نشنال اینترست:بهترین سلاح‌های جنگی به کدام کشور تعلق دارد؟ روسیه، چین یا آمریکا؟

عملکرد سلاح‌های آمریکایی هم چندان قابل تعریف و تمجید نیست. به عنوان مثال سیستم پدافند هوایی عربستان که پاتریوت نام دارد، یک سیستم آمریکایی است ولی نتوانست جلوی حملات موشکی به تأسیسات نفتی این کشور را بگیرد

بهترین سلاح‌های جنگی به کدام کشور تعلق دارد؟ روسیه، چین یا آمریکا؟

پایگاه تحلیلی خبری تلکسیران به نقل از نشنال اینترست:در این مقاله تصمیم داریم بررسی که بهترین سلاح‌های جهان در کدام کشور ساخته می‌شود؟ بسیاری بر این باور هستند که چین، روسیه و آمریکا سازنده بهترین سلاح‌ها هستند ولی دقیقاً مشخص نیست که کدام کشور در کدام زمینه تخصص دارد و برتر است.

واشنگتن می‌خواهد فروش سلاح به کشورهای مختلف را افزایش دهد. آمریکا برای جلب توجه مشتریان سیستم‌های جنگی پیشرفته خود را تبلیغ می‌کند (هر چند که این سلاح‌ها گران‌تر هستند).

آمریکا برای مشتریان سلاح‌های روسی و چینی یک پیام مهم دارد: «خریدار عزیز! مراقب باش.»

کلارک کوپر، دستیار وزیر امور خارجه در امور سیاسی نظامی، حین سخنرانی خود در مرکز بین المللی مریدین اظهار داشت: « از زمانی کهAK-47 به نماد کامل شورشیان تحت حمایت شوروی از جنوب شرقی آسیا تا آفریقا تبدیل شد تاکنون مسیری بسیار طولانی را طی کردیم. امروز روسیه تمام تلاش خود را به کار بسته است تا انواع سیستم پدافند هوایی اس 400 خود را به کشورهای سراسر دنیا بفروشد. این در حالی است که کشور چین همه قطعات نظامی از نفربرهای زرهی تا پهپادهای نظامی را تولید و عرضه می‌کند. دولت آمریکا به خریداران این تجهیزات و تسلیحات هشدار می‌دهد و از آن‌ها می‌خواهد که مراقب باشند. در حال حاضر شاهد کشورهایی هستیم که به دنبال قابلیت‌های تدافعی با فناوری بالا و قیمت پایین هستند. این کشورها باید بدانند که در نهایت چیز ارزشمندی به دست نخواهند آورد. »

کوپر در سخنرانی خود در مورد ناکارآمدی سلاح‌های چین مثال زد و گفت: «کشور آفریقایی کامرون در سال 2015، چهار بالگرد (هلیکوپتر) هاربین زد 9 از چین خریداری کرد. یکی از آن‌ها به فاصله اندکی پس از تحویل سقوط کرد. کنیا روی نفربرهای زرهی نورینکو ان‌وی 4 سرمایه‌گذاری کرد. این در حالی است که نماینده فروش چینی از نشستن در آن  حین تست آتش خودداری کرد.  ما در بین دوستان خود در خاور میانه، نمونه‌های مختلفی دیده‌ایم که کشورهای مختلف پهپادهای نظامی CH-4 را خریداری کرده‌اند. این پهپادها پس از چند ماه از کار افتاده است و به همین خاطر این کشورها در حال کنار گذاشتن این سلاح‌ها هستند.»

شایان ذکر است که عملکرد سلاح‌های آمریکایی هم چندان قابل تعریف و تمجید نیست. به عنوان مثال سیستم پدافند هوایی عربستان که پاتریوت نام دارد، یک سیستم آمریکایی است ولی نتوانست جلوی حملات موشکی به تأسیسات نفتی این کشور را بگیرد. به همین خاطر است که استقبال کشورهای مختلف از سیستم پدافند هوایی اس 400 بالا رفته است. البته کوپر در سخنرانی خود دو مرتبه از اس 400 نام برد.

جالب است که کوپر در سخنرانی خود نتوانست مثالی بیاورد که سلاح‌های روسی به مشکل خورده باشند. به عنوان مثال در جنگ اعراب و اسرائیل سلاح‌های روسی بهترین کارایی را داشتند. وی روسیه را به استفاده از تاکتیک‌های فروش تهاجمی متهم کرد. وی گفت: «روسیه از طریق بازاریابی هدفمند سیستم‌هایی مانند اس 400 تلاش می‌کند که نیازهای امنیتی واقعی طرف‌های خود را با به چالش کشیدن توانایی‌های قانونی و فنی ما، برانگیزد و پیشرفته‌ترین قابلیت‌های دفاعی را به آن‌ها ارائه دهد. چین از ارائه سیستم‌های ارزان مانند سیستم‌های هوایی بدون سرنشین، مکانیسم‌های مالی و حتی گاهی رشوه برای نفوذ در کشورهای مختلف و به دست آوردن اطلاعات لازم استفاده می‌کند.»

کوپر به آموزش سربازان خارجی از سوی چین هم اشاره کرد و اذعان داشت: «کارآموزان خارجی ممکن است از دیدن آموزش در چین خیلی خوشحال شوند ولی وقتی به این کشور می‌رسند، خیلی ناامید می‌شوند؛ زیرا چین این افراد را در مراکز نظامی برتر خود و بین نخبگان نظامی خود آموزش نمی‌‎دهد. این افراد وارد مرکز بین المللی تبادل آموزش نظامی چین می‌شوند و در کنار نیروهای نظامی که از سراسر جهان به این مرکز آمده‌اند، آموزش می‌بینند. استاندارد آموزشی این مرکز نسبت به استاندارد آموزشی افسران چینی خیلی پایین‌تر است.»

دیدگاه آمریکا این است که چین و روسیه می‌توانند به راحتی سلاح‌های خود را به فروش برسانند؛ زیرا مسائل اخلاقی فروش را در مورد کشورهایی که سلاح‌های خود را به آن‌ها می‎‌فروشند، در نظر نمی‌گیرند. کوپر بر این باور است که هنوز آمریکا به صورت کامل نمی‌تواند نقش یک کشور تأمین‌کننده اسلحه را ایفا کند. وی کنگره را مقصر می‌داند که راه فروش سلاح به عربستان را سد کرد. رئیس جمهور ترامپ با تلاش فراوان این طرح را وتو کرد. کوپر بر این باور است که سه دلیل عمده وجود دارد که سایر کشورها بر اساس این دلایل اقدام به خرید سلاح از آمریکا می‌کنند:

· کیفیت

· شفافیت

· مسئولیت‌پذیری و پاسخ‌گویی

وی ادعا کرد: «صنعت دفاعی آمریکا بهترین سلاح‌ها را در سراسر جهان تولید می‌کند. به علاوه سیاست‌های صادراتی اسلحه در آمریکا، مخفی نیست. واشنگتن بر خلاف پکن و مسکو، فروش اسلحه را از طریق فرآیندهای رسمی و اداری انجام می‌دهد. مصوبات مربوط به فروش سلاح در آمریکا کاملاً شفاف و علنی است.»

کوپر با کنایه به فروش سلاح در روسیه و چین گفت: « برنامه فروش نظامی آمریکا کاملاً شفاف و سریع است. ما فرآیند فروش نظامی خارجی را سریع‌تر و ارزان‌تر کرده‌ایم و با این کار زمان لازم برای دریافت سفارش از کشورها تا ارائه محصول را نه درصد کاهش داده‌ایم. هزینه‌های اضافی حاصل از فروش سلاح نیز به شدت کاهش یافته است. با این اقدامات، در سال گذشته مشتریان خارجی سلاح 180 میلیون دلار در خرید سلاح صرفه‌جویی کردند.»

وی ادامه داد: «سیستم فروش نظامی خارجی آمریکا در برابر فساد به شدت مقاوم است. واشنگتن خدمات نظامی را به صورت بسته به شما ارائه خواهد داد. بسته‌های نظامی آمریکا شامل توانمندی‌های دفاعی، آموزش استفاده از تجهیزات، نگهداری و تعمیرات، قطعات و اجزای لازم برای پشتیبانی بلندمدت و یکپارچه‌سازی سیستم خریداری‌شده با دکترین و عملیات کشور مشتری خواهد بود.»

با وجود تعریف‌های کوپر از سلاح‌ها و سیستم‌های نظامی آمریکایی، باید کشورهای مشتری برای خرید هر سلاح تحقیقات و بررسی‌های لازم را انجام دهند تا بتوانند بهترین سلاح‌ها را با قیمت مناسب پیدا کنند.

کد خبر 15052

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =