وقوع سیل در ایران محتمل است/مردم و نهادهای مسئول آماده باشند

نماینده مردم بهشهر و نکا در مجلس در مورد احتمال وقوع سیل گفت: عدم اجرای طرح‌های آبخیزداری در سرشاخه‌ها، تغییر اقلیم و عدم مهندسی و لایروبی رودخانه‌ها از دیگر عوامل مهم بروز سیل در ایران است.

به گزارش تلکسیران،‌علی محمد شاعری در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به شرایط زیست محیطی ایران در مورد احتمال وقوع سیل گفت: احتمال وقوع سیل را بالا می‌دانم. چراکه بخش عظیمی از پوشش گیاهی در ایران تخریب شده است، خاک ما فرسایش پیدا کرده و جنگل‌ها و مراتع ما از بین رفته است. امکان جذب آب به خاک ایران، به حداقل ممکن رسیده است. من فکر می‌کنم که زمین ایران، تحمل بارش‌های شدید در کوتاه مدت را ندارد.

این عضو کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی ضمن تأکید به «خطر فرسایش خاک» افزود: وضعیت خاک ما باعث روان‌آب‌ها و در وهله بعد منجر به سیلاب‌های گسترده می‌شوند. عدم اجرای طرح‌های آبخیزداری در سرشاخه‌ها، تغییر اقلیم و عدم مهندسی و لایروبی رودخانه‌ها از دیگر عوامل مهم بروز سیل در ایران است. مدیریت این عوامل حداقل است لذا با اندک بارندگی شدیدی با سیل مواجه خواهیم شد. مردم باید در آمادگی لازم به سر ببرند.

نماینده مردم بهشهر در مجلس با بیان اینکه «مجلس اعتباراتی برای طرح آبخیزداری و احیای جنگل‌ها تدارک دیده بود» گفت: دولت کار خاصی برای پیشگیری از وقوع سیلاب‌های ویرانگر انجام نداده است. سیل، محتمل است. مردم و نهادهای اجرایی آمادگی کافی داشته باشند. امیدورام ستاد مدیریت بحران استان‌ها ماشین‌آلات را برای مقابله با سیل بسیج کنند زیرا در بخش پیشگیری کار خاصی صورت نگرفته است.

انتهای پیام

کد خبر 15769

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =