ببینید | روحانی: اقتدار غیر از زور است، اقتدار یعنی قدرت مشروع مقبول/ پلیس موظف به اجرای اسلام نیست

ویدیویی از سخنرانی حسن روحانی رئیس جمهور پیشین جمهوری اسلامی ایران در همایش فرماندهان و مدیران نیروی انتظامی در ۵ اردیبهشت سال ۹۴ را ببینید.

در همایش فرماندهان و مدیران نیروی انتظامی گفت: پلیس موظف به اجرای اسلام نیست، هیچ پلیسی نمی‌تواند بگوید من این کار را کردم برای اینکه خدا در آنجا فرموده یا پیامبر در فلان روایت. بیخود در مخمصه‌ی فکری وارد نشویم، مردم را هم گرفتار نکنیم. پلیس یک وظیفه بیشتر ندارد و آن هم اجرای قانون؛ همین، تمام شد. بسیاری از مسائل شرعی به ایمان مردم مربوط است، بسیاری از مسائل شرعی، عبادت فردی است؛ بسیاری از مسائل شرعی واجب یا مستحب، مربوط به خود فرد است.

روحانی گفت: پلیس جایی می‌تواند وارد بشود که اولا مصوب قانون باشه، دوما قانون روشن، صریح و ابلاغ‌شده باشد. اقتدار غیر از زور است، اقتدار یعنی قدرت مشروع مقبول. یکی از چیزهایی که گاهی مردم را از پلیس عصبانی می‌کند این است که اولویت مراعات نمی‌شود؛ پلیس گاهی می‌چسبد به یک جرم کوچک، به یک تخلف کوچک، به یک قانون‌شکنی کوچک. همه مردم در برابر قانون برابرند، حقوق شهروندی برای همه یکی است؛ طرف مسلمان است، مسیحی است، شیعه است یا سنی، هیچ فرق نمی‌کند.

۲۶۴ ۶۹

کد خبر 149504

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =