انگلیس اموال بلوکه شده روسیه را به اوکراین می دهد

منابع خبری انگلیس گزارش دادند که دولت این کشور در صدد است تا ضمن اعمال تغییراتی قانونی، دارایی های مسدود شده روسیه در انگلیس را به بهانه درگیری ها در اوکراین به دولت کی یف تحویل دهد.

روزنامه انگلیسی گاردین گزارش داد مقامات انگلیسی در نظر دارند تا اموال و دارایی‌های بلوکه شده روسیه در این کشور را به اوکراین انتقال دهند و «لیز تراس» وزیر خارجه انگلیس قرار است امروز دوشنبه در کنفرانسی در سوئیس این مسئله را اعلام کند.

تراس در این باره گفته است: من از این مسئله حمایت می‌کنم. ما با دقت در حال بررسی آن هستیم. کانادایی‌ها در واقع به تازگی قانونی را در این باره تصویب کرده اند. این موضوعی است که ما با وزارت کشور و خزانه داری روی آن کار می‌کنیم، اما من کاملاً با آن موافقم. فقط باید جزئیات آن را مشخص کنیم.

وزیر خارجه انگلیس اذعان کرد که این موضوع احتمالاً به اعمال تغییراتی قانونی نیاز دارد.

پیشتر وزارت خزانه داری آمریکا روز چهارشنبه هفته گذشته اعلام کرده بود که ظرف ۱۰۰ روز گذشته، ایالات متحده و متحدانش ۳۰۰ میلیارد دلار از دارایی‌های بانک مرکزی روسیه و بیش از ۳۰ میلیارد دلار از دارایی‌های افراد تحت تحریم خود را توقیف کرده اند.

این مسئله در حالی است که غرب تحریم‌ها و توقیف اموال و دارایی‌های روسیه و افراد نزدیک به حکومت در این کشور را از زمان شروع عملیات ویژه نظامی مسکو در اوکراین در ۵ اسفند سال گذشته آغاز کرده است.

«دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین در این باره گفته بود که مسئله توقیف و انتقال اموال روسی به اوکراین به نوعی دزدی محسوب می‌شود.

همچنین «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه نیز ضمن انتقاد از کشورهایی که با تحریم‌های ضد روسی همراهی می‌کنند، گفت که روسیه نیز متقابلاً ایده توقیف دارایی‌های این کشورها را کنار نگذاشته است.

زاخارووا ضمن اعلام این مسئله که اقدام غرب در توقیف دارایی‌های روسیه نقض قوانین بین‌المللی است، تاکید کرد که در صورتی که کشورهای غربی رو به مصادره اموال روسیه بیاورند، از سوی مسکو حمله‌ای غیر قانونی و غیر دوستانه تلقی می‌شود که حق اقدامات تلافی جویانه را به روسیه می‌دهد.

کد خبر 146929

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =