همتی: پرونده 1.2 میلیارد دلار ارز ترجیحی به تعزیرات ارجاع شده/ برای رمز دوم یکبار مصرف نباید هزینه‌ای از مردم گرفته شود

رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد برای فعال سازی رمز دوم یکبار مصرف نباید هیچ هزینه‌ای از صاحبان حسابها و مردم گرفته شود.

به گزارش تلکسیران، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه در سال گذشته ۱۹.۳ میلیارد دلار تامین ارز شده بود و در مقابل ۱۷.۸ میلیارد دلار کالا وارد کشور شد، اظهار داشت: 1.2 میلیارد دلار در این میان اختلاف وجود دارد که به ازای ارز دولتی پداخت شده کالایی وارد نشده که این موضوع را با اسناد و مدارک بای پیگیری به سازمان تعزیرات اراجع داده‌ایم.

وی درباره هزینه‌های رمز دوم یک‌بار مصرف نیز گفت: رمز دوم که باید استفاده شود یکی از کارهای ضروری است. الان تعداد زیادی از شکایت‌هایی که به پلیس فتا می‌شود در ارتباط با سوءاستفاده‌هایی است که از طریق تراکنش‌های بانکی افراد بدون کارت انجام می‌دهند.

رئیس‌کل بانک مرکزی گفت: آنچه ما تصمیم گرفتیم این است که از اول دی ماه این را برقرار خواهیم کرد. درباره هزینه هم از ابتدا گفتیم هیچ‌کس نباید از مردم در این رابطه هزینه‌ای بگیرد. نه بانک‌ها هزینه‌ای خواهند گرفت و نه بانک مرکزی. این‌ها را خود بانک‌ها تامین خواهند کرد.  این کار بخشی از اقدامات بانک‌ها برای تامین مشتری‌هایشان است. بنابراین هیچ هزینه‌ای از این بابت به مشتری‌ها نباید تحمیل شود.

رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به این سوال که آیا منظور تزریق ارزی است که در سال ۹۶ و ۹۷ شده است، گفت: آن که همیشه بوده است یعنی در سال‌های ۹۴، ۹۵، ۹۶. بالاخره بانک مرکزی همیشه در بازار مداخله می‌کرده که و امری طبیعی بوده که بر اساس سیاست‌هایی که برای کنترل نرخ ارز داشتند، انجام می‌دادند.

وی درباره طرح گام نیز گفت: ما دنبال این هستیم تا راهکارهایی برای تامین مالی واحدهای تولیدی پیدا کنیم که غیر از استفاده از نقدینگی و افزایش نقدینگی در کشور باشد. این گام در واقع گواهی‌های اعتباری است که بانک‌ها برای تامین زنجیره تولید صادر خواهند کرد. یعنی واحدهای تولیدی که مواد اولیه نیاز دارند و در زنجیره تامین قرار می‌گیرند، بتوانند از این اوراق بدون اینکه نقدینگی اضافه شود استفاده کنند.

همتی گفت: خوشبختانه شب گذشته در جلسه شورای پول و اعتبار کلیات این طرح تصویب شد. انشاالله وقتی دوهفته دیگر جزئیات آن هم در این شورا تصویب شود، عملیاتی می‌کنیم تا بتوانند از طریق اوراقی که بانک‌ها تضمین خواهند کرد (فعالیت کنند). این طرح برای تولید کننده چیزی شبیه ال سی داخلی است که تضمین دارد و در عین حال در بازار بورس هم قابل خرید و فروش خواهد بود.

کد خبر 1547

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =