نماینده مجلس: باید از برجام دل بکنیم

گروه سیاسی: عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: به هیچ وجه نسبت به نتیجه مذاکرات دوحه خوشبین نیستیم، چرا که سابقه بدعهدی آمریکا و کشورهای غربی عضو برجام بسیار طولانی است.

ابراهیم رضایی درباره آینده مذاکرات، اظهار داشت: ما به هیچ وجه نسبت به نتیجه مذاکرات دوحه خوشبین نیستیم، چرا که سابقه بدعهدی آمریکا و کشورهای غربی عضو برجام بسیار طولانی است و هیچ‌گاه خیانت آمریکایی‌ها در برجام را از یاد نمی‌بریم.

وی بیان کرد: کشورهای غربی عضو برجام بارها در مذاکرات بدعهدی کرده و وعده‌هایی دادند اما برخلاف آنچه نوشتند و امضا کردند، عمل کردند. آمریکا در دوران ترامپ برجام را به طور کامل کنار گذاشت و این مسائل باعث می‌شود که ما به غربی‌ها به ویژه آمریکا اعتماد نداشته باشیم. نمی‌گویم به هیچ وجه نباید مذاکره کنیم، بلکه حرف بنده آن است که ما به مذاکرات خوشبین نیستیم و باید به گونه‌ای رفتار کنیم که مجدداً اشتباهات تلخ و بزرگ گذشته تکرار نشود.

رضایی متذکر شد: ظریف و تیم مذاکره کننده دولت روحانی در مذاکرات اشتباهات بزرگی مرتکب شدند که امیدواریم مذاکره کنندگان فعلی کشورمان به گونه‌ای رفتار کنند که آن اشتباهات و اشکالات در مذاکرات تکرار نشود. ما باید در وهله اول تضمین لازم را از آمریکایی‌ها بگیریم و حتماً باید تمام وعده‌های آنان را راستی آزمایی کنیم. ما اگر قرار است به تعهدات خود عمل کنیم، قبل از هر کاری باید تعهدات آمریکایی‌ها درباره فروش نفت ایران و تسهیل مبادلات ارزی کشورمان را راستی آزمایی کنیم. بنابراین ابتدا باید تمام تعهدات آمریکایی‌ها راستی آزمایی شود و سپس ما به تعهدات خود عمل کنیم.رضایی درباره راهکار عدم تأثیرپذیری اقتصاد کشورمان از مذاکرات، گفت: مسئولان ما باید از برجام دل بکنند و نباید نگاه ما این باشد که برای رفع مشکلات باید آمریکایی‌ها به داد ما برسند. مسئولان ما نه فقط در موضع‌گیری‌های خود، بلکه باید در عمل هم این گونه باشند که خوشبختانه دولت سیزدهم نشان داده است در این راستا حرکت می‌کند. ما باید به طور عملی سند اقتصاد مقاومتی را اجرا کنیم چرا که نسخه دیگری برای نجات اقتصادمان نداریم.

وی بیان کرد: حتی اگر توافق هم حاصل شود، راه حل رفع مشکلات اساسی و جدی کشورمان این است که اقتصاد مقاومتی را محقق کنیم. برای تحقق اقتصاد مقاومتی هم فقط حرف زدن و یا اینکه جلسه‌ای تحت عنوان اقتصاد مقاومتی برگزار کنیم، کافی نیست. باید سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی را عملیاتی کنیم.

رضایی تأکید کرد: برای مثال، باید از خام فروشی نفت جلوگیری کنیم که راه حل آن توسعه صنایع پتروشیمی و صنایع پایین دستی نفتی است که می‌تواند تا ۳ میلیون شغل در کشورمان ایجاد کند. این کار مشکل اقتصاد و اشتغال ما را حل می‌کند و سایر بندهای اقتصاد مقاومتی هم باید مورد توجه قرار گیرد که نیازمند همت زیادی است.

نماینده دشتستان در مجلس  گفت: خام فروشی راحت ترین راه برای اداره کشور است که نباید این کار انجام شود. توسعه پتروشیمی و صنایع پایین دستی نفت نیازمند کار و تلاش جهادی است و حتماً باید مورد توجه قرار گیرد تا مشکلات کشورمان مرتفع شود.

کد خبر 147474

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =