استقبال بورس از گزارش های مثبت شرکت ها

گرچه شاخص کل بورس دیروز رشد کرد، اما بررسی روند معاملات نشان می دهد امروز در آغاز معاملات نباید انتظار رشد از شاخص کل بورس را داشت.

به گزارش اقتصادنیوز، شاخص کل بورس تهران دیروز حدود 1600 واحد رشد کرد اما این رشد در شرایطی ثبت شد که در ابتدای معاملات شاخص حدود 5 هزار واحد افزایش یافته بود. اما پس از گذشت حدود نیم ساعت از معاملات، شدت عرضه ها در بازار افزایش یافت و شاخص بخشی از رشد خود را عقب نشینی کرد.

طبیعتا فشار فروشی که دیروز از ساعت 9:30 در بازار ایجاد شد، گرچه زیاد نبود اما به معاملات امروز نیز کشیده خواهد شد. تعداد برابر نمادهای مثبت و منفی در دقایق پایانی معاملات روز گذشته نشان می دهد که بازگشایی نمادهای متوقف شده می تواند به بازار جهت بدهد.

البته طی چند روز گذشته گزارشات فصلی خوبی از سوی برخی شرکت ها منتشر شده که این نمادها قطعا با استقبال بازار مواجه خواهند شد. اما باید دید آیا این نمادها می توانند به کلیت بازار جهت مثبت بدهند یا اینکه فقط از خود آن ها استقبال می شود و بقیه بازار به رکود خواهند رفت.

ارزش معاملات افزایش می یابد

دیروز ارزش معاملات خرد بازار سهام به 2350 میلیارد تومان رسید که نسبت به رقم 1500 میلیارد تومان در روز چهارشنبه رشد بسیار خوبی داشته. اما رشد ارزش معاملات به دلیل بازگشایی برخی از نمادهای متوقف است و به احتمال فراوان طی امروز و فردا نیز دوباره شاهد رشد ارزش معاملات خرد خواهیم بود.

بازگشایی تعداد زیادی از نمادها پس از برگزاری مجامع، طبیعتا ارزش معاملات خرد را بالا می برد اما زمانی می توان حرف از رشد واقعی ارزش معاملات خرد زد که عددهای بیش از 4 و 5 هزار میلیارد تومان در هر روز ثبت شود.

اگر رشد ارزش معاملات خرد اتفاق نیفتد، احتمالا طی چند روز نمادهایی که گزارش های فصلی خوبی داده اند مورد استقبال خریداران قرار می گیرند و پس از آن دوباره بازار وارد رکود می شود.

توجه بازار به تک سهم ها

البته ناگفته نماند که دیروز هم شاخص قدرت خریداران حقیقی دوباره بالای عدد یک ثبت شد و گرچه رقم 1.01 برای آن خیلی لب مرز محسوب می شود، اما همین که به کمتر از عدد یک نرسیده نشان می دهد همچنان برخی از پول های درشت در حال خرید هستند.

با این حال خروج 80 میلیارد تومان پول حقیقی ها از بازار در روز شنبه، نشان دهنده این است که سرمایه گذاران حقیقی همچنان با تردید نسبت به آینده بورس نگاه می کنند.

امروز می توان انتظار داشت که در نیمه دوم معاملات و با بازگشایی تعدادی از نمادهای متوقف، تحرکات مثبت تری در بازار مشاهده شود.

کد خبر 147715

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =