دیپلمات روس: آمریکا عامدانه چین را در مسئله تایوان تحریک می‌کند

سفیر روسیه در پکن با قابل درک دانستن موضع چین درخصوص جنگ اوکراین، گفت واشنگتن عامدانه پکن را تحریک می‌کند تا دست به اقدامات نامناسبی درمورد تایوان بزند.

به گزارش پایگاه خبری 598 به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «آندری دنیسوف» سفیر روسیه در پکن گفت علی‌رغم هشدارهای چین به غرب درباره تحریک احساسات جدایی‌طلبانه در تایوان، آمریکا اما عامدانه در این زمینه فتنه‌انگیزی می‌کند.

دنیسوف روز چهارشنبه در مصاحبه با خبرنگاران روسی گفت که واشنگتن عمداً پکن را تحریک می‌کند تا دست به اقدامات نامناسبی در مورد تایوان بزند ولی چین همچنان خونسردی را حفظ می‌کند.

به نوشته وبگاه «ریانووستی»، وی در این‌باره توضیح داد: «آنچه در حال رخ دادن است، سیاست کاملا آگاهانه برای تحریک چین و به چالش کشیدن آن به شکل‌های مختلف است تا شاید [پکن] برخی اقدامات نادرست را انجام دهد و [غرب] نیز بتواند پاسخی را برای آن آماده کند».

این دیپلمات روس در پاسخ به این سوال که وضعیت فعلی تنگه تایوان تا چه حد از یک تقابل نظامی گسترده بین پکن و تایپه فاصله دارد، گفت: «نقش تعیین‌کننده در این مسئله را خویشتن‌داری و خونسردی پکن ایفا می‌کند. البته همانطور که سفیر چین در آمریکا اخیرا گفته، پکن قطعا تایوان را در صورت امکان با روش‌های مسالمت‌آمیز آزاد خواهد کرد و اگر لازم شود به زور نیز متوسل می‌گردد».

طبق این گزارش، دنیسوف در بخش دیگری از صحبت‌هایش درخصوص موضع چین درباره جنگ اوکراین، تصریح کرد که ارزیابی‌های محتاطانه پکن در این‌باره، جای نارضایتی و ناراحتی ندارد.

وی ضمن اشاره به لزوم درک‌شدن منطق اقدامات روسیه در اوکراین در پکن، گفت که چین به‌شدت به بازار بین‌المللی وابسته است و احتیاط آن در ارزیابی وضعیت اوکراین به هیچ‌وجه نمی‌تواند باعث باعث ناخرسندی مسکو شود.

ریانووستی به نقل از این سفیر روسیه در پکن نوشت: «چین کشوری با اقتصاد بزرگ است که بدون قید و شرط از نظر تجارت بین‌المللی رتبه اول را در جهان دارد. به نظر ما، چین اساساً موضعی متعادل و معقول اتخاذ کرده است. چین منطق اقدامات ما را درک می‌کند، بنابراین همان موضع را اتخاذ می‌کند».

دنیسوف همچنین افزود که پکن هم علت اصلی بحران اوکراین را گسترش ناتو به شرق و ایجاد تهدیدات غیرقابل تحمل برای امنیت روسیه می‌داند.

با این حال، «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی کاخ سفید با ادعای اینکه تهدید حمله چین به تایوان واقعی است، گفت برای اعلام تایوان به‌عنوان متحد اصلی غیر ناتو، با کنگره صحبت می‌کند.

کد خبر 149137

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =