خالقِ کابوسِ «ویلموتس گیت» ناجی فردای فوتبال ایران؟/ روز رستاخیزِ مدیرانِ نالایقِ فوتبال ایران چه زمانی فرا می رسد؟

یکی از مفتضح‌ترین نتایج حضور ۱۳۳۱ روزه مهدی تاج در فدراسیون فوتبال انتخاب مارک ویلموتسِ همیشه ناکام و شکست خورده به عنوان سرمربی تیم ملی ایران با مبلغی هنگفت و اعجاب آمیز بود.

به گزارش میزان، برای درک تعجب برانگیز بودن اتفاقات فوتبال ایران حتماً لازم نیست سال‌های متمادی پیگیر رویدادهای رقم خورده در بیرون و درون مستطیل سبز بود بلکه با چند ماه رصد غیرعمیق حوادث متوجه می‌شوید که ساختار فدراسیون فوتبال ایران در بین ۲۱۱ عضو فیفا یکی از خارق‌العاده‌ترین نمونه‌های موجود است چراکه در ساختمان خیابان شیخ بهایی شمالی، مدیران می‌توانند خالق ناراحت‌ کننده‌ترین و مایوس کننده‌ترین اتفاقات چندسال اخیر فوتبال ایران باشند، اما به جای پاسخگویی در مورد سوءمدیریت خود دوباره شانس حضور در انتخابات یکی از فدراسیون‌های مهم ورزشی را کسب کنند.

در این بین به نظر می‌رسد در سیستم مدیریتی ورزش ایران تنبیه و توبیخ معنایی ندارد و حتی شخصی مثل مهدی تاج که ثمره ریاستش حضور افرادی همچون حیدر بهاروند در ساختار فوتبال ایران بود و بعد از این همه بی‌کفایتی در زمان پاسخگویی، به دلیل بیماری قلبی از منصب ریاست فدراسیون فوتبال استعفا داد، حالا قرار است دوباره مثل افراد پرافتخار و ناجی برای پست ریاست فدراسیون فوتبال ثبت نام کند تا در روزهای پیش از آغاز جام جهانی ۲۰۲۲ قطر دوباره با تصمیمات اشتباه ماجراهای تلخ جدیدی برای فوتبال ایران رقم بزند.

استخدام مربی همیشه ناکام و شکست خورده با مبلغی هنگفت و اعجاب آمیز

یکی از مفتضح‌ترین نتایج حضور ۱۳۳۱ روزه تاج در فدراسیون فوتبال، استخدام مارک ویلموتسِ همیشه ناکام و شکست خورده به عنوان سرمربی تیم ملی ایران آنهم با مبلغی هنگفت و اعجاب آمیز بود. سرمربی اسبق تیم ملی بلژیک در جام جهانی ۲۰۱۴ از حیث مبلغ قرارداد با ۸۲۴ هزار دلار در جایگاه بیستم ایستاده بود و قطعاً نتایج بسیار ضعیف روی نیمکت ساحل عاج که شرایط عدم حضور فیل‌ها در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه را فراهم کرد، روی مبلغ قرارداد این مربی تاثیر منفی گذاشته بود، اما مدیران فدراسیون فوتبال با نادیده گرفتن فردی مثل هروه رنارد که در کارنامه مربیگری‌اش ۲ قهرمانی جام ملت‌های آفریقا را داشت، فردی را برای هدایت فوتبال ایران برگزیدند که با نتایج ضعیفش ساحل عاج را در چهارمین حضور متوالی‌اش در جام جهانی ناکام گذاشت.

از همه مهم‌تر فدراسیون فوتبال تحت ریاست تاج با عدم پایبندی به تعهداتش ناچار شد با بی‌صلاحیتی برای پرداخت دستمزد مربی همیشه شکست خورده، ساختمان فدراسیون فوتبال و باشگاه پرسپولیس را در وضعیتی قرار دهد که شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی در ازای طلبش این ۲ ساختمان را به مالکیت خود در آورد، اما حالا که زمزمه‌های کاهش غرامت مرد بلژیکی شنیده می‌شود مهدی تاج قصد دارد از این موضوع یک فرصت برای کسب رأی دوباره بسازد.

عدم کفایت تاج در این موضوعات خلاصه نمی‌شود و نایب رئیس دوم انتخابی این شخص یعنی بهاروند که بعد از استعفای رئیس فدراسیون به عنوان سرپرست فدراسیون فوتبال انتخاب شد، در این دوران با مشورت گرفتن از عده‌ای به ظاهر فوتبالی دراگان اسکوچیچ را به جایگاه سرمربیگری تیم ملی رساند و بعد از ردصلاحیت در انتخابات ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ با حمایت شهاب الدین عزیزی خادم موجبات ریاست هم استانی‌اش را فراهم کرد.

برای ابهامات چه پاسخی دارید؟

در اولین مواجه با تاج ابهامات و سوالات زیادی از وی برای پاسخ وجود دارد. آیا او دوباره قرار است مقابل فشارهای بیرونی و تصمیمات افراد خارج از حوزه فوتبال بی‌تفاوت عمل کند؟ وی چقدر در سیستم مدیریتی‌اش تغییر ایجاد کرده که به عنوان مثال اگر دوباره فردی مانند کی‌روش به عنوان سرمربی تیم ملی فوتبال ایران انتخاب شود، از چارچوب‌های یک سرمربی خارج نشود؟ و از همه مهم‌تر برای این حجم از اشتباهات و ضررهای وارد شده به بدنه فوتبال چه جوابی دارد؟

توقع فوتبال دوستان از نهادهای ذی صلاح

در فوتبالی که برخی مدیران روحیه ارضا نشدنی تصاحب پست و مقام را در خود پرورش داده‌اند از نهادهای مسئول توقع می‌رود با سخت گیری بیشتر اجازه حضور افرادی که کارنامه ناموفقی دارند را در انتخابات ندهند. در یک ساختار نظام‌مند چنین مدیرانی بدون هیچگونه تردید با ردصلاحیت قاطعانه پرونده حضورشان بسته می‌شود. دستاورد سوء مدیریت این افراد که طبق شواهد و قرائن دارای صلاحیت لازم نیستند تزریق حس نارضایتی و ضررهای مالی و غیرمالی به فوتبال ایران بوده است.

منبع: میزان
کد خبر 147272

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =