چرا اصلاح‌طلبان در انتخابات به اصولگرایان باختند؟

آمار و ارقام گفته شده، نشان از شکست سنگین اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس یازدهم دارد، شکستی که در حافظه تاریخی جریان اصلاحات ثبت خواهد شد. اصلاح‌طلبان که تا امروز یکه تاز مجلس دهم بودند و اکثریت را در اختیار داشتند، در مجلس یازدهم باید طعم در اقلیت بودن مجلس را بچشند، اقلیتی که با 18 نفر نماینده بعید است تأثیرگذاری خیلی بالایی داشته باشد

تلکسیران گزارش می‌دهد:چرا اصلاح‌طلبان در انتخابات به اصولگرایان باختند؟

اگر از تئوریسین‌های اصلاح‌طلب علت شکست سنگین اصلاح‌طلبان به اصولگرایان را جویا شویم، خود می‌گویند علت در رد صلاحیت‌های گسترده است، اما اکثریت تئوریسین‌ها و شخصیت‌های مطرح، دلایل دیگری را مطرح می‌سازند که در این گزارش به آنها اشاره شده است.

به گزارش خبرنگار سیاسی پایگاه خبری و تحلیلی تلکسیران، ماراتن حساس و پرماجرای انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی ساعت 24 روز جمعه دوم اسفند ماه سال جاری با رقابت پنج هزار و 500 نفر در 208 حوزه انتخابیه و مشارکت  درصد 42.57 از واجدان شرایط رأی در سراسر کشور به پایان رسید.بررسی آمارهای ارائه شده و سلایق و گرایشات سیاسی منتخبان مردم، گویای پیروزی اکثریت اصولگرایان در این دوره از انتخابات مجلس است؛ در واقع براساس گزارش‌ها، اصولگرایان با 76.2 درصد (221 کرسی) اصلاح‌طلبان با 5.5 درصد (16 کرسی) و مستقلین و اقلیت‌های دینی با 18.3 درصد (53 کرسی) موفق شدند تا به بهارستان راه یابند.

آمار و ارقام گفته شده، نشان از شکست سنگین اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس یازدهم دارد، شکستی که در حافظه تاریخی جریان اصلاحات ثبت خواهد شد. اصلاح‌طلبان که تا امروز یکه تاز مجلس دهم بودند و اکثریت را در اختیار داشتند، در مجلس یازدهم باید طعم در اقلیت بودن مجلس را بچشند، اقلیتی که با 18 نفر نماینده بعید است تأثیرگذاری خیلی بالایی داشته باشد.اگر از تئوریسین‌های اصلاح‌طلب علت این شکست را جویا شویم، خود می‌گویند علت در رد صلاحیت‌های گسترده است، اما اکثریت تئوریسین‌ها و شخصیت‌های مطرح، دلایل دیگری را مطرح می‌سازند که در این گزارش تلاش شده دلایل شکست سنگین اصلاح‌طلبان مورد واکاوی و تحلیل قرار گیرد که در ادامه خواهید خواند.

**دلیل اول: ناکامی کارنامه امید

محمد قوچانی، عضو شورای مرکزی  حزب کارگزاران سازندگی ایران در یادداشت روز سوم اسفند روزنامه سازندگی یکی از دلایل شکست سنگین اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس یازدهم را ناکامی کارنامه اصلاح‌طلبان عنوان می‌کند و می‌افزاید: «برای شخص من از اول روشن بود که در این نبرد نابرابر با یاران ناموافق و حریفان سازمان‌یافته و بی‌فرصتی برای گفت‌وگو با بدنه بحق معترضِ اصلاحات و ملت خشمگین و افسرده از کارنامه ناکام ما و ناامید از امید، چشم‌اندازی از پیروزی متصور نیست. سقف پیروزی ما به 50 کرسی هم نمی‌رسد، هرچند هنوز ناامید نیستم و ممکن است دستی از آستین خلق برآید و کاری کند».

**دلیل دوم: تصمیمات اشتباه عارف

همچنین قوچانی در بخش دیگری از یادداشت خود، رفتار و تصمیمات محمدرضا عارف را دومین عامل مهم در شکست اصلاح‌طلبان می‌داند و تأکید می‌کند: «باید شورای‌عالی اصلاحات که نتوانست تنها وظیفه خود را انجام دهد بازسازی شود. دوران مدیریت «عارف» آن پایان یابد و تکلیف احزابی که بدل و بدیل و سایه احزاب دیگرند، روشن شود و در تبارشناسی و گفتمان و راهبرد اصلاحات با دوستان چپ گفت‌وگوهای راهبردی انجام شود و از خود (حتی کارگزاران) انتقاد شود، باید از نو عالمی ساخت و آدمی و جبهه‌ای. اصلاحات مِلک شخصی نیست که هر وقت بخواهند درش را بگشایند یا ببندند اصلاحات زنده است حتی اگر اصلاح‌طلبان شکست بخورند».

دلیل سوم: عدم ارائه لیست واحد از سوی اصلاح‌طلبان

کارشناسان معتقدند که عامل دیگر و تأثیرگذار در شکست اصلاح‌طلبان به عدم ارائه یک لیست واحد و نبود انسجام حداکثری میان این جریان سیاسی باز می‌گردد.در واقع استراتژی شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان این بود که به بهانه ردصلاحیت کاندیداهای اصلاح‌طلب از ارائه لیست واحد سر باز زند، اما این استراتژی با همراهی بیشتر جناح‌های سیاسی این جریان مواجه نشد.برخی از تشکل‌های سیاسی اصلاح‌طلب چون دل خودشی از این شورا و حمایت و وابستگی آنها در ۶ سال گذشته به دولت روحانی نداشتند، از تصمیم این شورا حمایت نکردند و فردای روزی که شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان بر ندادن لیست مشترک تأکید کرد، ۱۲ حزب اصلاح‌طلب اعلام کردند لیست ائتلافی اصلاح‌طلبان پایتخت را خواهند داد.

چند روز پس از آن نیز حزب کارگزاران با جدا کردن خط خود و ارائه لیست «یاران هاشمی» ضربه نهایی را بر شورای اصلاح‌طلبان زد تا زمین بازی این جناح کاملاً در هم بریزد و بلافاصله حزب اعتماد ملی و علی مطهری و... نیز لیست‌های مورد حمایت خود را منتشر کردند.محمد کاظم انبارلویی، عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی از نگاه یک اصولگرا معتقد است که «اصلاح‌طلبان در این دوره از انتخابات نه موفق شدند بر روی یک لیست مشترک به توافق برسند و اختلافات درونی آنها  زیاد بود و نه موفق شدند بر انتخابات تمرکز کنند».

**دلیل چهارم: نگاه کاسب‌کارانه در اصلاح‌طلبان

احسان شریعتی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب در مصاحبه‌ روز چهارم اسفند ماه با روزنامه شرق، یکی دیگر از عوال شکست سنگین اصلاح‌طلبان را در انتخابات مجلس یازدهم، نگاه کاسب‌کارانه جریان اصلاحات عنوان کرد و گفت: «اصلاح‌طلبان به‌جای کار روی تقویت جامعه مدنی به‌نام اعتدال وارد سیستم شدند و در پشت صحنه به داد و ستد پرداختند و از حفظ سرمایه اجتماعی خود غافل ماندند».

**دلیل پنجم: فقدان کارنامه قابل قبول

محمدکاظم انبارلویی، فعال سیاسی اصولگرا تصریح می‌کند که اصلاح‌طلبان در تهران حداقل ۳ لیست رسمی و در عمل ۵ لیست انتخاباتی  در اختیار داشتند؛ لذا اصلاح‌طلبان به تعداد کافی نامزد در اختیارشان بود و نامزدهایشان هم شناخته شده بودند، اما چیزی که نداشتند کارنامه  قابل قبول برای عرضه است.

**دلیل ششم: مردم در جویای منجی برای نجات اقتصاد

مهدی آیتی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و عضو سابق حزب اعتماد ملی تحول‌خواهی مردم برای رهایی از مشکلات را عامل دیگر در پیروزی قاطع اصولگرایان عنوان کرد و با تأکید بر اینکه مردم منتظر اصولگرایان بودند، گفت:‌ «به هر حال با فضایی که شکل گرفته بود، روحانی و به تبع آن اعتدالگرایان و اصلاح‌طلبان توانستند در مجلس دهم به طور نسبی پیروز شوند،‌ اما پس از عملکردها، مردم منتظر اصولگرایان بودند تا بیایند تا طرحی نو دراندازند و تحولی در وضعیت اقتصاد، معیشت، فرهنگ و اجتماع به وجود آورند».

**دلیل هفتم: خودخواهی اصلاح‌طلبان و افزایش پایگاه اجتماعی اصولگرایان

محمدکاظم انبارلویی، تمرکز هر گروه اصلاح‌طلب بر لیست خود را یکی از تاکتیک‌های اصلاح‌طلبان در این دوره از انتخابات عنوان کرد و معتقد است که این تاکتیک سهم بسزایی در شکست این جریان سیاسی داشت.

این عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی افزایش پایگاه اجتماعی اصولگرایان را درشکست اصلاح‌طلبان مؤثر دانست و گفت: «برخلاف اصلاح‌طلبان که پایگاه اجتماعی خود را در نتیجه عملکرد سال‌های اخیر از دست داده‌اند، اصولگرایان توانستند سرمایه اجتماعی خود را در این سال‌ها ارتقاء دهند و در ورود به انتخابات نیز با اتحاد خود، هم‌افزایی کنند؛ بنابراین به همین دلیل مشاهده کردیم سرلیست اصلاح‌طلبان که اتفاقاً در هر سه فهرست اصلاح‌طلبان نیز سرلیست بود، رأی پایینی به دست آورد و همچنین اصلاح‌طلبان در انتخابات قبلی با شعارهایی که داند انتظارات را در جامعه ایجاد کردند، اما نتوانستند به آنها جامه عمل بپوشانند».

نوشته:سعید امینی

کد خبر 15509

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =