم‌ها علیه ایران افزایش داد و در نتیجه، تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران برای مدت ۵ سال به اجرا در آمد.

اکنون که قرار است تحریم تسلیحاتی ایران در ماه اکتبر آینده پایان یابد، ایالات متحده و کشورهای اروپایی سعی دارند برای مقابله با تلاش‌های ایران جهت تقویت توانایی‌های نظامی آن کشور، اقدامات لازم را اتخاذ کنند. در همین حال، گفته می‌شود رایزنی‌ها به منظور خریداری اسلحه از روسیه و چین آغاز شده است و تهران قصد دارد پیش از رسیدن به زمان لغو تحریم ها، برای خرید اسلحه از بازارهای بین المللی آمادگی بگیرد و البته این امر در جریان کنفرانس امنیتی مسکو در ماه آوریل سال گذشته از سوی ایران مطرح شده است.
روسیه و چین می‌خواهند به محض انقضای مدت تحریم تسلیحاتی ایران، سلاح‌های سنگین و هواپیماهای پیشرفته و چند منظوره خود را به ایران به فروش رسانند. مسکو، جنگنده‌های سوخو ۳۵ و پکن، هواپیماهای فوق پیشرفته خود را به ایران خواهد فروخت. تردیدی نیست که ایران نیاز مبرم به خرید سلاح و جنگ افزارهای پیشرفته دارد تا دستگاه‌های نظامی و دفاعی خود را نوسازی کند.

بنا به گفته وزیر امور خارجه ایالات متحده، واشنگتن در تلاش است تا چین و روسیه را متقاعد به عدم استفاده از حق وتو در مسئله تمدید تحریم‌ها علیه ایران در شورای امنیت سازمان ملل کند. اما دشوار به نظر می‌رسد که ایالات متحده بتواند تحریم‌ها را علیه ایران تمدید کند، زیرا واشنگتن با خروج از برجام، دیگر نمی‌تواند از مکانیزم "اسنپ بک" برای تمدید برخی از تحریم‌های اعمال شده از سوی شورای امنیت سازمان ملل، استفاده کند. از سوی دیگر، اظهارات رهبران چین و روسیه نشان می‌دهد که پکن و مسکو از حق وتو برای تمدید تحریم‌ها علیه ایران دریغ نخواهند کرد و تلاش‌های واشنگتن برای متقاعد کردن روسیه و چین بی نتیجه خواهد ماند. افزون بر آن، به نظر نمی‌رسد کشورهای اروپایی حاضر به پذیرش تصمیم ارجاع پرونده تحریم ها، به شورای امنیت شوند. همچنان روسیه تلاش خواهد کرد از ناهنجاری‌های بین المللی و تنش‌های که کشورهای خاورمیانه را به چالش کشیده است، بهره برداری سیاسی کند. از جانب دیگر، با آن که روسیه مخالف تمایل آمریکا برای اعمال تحریم‌های بیشتر، به ویژه تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران است.

علاوه بر آن، در صورت عدم موفقیت به تمدید تحریم تسلیحاتی ایران، واشنگتن ممکن است کشورهای اروپایی را تشویق به اعمال تحریم‌های دیگر علیه ایران کند، اما با توجه به تمایل اروپا برای تداوم برجام، بعید به نظر می‌رسد که تلاش‌های ایالات متحده در این زمینه به نتیجه برسد.

تمدید تحریم تسلیحاتی ایران ممکن است بتواند فعالیت‌های ایران در منطقه را تا حدودی کاهش دهد، اما اعمال مجدد تحریم ها، منجر به خروج نهایی ایران از برجام خواهد شد، به ویژه این که ایران تعهدات خود را در قبال توافق نامه هسته ای، کاهش داده است، بنابر این، تشدید تحریم ها، آخرین گامی در راستای فروپاشی برجام خواهد بود.

البته اختلاف نظر میان قدرت‌های بین المللی در قبال سیاست‌های ایران، زمینه را برای سیاست بازی‌های تهران فراهم می‌کند. به محض پایان یافتن تحریم‌های تسلیحاتی در ماه اکتبر آینده، ایران توانایی‌های نظامی خود را به گونه چشمگیری تقویت خواهد کرد.
کد خبر 18165

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =