دویچه وله: خیز پرشتاب کرونا به خارج از چین؛ پنج فوتی در ایران

شب گذشته ‌آمار مبتلایان به ویروس کرونا در کره جنوبی به حدود دوبرابر رسید. ژاپن نیز از شماری فزاینده گزارش داد. در ایران آخرین اعلام رسمی حاکی از ۲۸ مبتلا، ۷۸۵ مشکوک و پنج فوتی است.

پایگاه تحلیلی خبری تلکسیران:بیماری ریوی کووید ـ ۱۹ که از چین آغاز شد به سرعت به خارج از مرزهای این کشور در حال گسترش است.

به گزارش خبرگزاری آلمان، کره جنوبی در جوار چین نیز از این سرایت مصون نمانده و بنا بر اعلام رسمی مقام‌های بهداشتی این کشور در شامگاه جمعه (دوم اسفند ـ ۲۱ فوریه)، تا حالا ۱۴۲ نفر در آن به ویروس "سارس ـ کوو ـ ۲" آلوده شده‌اند. با احتساب این تعداد، آمار کل مبتلایان به این بیماری در کره جنوبی به ۳۴۶ نفر رسیده است.

تعداد مبتلایان در چین با افزایشی ۳۹۷ نفری به ۷۶هزار و ۲۸۸ مورد رسیده که از این تعداد دوهزار و ۳۵۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند. بیماری در دسامبر گذشته در کلان‌شهر ووهان در استان هوبی چین آغاز شده که این استان هنوز بیش‌ترین آمار شیوع را دارد. 

کرونا در ایران

با وجود این که از چهارشنبه ۳۰ بهمن آلودگی به ویروس "سارس ـ کوو ـ ۲" در ایران به طور رسمی اعلام شد ظرف سه روز شمار فوتی‌ها پنج‌ نفر، مبتلایان ۲۸ نفر و افراد مشکوک به ابتلا به این ویروس ۷۸۵ نفر اعلام شده است.

در خارج از سرزمین اصلی چین آمار کشته‌شدگان تا حالا ۱۶ نفر گزارش شده و بیش از ۱۳۰۰ نفر به عنوان مبتلا ثبت‌ شده‌اند که ۱۶ نفر از آن‌ها در آلمان به سر می‌برند.

در این بین بسیاری از مسافران کشتی تفریحی "دایموند پرینسس" که به دلیل شیوع کووید ـ ۱۹ دو هفته در یوکوهامای ژاپن قرنطینه بودند با یک هواپیمای ایتالیایی صبح شنبه وارد بخش نظامی فرودگاه "تگل" برلین شده‌اند.

یک پزشک مأمور شد که آن‌ها را در بدو ورود معاینه کند. این افراد باید دو هفته در خانه‌های خود قرنطینه باشند. یک مقام ارشد بهداشتی آلمان اعلام کرد که نتیجه آزمایش ابتلای آن‌ها به ویروس کرونا منفی گزارش شده است.

کشتی "دایموند پرینسس" به دلیل سرایت این بیماری به مسافران تا روز چهارشنبه قرنطینه بود. صدها مسافر بیمار شده و به بیمارستان انتقال یافتند. دو تن از آنان جان خود را از دست دادند. ۹۷۰ مسافر نیز که تست آن‌ها منفی گزارش شده کشتی را بعد از قرنطینه ترک گفته‌اند.

از ۷۵۰ مورد ابتلا به ویروس کرونا در ژاپن ۶۳۴ مورد مربوط به این کشتی است. ژاپن بعد از چین طلایه‌دار مبتلایان به این بیماری است و کشور سوم نیز در فهرست ابتلا کره جنوبی است. 

در عین حال کره‌ جنوبی یک مورد مرگ دیگر را بر اثر کرونا ثبت کرده که زنی ۵۴ ساله بود. کانون کرونا در این کشور کلان‌شهر دائگو در جنوب شرقی آن است.

ونتو در شمال شرقی ایتالیا نیز از کرونا تأثیر گرفته و به گفته منابع دولتی، تا کنون یک مرد که مشکوک به ابتلا بود جان خود را از دست داده است. بخصوص در لومباردی در جوار ونتو شمار موارد ابتلا فزونی گرفته و شامگاه جمعه با هشت مورد افزایش به ۱۴ مورد رسیده است.

مقام‌های لومباردی به ۵۰ هزار سکنه این منطقه گفته‌اند، حتی‌الامکان از خانه‌های خود بیرون نیایند. مدارس، کافه‌ها و سایر اماکن عمومی نیز تعطیل شده‌اند.

کد خبر 15255

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =