رویترز:پیروزی اصول گرایان در انتخابات ایران می تواند احتمال مذاکره با آمریکا را افزایش دهد

گرچه اصول گرایان در حال تثبیت قدرت در حکومت ایران هستند، در نهایت بروز یک بحران اقتصادی می تواند آن ها را وادار به حرکت به سمت مذاکره با آمریکا کند

پیروزی اصول گرایان در انتخابات ایران می تواند احتمال مذاکره با آمریکا را افزایش دهد

پایگاه تحلیلی خبری تلکسیران به نقل از رویترز:پیش بینی می شود که تندروهای ضد غربی بیشتر کرسی های مجلس را در انتخابات به دست آورند. آن ها همچنین شانس بیشتری برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری  سال آینده  خواهند داشت. اما اگرچه اصول گرایان در حال تثبیت قدرت در حکومت ایران هستند، در نهایت بروز یک بحران اقتصادی می تواند آن ها را وادار به حرکت به سمت مذاکره با آمریکا کند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا سال گذشته از توافق هسته ای برجام خارج شد و تحریم های اقتصادی فلج کننده ای را علیه تهران وضع کرد. او خواستار یک توافق جامع تر شده است. اما رهبران ایران تاکید می کنند که تا زمان برداشته شدن تمام تحریم ها حاضر به گفت و گو با واشنگتن نخواهند بود.

اما افزایش نارضایتی مردم نسبت به مشکلات اقتصادی می تواند حاکمان ایران را وادار کند که دیپلماسی را نسبت به رویکرد تقابلی ترجیح دهند. تشدید تنش در ماه های اخیر دو طرف را تا آُستانه درگیری نظامی پیش برد. اکثریت مردم در انتخابات اخیر مجلس حضور پیدا نکردند.

برخی منابع نزدیک به آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران می گویند که اصطلاحا شاید او مجبور به «نوشیدن جام زهر» شود. این اصطلاح اولین بار توسط آیت الله خمینی، رهبر انقلاب اسلامی بعد از موافقت با اعلام آتش بس بین ایران و عراق به کار گرفته شده بود.

اقتصاد ایران در دهه های اخیر با مشکلاتی همچون فساد و سوء مدیریت روبرو بوده است. قطع صادرات نفت ایران بعد از شروع کمپین فشار حداکثری به تشدید بحران در کشور منجر شد. در حال حاضر مقامات کشور گزینه های محدودی در مقابل خود دارند.در ماه ژانویه ترور آقای قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران اسلامی دو کشور را تا آستانه جنگ پیش برد. ایران در واکنش پایگاه های نظامی آمریکا در عراق را هدف قرار داد.

آقای مایکل تانچوم، محقق ارشد در موسسه مطالعات امنیتی اتریش در مصاحبه با ما گفت : « ایران فاصله زیادی تا فروپاشی کامل ندارد. به همین خاطر تندروهای کشور شاید برای تضمین بقای حکومت مجبور شوند امتیازاتی را به آمریکا اعطا کنند».دو طرف بر سر چندین موضوع اختلاف نظر دارند.ایران از حضور نظامی آمریکا در خلیج فارس انتقاد می کند. دولت آمریکا نیز حمایت تهران از گروه های شبه نظامی در منطقه، برنامه هسته ای و برنامه موشک های بالستیک ایران را غیر قابل قبول می داند. مقامات ایرانی ادعا می کنند که برنامه هسته ای کشورشان دارای ماهیت صلح آمیز است.

حل و فصل اختلافات بین دو طرف دشوار به نظر می رسد. اما شروع مذاکرات مستقیم میتواند به کاهش تنش در منطقه کمک کند. تندروهای تحت حمایت آیت الله خامنه ای برای مدتی طولانی مخالف مذاکره با واشنگتن بوده اند. اما در شرایط کنونی شاید تعامل با دولت ترامپ را ضروری ببینند.اخیرا یکی از نهادهای حکومتی با نام شورای نگهبان صلاحیت هزاران نفر از کاندیداهای اصلاح طلب و میانه رو برای حضور در انتخابات را رد کرده بود.ایران دارای یک نظام حاکمیت با ماهیت دوگانه مذهبی و جمهوری است. در دهه های گذشته سیاست مداران اصولگرا بر بیشتر نهادهای دولتی تسلط داشته اند.

مجلس ایران نقش مهمی در هدایت کردن سیاست خارجی یا برنامه هسته ای کشور ندارد. اساسا رهبر ایران تصمیم نهایی را در مورد مسائل مهم می گیرد. اما پیروزی اصول گرایان در انتخابات این هفته می تواند نفوذ آن ها در حکومت را افزایش دهد.یکی از مقامات ارشد کشور در مصاحبه با ما گفت : «اصول گراها به فکر پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده هستند. افزایش مشکلات اقتصادی و پیروزی اصول گرایان در انتخابات ریاست جمهوری می تواند فصل جدیدی در روابط بین ایران و آمریکا باز کند».

در سال 2014 رهبر ایران تحت فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم ها مجبور شد که با مذاکره بین دولت حسن روحانی و دولت باراک اوباما موافقت کند. توافق برجام انزوای سیاسی و اقتصادی ایران را پایان داد. اما در نهایت رئیس جمهور بعدی آمریکا از این پیمان بین المللی خارج شد. اما در شرایط کنونی رهبران کشور نگران آینده نظام هستند. ادامه بقای جمهوری اسلامی میتواند وابسته به بهبود وضعیت اقتصادی باشد. تحریم های اقتصادی آمریکا زندگی روزمره برای بخش بزرگی از جامعه ایران را دشوارتر کرده است. در سال های اخیر شاهد افزایش تورم، بیکاری و کاهش ارزش پول ملی ایران بوده ایم.

طبقه کم درآمد بدنه اصلی حامیان نظام جمهوری اسلامی را تشکیل می دهند. آن ها در ماه نوامبر در اعتراض به افزایش ناگهانی قیمت سوخت به خیابان ها آمدند. اعتراضات خیابانی نشان داد که حکومت تا چه اندازه در مقابل مشکلات اقتصادی آسیب پذیر است. کاندیداهای مرتبط با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نتایج خوبی در انتخابات مجلس به دست آوردند. پیش بینی می شود که سپاه پاسداران قدرت خود در حوزه های اقتصادی، سیاسی، اطلاعاتی و نظامی را افزایش دهد.

*انتشار مطالب رسانه های خارجی با هدف اطلاع رسانی از نوع نگاه و برداشت آنان از تحولات صورت می گیرد و به منزله تایید آن از سوی «پایگاه تحلیلی خبری تلکسیران» نیست.

منبع:رویترز

مترجم:شهربانو علی جمعه پور

کد خبر 15577

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =