تظاهرات هزاران سودانی علیه دولت نظامی

منابع خبری یکشنبه شب گزارش دادند، هزاران نفر از مردم سودان در شهرهای مختلف این کشور از جمله پایتخت علیه دولت نظامی تظاهرات کردند.

به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه، هزاران نفر در خارطوم پایتخت و شهرهای دیگر این کشور از جمله أم درمان، بحری، مدنی و کسلا به خیابان‌ها آمدند و علیه دولت نظامی و استقرار یک دولت غیرنظامی تظاهرات کردند.

بر اساس این گزارش، معترضان در پایتخت سودان با ایجاد موانعی راه‌های اصلی و فرعی در مرکز این شهر را مسدود کردند.

این گزارش می‌افزاید، نیروهای امنیتی به صورت گسترده‌ای در مرکز خارطوم به ویژه در اطراف قصر ریاست جمهوری حضور داشتند.

معترضان سودانی که پرچم‌های این کشور را در دست داشتند با سردادن شعارهایی علیه دولت نظامی خواستار بازگشت غیرنظامیان به قدرت شدند.

تظاهرات علیه دخالت ارتش در امور دولت غیرنظامی در مناطق مختلف سودان از اکتبر سال گذشته (مهر ۱۴۰۰) تاکنون تقریبا هر روز برگزار می‌شود.

صبح روز ۲۵ اکتبر سال گذشته عبدالله حمدوک نخست وزیر و بسیاری از سیاستمداران سودانی بازداشت و حمدوک روز بعد آزاد شد.

در ۲۱ نوامبر نظامیانی که با کودتا قدرت را به دست گرفتند با عبدالله حمدوک نخست وزیر دولت منحل شده برای بازگشت وی به سمت خود به توافق رسیدند.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های سودانی، این توافق میان اعضای نظامی شورای حاکمیت و نخست وزیر سابق به دست آمده و حمدوک با مشورت همه نیروهای سیاسی به جز حزب «کنگره ملی» که در دوره عمر البشیر قدرت را در دست داشت، دولت تشکیل خواهد داد.

گفته می‌شود نظامیان و حمدوک در مورد چند موضوع دیگر از جمله آزادی تمامی زندانیان سیاسی توافق کرده‌اند اما حمدوک در تاریخ ۲ ژانویه گذشته از سمت خود استعفا کرد.

کد خبر 148046

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =