ورودی آب سد اکباتان همدان به ۷۰ لیتر در ثانیه رسید

معاون تلفیق و امور تنظیم‌گری شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: با بازگشایی یکی از سرشاخه‌های رودخانه بالا دست سد اکباتان، ورودی آب این سد به ۷۰ لیتر در ثانیه رسید.

به گزارش خبرنگار برنا از همدان، علیرضا الماسوندی در هجدهمین نشست اعضای شورای آب استان همدان افزود: در بازدیدی که از سد اکباتان داشتم شرایط این سد را بررسی کردیم تا بر اساس منابع آن برای تامین آب شهر همدان برنامه‌ریزی کنیم.

وی با اشاره به اینکه آبزیان و ماهی‌های این سد در حال انتقال به مکان دیگری است، اظهار داشت: با توافقنامه صورت گرفته با اهالی روستاهای بالا دست سد اکباتان در حال حاضر ۷۰ لیتر در ثانیه آب وارد این سد می‌شود.

الماسوندی تصریح کرد: یک سرشاخه دیگر نیز روز جمعه رهاسازی و آب آن وارد سد اکباتان می شود و بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ لیتر آب در ثانیه به ظرفیت این سد کمک می‌کند.

وی تاکید کرد: بر اساس کیفیت سنجی و اندازه گیری صورت گرفته، کدورت کنونی آب سد اکباتان، (پیش از ورود به تصفیه خانه اکباتان) نزدیک به ۵۵۷NTO (NTO واحد سنجش شفافیت آب)  است که پس از تصفیه، آب با کیفیت بالا و کدورت کمتر از یک NTO وارد شبکه آبرسانی شهر همدان می‌شود.

معاون تلفیق و امور تنظیم‌گری شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: خط گذرگاه (بای‌پس) آبرسانی به همدتن تکمیل شده است، هفت پمپ در مخزن سد آبشینه برای انتقال آب آن به تصفیه خانه شهید بهشتی آماده شده است.

وی ادامه داد: هر پمپ ۹۰ لیتر در ثانیه آب را انتقال می دهد و در چند روز آینده ۲ پمپ دیگر اضافه می شود که در مجموع ظرفیت پمپاژ ۷۰۰ لیتر در ثانیه دارد.

الماسوندی افزود: با تکمیل و راه‌اندازی خط گذرگاه (بای‌پس) به همراه آب سد اکباتان، در مجموع ۸۰۰ لیتر آب در ثانیه به تصفیه خانه شهید بهشتی انتقال می یابد که مشکل آبرسانی به شهرک‌های اطراف شهر همدان را بر طرف می‌کند.

وی با اشاره به اینکه آب منطقه شرقی با ظرفیت یک هزار لیتر در ثانیه تامین می‌شود، اظهار داشت: خط آبرسانی به همدان سه اتصال اصلی دارد که اتصال نقطه خالق ورودی تکمیل شده است که با اضافه شدن این خط شرایط آبرسانی متعادل‌تر خواهد شد.

معاون تلفیق و امور تنظیم‌گری شرکت مدیریت منابع آب ایران تصریح کرد: یکی از ویژگی های خط گذرگاه (بای پس) این است که موجب آزاد شدن مسیر انتقال و اضافه شدن چاه‌ها به شبکه آبرسانی شهر همدان می‌شود.

حسین بحیرایی

انتهای پیام

آیا این خبر مفید بود؟
0 0

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف

کد خبر 149095

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =