چین خواستار حل‌وفصل مساله کشمیر بین هند و پاکستان شد

 تهران-ایرنا- چین در سومین سالگرد لغو وضعیت ویژه جامو و کشمیر گفت که هند و پاکستان باید اختلافات خود را بر سر مسئله کشمیر از طریق گفت وگو و رایزنی مسالمت آمیز حل کنند.

به گزارش روز شنبه ایرنا، هوا چونینگ سخنگوی وزارت امور خارجه چین در پاسخ به خبرنگار آسوشیتدپرس پاکستان درباره سومین سال اقدام هند برای لغو وضعیت اضطراری در کشمیر منطقه مورد مناقشه دو کشور، گفت:در مورد کشمیر، موضع چین روشن و ثابت است. مسئله کشمیر، موضوعی است که از تاریخ بین هند و پاکستان به جا مانده است. این دیدگاه مشترک جامعه بین المللی نیز هست. ما در آن زمان اظهار داشتیم که طرف های مربوط، باید خویشتن داری و احتیاط را رعایت کنند به ویژه، باید از انجام اقداماتی که به طور یکجانبه وضعیت موجود را تغییر می دهد یا تنش ها را تشدید می کند، اجتناب کنند.

وی افزود: ما از هند و پاکستان می خواهیم که اختلافات مربوطه را از طریق گفت وگو و مشورت به طور مسالمت آمیز حل و فصل کنند.

دولت هند در آگوست ۲۰۱۹میلادی جامو و کشمیر را در قلمرو خود تقسیم کرد و مفاد ماده ۳۷۰ قانون اساسی را که وضعیت ویژه ای را برای این ایالت قائل بود، لغو کرد.

لایحه سازماندهی مجدد جامو و کشمیر در ۵ اوت ۲۰۱۹ در مجلس هند مطرح شد و همان روز به تصویب رسید.  

هند قبلاً تأکید کرده بود که مسائل مربوط به قلمرو اتحادیه جامو و کشمیر کاملاً به امور داخلی هند مربوط می شود.

پس از لغو ماده ۳۷۰ قانون اساسی توسط دهلی نو، روابط هند و پاکستان، به طور کلی از بین رفت. این تصمیم هند، به گونه ای واکنش شدید پاکستان را برانگیخت که روابط دیپلماتیک خود را با این کشور کاهش داد و فرستاده هند را اخراج کرد.

هند بارها به پاکستان اعلام کرده که جامو و کشمیر، «برای همیشه بوده، هست و خواهد بود» و بخشی جدایی ناپذیر از این کشور باقی خواهد ماند اما از سوی دیگر خواهان روابط عادی همسایگی با پاکستان در محیطی عاری از ترور، خصومت و خشونت است.

کد خبر 148213

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =