سازمان ملل هم مثل ترکیه نگران بحران انسانی در ادلب شد

همزمان با پیشروی نیروهای ارتش سوریه و آزادسازی بخش‌های زیادی از ادلب از کنترل تروریست‌ها، کمیسیونر حقوق بشر سازمان ملل نیز مثل ترکیه، درباره مسائل حقوق بشری در ادلب ابراز نگرانی کرد.

به گزارش تلکسیران، به نقل از رویترز، «میشل باچله» کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل با انتشار بیانیه‌ای درباره بحران حقوق بشری در شمال سوریه هشدار داد و آن را وحشتناک خواند. 

وی در بیانیه خود هدف‌گیری غیرنظامیان، کمپهای آوارگان و مراکز درمانی و آموزشی را محکوم کرد.

«روپرت کولویل» سخنگوی رئیس کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل با این ادعا که روسیه و سوریه مرتکب چنین حملاتی شده‌اند در یک نشست در ژنو گفته است که شمار قابل توجه حملات به بیمارستانها، مراکز درمانی و مدارس نشان می‌دهد که این حملات نمی‌تواند تصادفی باشد.

دولت ترکیه نیز که پس از آغاز عملیاتهای ارتش سوریه موقعیت خود را در ادلب متزلزل می‌بیند، مدعی شده است که روسیه و نیروهای سوری غیرنظامیان را هدف قرار می‌دهند؛ ادعایی که مسکو و دمشق قویا آن را رد کرده‌اند.

«ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که طرف روسی ادعاهای مقامات آنکارا مبنی بر حملات روسیه به غیرنظامیان در استان ادلب سوریه را به شدت رد می‌کند.

زاخارووا در واکنش به سخنان اخیر رئیس جمهوری ترکیه در این باره که گویا بیتشر حملات نیروهای دولتی سوریه و ارتش روسیه به غیرنظامیان در استان ادلب صورت می‌گیرد، تاکید کرد: «ما چنین ادعاهایی را نمی‌پذیریم و مواضع خود را بطور علنی بیان می‌کنیم.»

برخی تحلیلگران می‌گویند که ترکیه با استفاده از این ادعاها تلاش می‌کند روسیه و سوریه را برای برقراری آتش بس و توقف حملات ارتش سوریه تحت فشار قرار دهد. 

کد خبر 14822

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =