پایگاه خبری کالجیان:تحلیل تنش های کنونی بین ایران و آمریکا

خروج دولت آمریکا از توافق هسته ای برجام و وضع تحریم های اقتصادی به تشدید تنش بین دو کشور منجر شد. اما ترور قاسم سلیمانی روابط بین دو کشور را وارد مرحله جدیدی کرد. البته علیرغم تمام اتفاقات اخیر دو کشور تمایلی برای یک جنگ تمام عیار ندارند

تحلیل تنش های کنونی بین ایران و آمریکا

پایگاه تحلیلی خبری تلکسیران به نقل از سایت کالجیان:در ماه ژانویه امسال شاهد تشدید تنش بین ایران و آمریکا بودیم. اکنون این نگرانی وجود دارد که ایران دست به حملات سایبری گسترده ای علیه آمریکا خواهد زد.

نیروهای مسلح آمریکا در تاریخ سوم ژانویه در یک حمله پهپادی برنامه ریزی شده ژنرال قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران را ترور کردند. در این عملیات آقای ابو مهدی المهندس، معاون فرمانده گروه حشد الشعبی نیز کشته شد.

این عملیات باعث غافل گیری ایرانی ها شد. رهبران جمهوری اسلامی اعلام کردند که ترور سردار سلیمانی را با اقدام نظامی پاسخ خواهند داد. ایران در تاریخ 8 ژانویه یکی از پایگاه های نظامی عراق که میزبان سربازان آمریکایی بود را با موشک های بالستیک کوتاه برد هدف قرار داد. اما این حمله تلفاتی به دنبال نداشت و خسارات قابل توجهی به پایگاه وارد نکرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در کنفرانس خبری خود ادعا کرد که ظاهرا ایرانی ها قصدی برای ادامه درگیری ندارند و به دنبال کاهش تنش در منطقه هستند. اما تعدادی از کارشناسان روابط بین المللی معتقدند که ایران در حال برنامه ریزی برای انجام حملات سایبری علیه زیرساخت های نظامی و اقتصادی آمریکا است.

آقای ملانی رام، رئیس دپارتمان علوم سیاسی و استاد روابط بین المللی در دانشگاه فرنزو در این ارتباط گفت : «ایران دست به اقدام نظامی متعارف نخواهد زد.آن ها ترجیح می دهند که از حملات سایبری برای ضربه زدن به آمریکا استفاده کنند. ما نمی دانیم که آن ها چه زمانی دست به این اقدام خواهند زد یا کدام زیرساخت های ما را هدف قرار خواهند داد. اما در هر صورت باید منتظر حملات سایبری باشیم».

دولت آمریکا پیش از حملات موشکی 8 ژانویه تحریم های جدیدی را علیه تهران وضع کرده بود. ما برای درک کردن تنش های کنونی باید نگاهی به تاریخچه دشمنی بین دو کشور داشته باشیم. آقای رضا نکومنش، رئیس مرکز فرهنگی اسلامی در دانشگاه فرنزو در این ارتباط گفت : « مردم ایران دولت آمریکا را به چشم یک نیروی امپریالیستی می بینند. آن ها معتقدند که آمریکا به دنبال نابود کردن حاکمیت ملی ایران است».

تنش های نظامی در اوایل ماه ژانویه در واقع بخش کوچکی از تاریخچه خصومت بین دو کشور است. برای کسب اطلاعات بیشتر با آقای جولیا شاتز، استاد تاریخ و همچنین راسل ماردون، استاد روابط بین المللی صحبت کردیم.

در طول جنگ جهانی دوم انگلیس و روسیه دست به کودتایی در ایران زدند و شاه را به عنوان عامل خود منتصب کردند. شاه در طول جنگ جهانی دوم و همچنین جنگ سرد به عنوان یکی از متحدان اصلی آمریکا در نظر گرفته میشد. اما شاه محبوبیت زیادی در بین مردم ایران نداشت، زیرا آن ها خواستار نظام سیاسی بودند که در آن شاه اختیارات محدودی داشته باشد. ایران در سال 1952 انتخابات دموکراتیکی را برگزار کرد که در آن شاه از قدرت خلع و آقای محمد مصدق به عنوان نخست وزیر انتخاب شد.

آقای مصدق در طول جنگ سرد معتقد بود که کشورش باید بی طرف باشد. به همین خاطر سازمان های جاسوسی انگلیس و آمریکا در سال 1953 دست به کودتای نظامی در تهران زدند. آقای نکومنش در این ارتباط گفت : «کودتای 1953 و سرنگونی حکومت مصدق یکی از آشکارترین دخالت های آمریکا در امور داخلی ایران بوده است».

بعد از کودتای نظامی، شاه دوباره قدرت را در ایران در دست گرفت. ایران در این مدت یکی از مهم ترین متحدان نظامی آمریکا بود. دو کشور برای جلوگیری از گسترش کمونیسم در خاورمیانه و آسیای مرکزی همکاری می کردند. آمریکا در این راستا به ایران کمک کرد که یک برنامه هسته ای را شروع کند.

آمریکا در طول این مدت کمک های نظامی و اقتصادی برای شاه فراهم می کرد. اما شاه هیچ وقت نتوانست حمایت مردم در داخل کشور را جلب کند. اصلاحات اقتصادی ناموفق نیز باعث افزایش نارضایتی مردم شد. در این مدت نیروهای امنیتی به طور فزاینده مخالفان سیاسی در کشور را سرکوب می کردند.

در نهایت سیاست های سرکوب گرایانه شاه به انقلاب سال 1979 منجر شدند. معترضان در داخل به شدت از حکومت شاه و همچنین ائتلاف بین دولت های ایران و آمریکا ناراضی بودند. در نهایت انقلاب اسلامی به تاسیس جمهوری اسلامی به رهبری روح الله خمینی منجر شد.

نارضایتی انقلابیون ایرانی نسبت به مداخلات آمریکا به بحران گروگان گیری منجر شد. جیمی کارتر، رئیس جمهور آمریکا مجبور شد که روابط کشورش با تهران را قطع کند. بدین ترتیب آمریکا یکی از متحدین اصلی خود در منطقه را از دست داد. به همین خاطر آمریکایی ها در طول جنگ هشت ساله بین ایران و عراق از رژیم صدام حسین حمایت می کردند. آن ها امیدوار بودند که حکومت انقلابی ایران سقوط کند.

آقای نکومنش در این ارتباط گفت : «آمریکا همیشه از یک تفکر امپریالیستی برای پیشبرد اهداف خود در خاورمیانه دنبال کرده است. واشنگتن تلاش می کند که کشورهای دیگر را وادار به پذیرش خواسته های خود کند».

به همین خاطر حکومت و مردم ایران هنوز آمریکا را به عنوان یک نیروی مداخله گر توصیف میکنند که به دنبال نقض حاکمیت ملی آن ها است. آقای نکومنش در این ارتباط گفت : « مردم ایران معتقدند که واشنگتن به دنبال جلوگیری از پیشرفت و موفقیت آن ها است. آمریکا برای مدتی طولانی از رنج و عقب افتادگی بسیاری از کشورها از جمله ایران سود برده است. در  سال های گذشته تحریم های اقتصادی باعث نابودی اقتصاد ایران شده اند».

خروج دولت آمریکا از توافق هسته ای برجام و وضع تحریم های اقتصادی به تشدید تنش بین دو کشور منجر شد. اما ترور قاسم سلیمانی روابط بین دو کشور را وارد مرحله جدیدی کرد. البته علیرغم تمام اتفاقات اخیر دو کشور تمایلی برای یک جنگ تمام عیار ندارند.

دو طرف معتقدند که جنگ به نفع هیچ کس نخواهد بود. به همین خاطر تحلیلگران بین المللی معتقدند که حملات سایبری نقش مهمی در استراتژی ایران ایفا خواهند کرد. حملات سایبری میتوانند بهترین گزینه برای انتقام گرفتن از آمریکا باشند. ایران می تواند در ماه های آینده سیستم انتخابات، سامانه های دفاعی یا سازمان های دولتی آمریکا را هدف قرار دهد.

ما هنوز نمی دانیم که آمریکا چه واکنشی به حملات سایبری احتمالی نشان خواهد داد. اما بعید به نظر می رسد که تنش بین آمریکا و ایران به زودی خاتمه پیدا کند. تحلیلگران آمریکایی معتقدند که تنها سقوط حکومت ایران می تواند اهداف واشنگتن را برآورده کند. آمریکا نمی تواند اختلافات خود را با دولت کنونی در تهران حل و فصل کند.

*انتشار مطالب رسانه های خارجی با هدف اطلاع رسانی از نوع نگاه و برداشت آنان از تحولات صورت می گیرد و به منزله تایید آن از سوی «پایگاه تحلیلی خبری تلکسیران» نیست.

منبع:کالجیان

مترجم:شهربانو علی جمعه پور

کد خبر 15201

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =