پوتین: کشورهای غربی شدیدا از سیاست‌ تحریمی‌ خودشان متأثر شده‌اند

رئیس‌جمهور روسیه گفت فقیرترین کشورها بیشترین ضربه را از سیاست‌های هژمونیک و تحریم‌ها متحمل شده‌اند و خود کشورهای غربی هم شدیدا تحت تاثیر سیاست‌های تحریمی‌شان قرار گرفته‌اند.

به گزارش قدس آنلاین، «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه در مراسم پذیرش استوارنامه ۲۴ سفیر جدید در این کشور، در خصوص تحریم‌های ضد روسی غرب گفت این تحریم‌ها کشورهای غربی و فقیرترین کشورها را تحت تاثیر قرار داده است.

وی با بیان این که «نظم جهانی در حال تغییر است و جهان در حال گذار به سمت نظم چند قطبی است که به مسیر غالب توسعه تبدیل می‌شود»، تصریح کرد: تنها کشورهایی مخالف این گذار هستند که می‌خواهند هژمونی خود را حفظ و جهان را کنترل کنند.

به گزارش خبرگزاری «اسپوتنیک»، پوتین در ادامه گفت فقیرترین کشورها بیشترین ضربه را از سیاست‌های هژمونیک و همچنین تحریم‌های غرب متحمل شده‌اند و خود غرب هم شدیدا تحت تاثیر سیاست‌های تحریمی‌اش قرار گرفته است.

او خاطرنشان کرد موانعی که تحریم‌های غرب برای حمل و نقل انرژی، غلات و کود ایجاد کرده، بر کشورهای بیگناه در حال توسعه و فقیر تاثیر منفی گذاشته است. وی افزود: از این منظر، بسیار خودخواهانه است که غرب پیشنهاد ما برای انتقال رایگان ۳۰۰ هزار [تُن] کود روسی به کشورهای نیازمند را که به دلیل تحریم در بنادر اروپایی مسدود شده، نادیده گرفته است.

پوتین در ادامه تاکید کرد: در مورد روسیه، ما از مسیر حاکمیت خود منحرف نمی‌شویم. به عنوان عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل قصد داریم بیشتر مروج دستورکار بین‌المللی متحدکننده باشیم، برای حل چالش‌ها و تهدیدهای متعدد زمان خود همکاری کنیم و به حل و فصل مناقشات حاد منطقه‌ای کمک کنیم. این نکته اصلی گفت‌وگو در افتتاحیه هفتاد و هفتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل خواهد بود.

کشورهای غربی چند دور تحریم را در واکنش به آغاز عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین، علیه مسکو اعمال کرده‌اند. در پی اعمال این تحریم‌ها، این کشورها با افزایش تورم، بهای برق و سوخت مواجه شده‌اند. تحریم‌ها همچنین اختلال عرضه گاز روسیه به اروپا را در پی داشته که باعث شده قیمت‌ گاز طبیعی در کنار قبوض برق افزایش یابد.

مقامات روس اعلام کرده‌اند کشورهای غربی برای برون‌رفت از این بحران باید تحریم‌هایی را که علیه نفت و گاز روسیه وضع شده، لغو کنند.

کد خبر 149567

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =