عرضه خودرو در بورس کالا، یک تیر و سه نشان

عصر خودرو- رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار تاکید می‌کند با عرضه خودرو در بورس کالا مابه‌التفاوت قیمتی که قبلا به رانت‌باز تعلق می‌گرفت، اکنون به تولیدکننده و سهامدار تعلق می‌گیرد. همچنین از دید مجید عشقی با عرضه خودرو در بورس کالا که تحول بسیار بزرگی بود، منتفع اصلی، مصرف کننده نهایی خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از کالاخبر ، مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در گفت‌وگو با روزنامه ایران با اشاره به عملکرد سازمان بورس و اوراق بهادار در زمینه بورس‌های کالایی درباره برنامه و اقدام‌های این سازمان در ارتقای کارآمدی بورس‌های کالایی گفت: یکی از موضوع‌های پیگیری ما بحث ارتقای کارآمدی بورس‌های کالایی بود که انواع گواهی‌های سلف محصول‌های صادراتی، آنجا انجام می‌شود، این گواهی‌ها به شدت ارتقای هم بازار سرمایه را به دنبال دارند و هم ساختار کلی کشور و می‌توان به سمتی حرکت کرد که اساساً تولید کشور اسیر نوسان‌های قیمتی و تورمی نشود و بتواند به صورت یکپارچه فرایند دسترسی به محصول‌های اولیه و فروش محصول نهایی را تضمین کند و این باعث بازگرداندن ثبات می‌شود.

به گفته عشقی ممکن است در اقتصاد و در نرخ ارز دچار تلاطمی شوید و این ابزارها موجب می‌شوند که این تلاطم به بدنه تولید منتقل نشود و تولید افت نکند. در حالی که در اثر نوسان‌ها همیشه آسیب جدی به تولید وارد شده ولی با توسعه این ابزارها حتما تا حد زیادی این مشکلات برطرف خواهد شد و این یکی از دستاوردهای جدی است.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به عرضه خودرو در بورس کالا نیز گفت: عرضه خودرو فیدلیتی و دیگنیتی را اگر آگهی‌هایی که دلالان در فضای مجازی می‌گذاشتند، دنبال کنید، همان روز عرضه و موقعی که خبر آن منتشر شد، حداقل 10 میلیون کاهش پیدا کرد و خودرویی که در بازار یک میلیارد و 400 میلیون تومان بود، در نهایت با قیمتی که در بورس کالا تعیین شد و با عوارض آن یک میلیارد و 100 میلیون تومان به دست مشتری رسید و اختلاف 300 میلیونی اختلافی بود که پیش از این مردم به ناحق به دلالان پرداخت می‌کردند و اکنون مبلغ کمتری را برای خرید خودرو پرداخت می‌کنند و کارخانه هم با قیمتی که حدود 850 میلیون قیمت‌گذاری می‌شد، حدود 150 میلیون تومان عایدی بیشتری نصیبش شد.

به گفته وی عرضه خودرو در بورس کالا باعث شده است که این اختلاف فاخش که پیش‌ از این به جیب دلال می‌رفت اکنون به جیب تولیدکننده و نهایتاً سهامدار شرکت بازگردد و از طرفی از جیب مصرف‌کننده هم بیرون نمی‌رود و این اقدام تحول بسیار بزرگی بود.

عشقی در پایان هم تصریح کرد: در سایر حوزه‌هایی هم که به هر نوعی رانت و توزیع رانت و پخش رانت رخ می‌دهد، با ساز و کارهای بورس‌های کالایی حتماً از بین خواهد رفت و امیدوارم که در همه محصول‌ها در سال جاری این اتفاق رُخ دهد و ما موانع و چالش‌هایی را که بوده است بتوانیم برداریم و کارآمدی را به بازار بازگردانیم.

کد خبر 148719

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =