بلینکن: واشنگتن متعهد به تامین امنیت اسرائیل است

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا و نخست وزیر موقت رژیم صهیونیستی عصر چهارشنبه به وقت محلی با یکدیگر گفتگو و درباره ایران رایزنی کردند.

وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه به وقت محلی با انتشار بیانیه ای اعلام کرد بلینکن در این گفتگوی تلفنی تاکید کرد که واشنگتن متعهد به تامین امنیت اسرائیل است.

بر اساس این گزارش، وزیر خارجه دولت بایدن همچنین مدعی مقابله با تهدیدات مشترک از جمله ایران شد.

بلینکن همچنین گفت که آمریکا به حمایت از راهکار دو کشوری از طریق مذاکره ادامه می دهد.

وی تصریح کرد که جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا  مشتاقانه منتظر سفر به سرزمین های اشغالی است.

بر اساس اعلام کاخ سفید، جو بایدن در اولین سفرش به عنوان رئیس جمهور آمریکا به خاورمیانه، در تاریخ ۱۳ تا ۱۶ ژوئیه (۲۲ تا ۲۵ تیر ماه) به این منطقه و مشخصا اسرائیل، کرانه باختری و سپس عربستان سفر خواهد کرد.

به گزارش ایرنا، شبکه تلویزیونی صهیونیستی «کان» نیز اعلام کرده است که در سفر آتی بایدن به منطقه، یک قرارداد امنیتی بزرگ بین اسرائیل و عربستان رونمایی خواهد شد.

به گفته این شبکه، رژیم صهیونیستی در هفته‌های آینده تلاش خود را روی به سرانجام رساندن این قرارداد امنیتی با سعودیها تحت نظارت آمریکا متمرکز خواهد کرد زیرا این رژیم در حال حاضر روابط دیپلماتیک علنی و رسمی با عربستان ندارد و از این رو، این قرارداد باید با میانجیگری آمریکایی‌ها صورت گیرد.

شبکه صهیونیستی «کان» موضوع این قرارداد را فروش سامانه‌های سپر موشکی رژیم صهیونیستی به عربستان عنوان کرد و با اشاره به سفر آتی بایدن به فلسطین اشغالی افزود که بایدن پس از ورود به پایگاه هوایی «پالماخیم» در (فلسطین اشغالی)، در آنجا با «بنی گانتس» وزیر جنگ و «آویو کوخاوی» رئیس ستاد ارتش رژیم صهیونیستی دیدار و از سیستم های سپر موشکی این رژیم از جمله سامانه های موسوم به «گنبد آهنین» و «حیتس» بازدید خواهد کرد.

دولت بایدن در تلاش برای توافق و عادی سازی روابط عربستان و رژیم صهیونیستی است؛ موضوعی که در ماه گذشته میلادی برای نخستین بار تارنمای »اکسیوس» از آن پرده برداشت و رسانه‌های رژیم صهیونیستی نیز به تازگی گزارش های بسیاری درباره تحول در روابط عربستان و این رژیم منتشر می کنند.  

در همین حال، منابع آمریکایی با اشاره به سفر منطقه‌ای بایدن مدعی شدند که این سفر ارتباطی به «تشکیل ناتوی خاورمیانه ندارد»، بلکه «فقط به یک سری تدابیر و تفاهمات در چارچوب فرماندهی مرکزی ایالات متحده در خاورمیانه مربوط می‌شود».

رسانه‌های صهیونیستی به نقل از منابع آمریکایی که آنها را «موثق» عنوان کردند، مدعی شدند، آنچه که در مورد سفر بایدن به خاورمیانه صحبت می‌شود، «به ناتوی خاورمیانه یا اتحاد اسرائیلی - عربی مربوط نمی‌شود».

بنا بر اعلام شبکه المیادین، منابع صهیونیستی به نقل از این منابع آمریکایی افزودند که «این موضوع به تدارکات، تدابیر و تفاهمات در چارچوب مسئولیت فرماندهی مرکزی آمریکا (تروریست های سنتکام) در خاورمیانه مربوط می‌شود، چراکه اسرائیل سال‌ها پس از عضویت در فرماندهی آمریکا در اروپا، به فرماندهی مرکزی آمریکا در خارومیانه پیوسته است».

پیش از این، رسانه‌های صهیونیستی اعلام کردند که «ماهیت سفر جو بایدن رئیس جمهور آمریکا به منطقه، عربستان سعودی و با هدف اعتمادسازی است، اما در نهایت برای هموار کردن راه برای عادی سازی روابط بین اسرائیل و عربستان صورت می‌گیرد».

کد خبر 147113

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =