نیویورک تایمز:ما چه برداشتی از انتخابات ایران می توانیم داشته باشیم ؟

اما مشارکت پایین مردم در انتخابات اخیر را می توان به تشدید مشکلات اقتصادی، افزایش قیمت بنزین در ماه نوامبر و حادثه سقوط هواپیمای اوکراین در ماه ژانویه نسبت داد. اما تحریم کردن انتخابات مسیر را برای تسلط تندروها بر مجلس شورای اسلامی هموار کرد

ما چه برداشتی از انتخابات ایران می توانیم داشته باشیم ؟

پایگاه تحلیلی خبری تلکسیران به نقل از نیویورک تایمز:ایران روز جمعه این هفته یازدهمین انتخابات پارلمانی مجلس از زمان پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1979 را برگزار کرد.

مطابق با گزارش های منتشر شده، تنها 42 درصد از واجدان شرایط در انتخابات مشارکت کردند که پایین ترین آمار ارائه شده از زمان تاسیس جمهوری اسلامی است. در این انتخابات ائتلافی از کاندیداهای محافظه کار اکثریت کرسی های مجلس را به دست آوردند. در شهر تهران تقریبا 75 درصد مردم رآی ندادند و کاندیداهای اصول گرای وفادار به رهبر پیروز شدند.

رآی دهندگان ایران همیشه با معمای بزرگی در مورد حضور در انتخابات یا بایکوت کردن آن ها روبرو هستند، زیرا گزینه های محدودی قابل گزینش هستند. نهاد شورای نگهبان کاندیداهای منتقد نظام اسلامی را همیشه رد صلاحیت می کند.بیش از 7 هزار کاندیدا که بیشتر آن ها میانه رو و اصلاح طلب بودند رد صلاحیت شدند. حتی 90 عضو سابق مجلس شورای اسلامی نیز توسط شورای نگهبان از حضور در انتخابات منع شده بودند.

نرخ مشارکت در شهرهای کوچک در مقایسه با تهران بیشتر بود. شهروندان در خارج از پایتخت انگیزه بیشتری برای رآی دادن دارند. آن ها خواستار بهبود اوضاع اقتصادی، ساخت مدارس و بیمارستان های جدید و بهبود زیرساخت های جاده و اینترنت کشور هستند. تحریم های اقتصادی در سال های اخیر ضربه مهلکی به اقتصاد ایران وارد کرده اند.

در انتخابات پارلمانی سال 2016 حضور بالای مردم به کاندیداهای اصلاح طلب اجازه داد که تمام کرسی های تهران را به دست آورند. اما این هفته ائتلاف اصول گراها به رهبری محمد باقرقالیباف، شهردار سابق شهر به پیروزی قاطعی دست پیدا کردند. پیش بینی می شود که آقای قالیباف سخنگوی بعدی مجلس باشد. نتایج اخیر نشان دادند که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حال تقویت نفوذ خود در داخل مجلس شورای اسلامی است.

اما مشارکت پایین مردم در انتخابات اخیر را می توان به تشدید مشکلات اقتصادی، افزایش قیمت بنزین در ماه نوامبر و حادثه سقوط هواپیمای اوکراین در ماه ژانویه نسبت داد. اما تحریم کردن انتخابات مسیر را برای تسلط تندروها بر مجلس شورای اسلامی هموار کرد. قانون اساسی جمهوری اسلامی به شکلی طراحی شده است که اهداف رهبران کشور را برآورده میکند. حضور بالای مردم می تواند مشروعیت نظام را افزایش دهد. تحریم انتخابات نیز به پیروزی قاطع طیف های نزدیک به رهبر منجر می شود.

مردم ایران در طول دهه های گذشته از انتخابات به عنوان ابزاری برای پیشبرد جنبش های سیاسی و اجتماعی خود بهره برداری کرده اند. در طول دهه های بعد از فوت آیت الله خمینی، رهبر انقلاب اسلامی شاهد کاهش شور انقلابی در بین بخش قابل توجهی از جامعه بوده ایم. به همین خاطر هر انتخابات فرصت محدودی در اختیار مردم قرار می داد تا کشور خود را در مسیر جدیدی قرار دهند.

رآی دهندگان با انتخابات کاندیداهای اصلاح طلب و میانه رو گرایش خود برای اصلاحات بنیادی در کشور را ابراز کرده اند. بنا براین، در موارد متعدد انتخابات های سراسری به جنبش های اعتراضی ملی نسبت به سیاست های حاکمیت تبدیل شده اند. این موضوع باعث افزایش شکاف بین رهبران کشور و مردم شده است.

بنابراین، انتخابات پارلمانی به خوبی رابطه بین حاکمیت و جامعه را به نمایش گذاشته اند. مشارکت پایین در سال 2004 منعکس کننده نارضایتی مردم از شکست جنبش اصلاحات بود که در نهایت به پیروزی محمود احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری سال 2005 منجر شد. حضور بالای مردم در انتخابات پارلمانی سال 2016 نشان دهنده رضایت بالای آن ها از عملکرد دولت حسن روحانی و توافق هسته ای امضا شده با قدرت های جهانی بود.

پیروزی اصول گرایان در انتخابات های پارلمانی اخیر نشان می دهد که مردم امیدی به بهبود اوضاع کشور ندارند. این موضوع می تواند شرایط لازم برای پیروزی یک کاندیدای تندرو در انتخابات ریاست جمهوری سال 2021 را فراهم کند.به همین خاطر ممکن است در انتخابات های بعدی شاهد کاهش نرخ مشارکت مردم باشیم. این موضوع می تواند به اعتبار نظام خدشه وارد کند. در حال حاضر ایران با تهدیدات امنیتی بزرگی از جانب قدرت های خارجی روبرو است. مردم ایران در مورد آینده خود به شدت نگران هستند.

در گذشته انتخابات شرایط لازم برای مبادلات فرهنگی، مذاکرات دیپلماتیک و توافق هسته ای بین ایران و غرب را فراهم کرده بودند. اما مشارکت پایین در انتخابات اخیر و پیروزی                 محافظه کاران می تواند روابط بین تهران و قدرت های غربی را وارد فصل جدیدی کند.

*انتشار مطالب رسانه های خارجی با هدف اطلاع رسانی از نوع نگاه و برداشت آنان از تحولات صورت می گیرد و به منزله تایید آن از سوی «پایگاه تحلیلی خبری تلکسیران» نیست

منبع: نیوزویک

مترجم:شهربانو علی جمعه پور

کد خبر 15837

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =