زلنسکی: روسیه از نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا به عنوان سپر استفاده می‌کند/درخواست اوکراین از سوئیس

ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین، هشدار داد روسیه از نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا، بزرگ‌ترین نیروگاه هسته‌ای اروپا، به عنوان سپری برای انجام حمله‌های خونین استفاده می‌کند، زیرا می‌داند اوکراین نمی‌تواند به سمت این نیروگاه شلیک کند.

مقام‌های اوکراین می‌گویند در حمله‌ راکتی اخیر روسیه از اطراف نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا به شهرمارهانتس در جنوب این کشور دست‌کم ۱۳ نفر کشته و ۱۰ نفر زخمی شدند.

زلنسکی گفت نیروهای روسیه از اطراف این نیروگاه هسته‌ای، چندیدن نقطه دیگر را نیز در منطقه زاپوریژیا هدف قرار داده‌اند.

او با درخواست از متحدان اوکراین برای ارائه تسلیحات قدرتمندتر به این کشور، تاکید کرد اوکراین حمله‌های روسیه را بی‌جواب نخواهد گذاشت.

زلنسکی تاکید کرد متحدان اوکراین باید به فکر این باشند که چگونه می‌توان با تحمیل آسیب‌های بیشتر به روسیه، این جنگ را زودتر تمام کرد.

نیروگاه زاپوریژیای اوکراین از ماه مارس تحت کنترل نیروهای روسیه است، اما کارشناسان اوکراینی فعالیت آن را اداره می‌کنند.

درخواست اوکراین از سوئیس برای حفاظت از منافع کی یف در مسکو

وزارت امور خارجه اوکراین تأیید کرد که از سوئیس خواسته شده است تا حافظ منافع کی یف در مسکو باشد.

آخرین اخبار از حمله وحشیانه روسیه به خاک اوکراین,زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین

به گزارش مهر به نقل از روسیا الیوم، سوئیس تأیید کرد که اوکراین از «برن» خواسته است تا نمایندگی دیپلماتیک «کی یف» در مسکو را به عهده بگیرد؛ اما این مسئله جز با موافقت روسیه وارد مرحله اجرا نخواهد شد.

بر اساس این گزارش، سوئیس از زمان آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین در ۲۴ فوریه گذشته، بی طرفی خود در این نزاع و تمایل برای ارائه کمک‌های دیپلماتیک و ایفای نقش میانجی را ابراز کرده است.

وزارت امور خارجه اوکراین اعلام کرد که از سوئیس خواسته شده است تا حافظ منافع کی یف در مسکو باشد و آنچه پیشتر توسط روزنامه« Loserner Zeitung» منتشر شده بود را تأیید کرد.

این وزارتخانه خاطرنشان کرد که انجام مأموریت حفاظت از منافع، به کشورها اجازه می‌دهد تا روابط خود را در سطح پایین حفظ کنند و از شهروندان کشور مربوطه حفاظت کنسولی به عمل آورند.

از سوی دیگر، خبرگزاری فرانسه به نقل از سخنگوی وزارت خارجه اوکراین بدون اشاره به جزئیات بیشتر گزارش داد که مذاکرات در این زمینه تکمیل شده است و محرمانه بودن جزئیات، عنصر ضروری برای موفقیت این تلاش‌ها خواهد بود، هر چند اجرایی شدن چنین مأموریتی به موافقت روسیه نیاز دارد.

خبرگزاری فرانسه همچنین افزود که ممکن است این روند آسان نباشد زیرا برن قبلاً مسکو را در راستای تصمیم اتحادیه اروپا برای اعمال تحریم‌ها علیه روسیه، خشمگین کرده بود تا جایی که مقامات مسکو این سوال را مطرح کردند که آیا سوئیس همچنان می‌تواند در نزاع با اوکراین بی‌طرف تلقی شود یا خیر.

گفتنی است که سوئیس در زمینه انجام مأموریت حفاظت از منافع کشورها در سایر کشورها سابقه طولانی دارد و اکنون وظیفه حفاظت از منافع آمریکا در ایران، ایران در کانادا و عربستان و برعکس و منافع ایران در مصر و روسیه در گرجستان و برعکس را به عهده دارد.

کد خبر 148290

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =