تصمیم‌گیری برای ازدواج؛ نه احساسی، نه وسواسی

مدیر گروه سلامت خانواده، جمعیت و مدارس مرکز بهداشت خوزستان با اشاره به عوامل مهم و اساسی انتخاب همسر و ازدواج موفق، گفت: تصمیم‌گیری برای ازدواج باید جدی گرفته شود و در آن نباید احساسی عمل شود اما نباید بیش از اندازه هم وسواس به خرج داد.

دکتر مژگان قاسمی در گفت‌وگو با ایسنا‏، با اشاره به برگزاری هفته ملی ازدواج، در خصوص ویژگی‌های ازدواج موفق اظهار کرد: ازدواج مهمترین پدیده زندگی انسان‌ها است و اصلی ترین پیامد آن احساس خوشبختی است؛ ازدواج موفق بهترین فرصت برای تجربه ماندگار و پایداری این خوشبختی است. احساس خوشبختی زمانی برای فرد ایجاد می شود که با تصمیم درست و آگاهانه فرد مناسبی برای همسری انتخاب شود.

وی با اشاره به عوامل مهم انتخاب همسر و ازدواج موفق تصریح کرد: آگاهی درست و انگیزه مناسب برای ازدواج، داشتن شرایط مناسب برای ازدواج، داشتن دلایل درست و منطقی برای ازدواج، آمادگی فردی، آمادگی خانوادگی، انتخاب فرد مناسب برای همسری، داشتن و یا کسب مهارت های لازم و پایه همسرداری و دریافت کمک از مشاوران، بزرگان، ریش سفیدان و معتمدان عوامل مهم و اساسی انتخاب همسر و ازدواج موفق هستند.

مدیر گروه سلامت خانواده، جمعیت و مدارس مرکز بهداشت خوزستان گفت: توجه به این موارد موجب اعتماد و اطمینان بیشتر برای انتخاب همسر و ازدواج موفق می شود و هر چه نقش این عوامل در انتخاب فرد مناسب به عنوان همسر بیشتر باشد احتمال موفقیت در امر ازدواج بیشتر می شود و برعکس هرچه به این عوامل مهم بی توجهی شود منجر به انتخابی نامناسب خواهد شد.

قاسمی بیان کرد: ازدواج، پاسخی به نیازهای روانی، جسمی و جنسی افراد است؛ نیاز به والد شدن و بقای نسل، نیاز به عشق و صمیمیت، نیاز به حمایت و تکیه گاه، نیاز به رشد، تکامل و خودشکوفایی، نیاز به پذیرش و مقبولیت اجتماعی - نیاز به آرامش و امنیت - نیاز به همدم و مصاحب، نیاز به همراهی و تایید و نیاز به استقلال برخی از نیازهای ازدواج هستند.  

وی افزود: آرامش، تلاش برای امرار معاش بیشتر، احساس مسئولیت و توسعه خود برخی از تاثیرات مثبت ازدواج برای زوجین هستند.

مدیر گروه سلامت خانواده، جمعیت و مدارس مرکز بهداشت خوزستان با تاکید بر لزوم کسب مهارت های لازم توسط زوجین بیان کرد: برای ازدواج موفق، زوجین باید مهارت در خودآگاهی، همدلی و تصمیم گیری را کسب کنند. همچنین باید به ملاک های انتخاب همسر از جمله ایمان، اخلاق، تشابه علایق و سلیقه ها، وضع مالی، تحصیلات و تناسب خانواده ها توجه شود.

وی با اشاره به نیازهای صمیمیت در ازدواج گفت: لذت بردن از رابطه زناشویی سالم و لذت بخش، داشتن اهداف، ایده ها، هنجارها و تجربیات روانی مشترک، توانایی در میان گذاشتن ایده ها، هنجارها، اهداف و تفکرات بدون احساس منفی و خود کم بینی، توانایی درک و پذیرفتن احساس همسر(همدلی)، به زبان آوردن احساس خود بدون ترس و نگرانی، توانایی تقسیم کار و به اشتراک گذاشتن مسئولیت ها و پذیرش توانایی ها و مهارت های زوجین، توانایی ارائه پیشنهادهای خلاق و تجربه کردن روش های متفاوت و نو برای انجام امور سالم و ابتکاری، پایبندی به رابطه ازدواج و ارزش قائل شدن برای یکدیگر، لذت بردن از میهمانی و میهمان نوازی و مشارکت در فعالیتهای مذهبی و اجتماعی، توانایی تفریح سالم و سرگرمی با یکدیگر، پذیرش تفاوت ها و از میان برداشتن تضادها، در میان گذاشتن تجربیات با یکدیگر درباره زیبایی های مختلف و ارتباط موثر برای بیان امیدها، رویاها، اهداف، تمایلات و ترس ها نیازهای دوازده‌گانه صمیمیت در ازدواج هستند.

قاسمی عنوان کرد: بهترین زمان تصمیم گیری برای ازدواج وقتی است که فرد دور از احساسات و اضطراب باشد تا تصمیم در کنار تفکر، مشورت و آرامش و در مدت زمانی مناسب گرفته شود بنابراین اصرار و عجله زیاد طرف مقابل یا خانواده ها نباید مانع از تحقیق، تفکر و ارزیابی شود.

مدیر گروه سلامت خانواده، جمعیت و مدارس مرکز بهداشت خوزستان تصریح کرد: تصمیم گیری برای ازدواج باید جدی گرفته شود و در آن احساسی عمل نشود اما نباید بیش از اندازه هم وسواس به خرج داد. همچنین در دوران خواستگاری و مخصوصا هنگام تصمیم گیری باید بین طرفین تفاهم باشد و بعد از آن توافق.

وی بیان کرد: هر ساله روز اول ذی الحجه به عنوان روز ازدواج جوانان و آغاز هفته ازدواج انتخاب شده است. در این هفته با مشارکت کلیه ذی نفعان درون و برون سازمانی به منظور ترویج ازدواج آسان جوانان و بر مبنای سیاست های ابلاغی جمعیت اقداماتی انجام می شود.

قاسمی با اشاره به ارائه برنامه های آموزشی و مشاوره ای مورد نیاز جوانان به صورت مجازی و رسانه ای در زمینه ازدواج آسان افزود: معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز متولی سلامت ازدواج جوانان ۱۸ تا ۲۹ ساله و انتخاب همسر مناسب است بنابراین برنامه ازدواج سالم  به صورت برگزاری همایش ها، جلسات‏ و سمینارها و ارائه آموزش های لازم توسط مراقبین سلامت، بهورزان و کارشناسان ستاد در سطح کانون های تجمعی جوانان از جمله دانشگاه ها و خوابگاه های دانشجویی، حوزه های علمیه، پادگان ها، مساجد و بسیجی اجرا می شود.

مدیر گروه سلامت خانواده، جمعیت و مدارس مرکز بهداشت خوزستان گفت: همچنین با برپایی چادر و پایگاه در نمایشگاه ها و مراکز تجاری در شهرستان ها علاوه بر ارزیابی سلامت جوانان در طول هفته ازدواج، توزیع پمفلت، تراکت و مطالب آموزشی با عناوین فواید ازدواج برای آقایان، زنان و اجتماع به ازدواج سالم و آسان در جوانان پرداخته می شود.

وی بیان کرد: برنامه های گروه سلامت جوانان در راستای ارتقای نرخ باروری کلی با هدف ارتقای کمی و کیفی ازدواج، ترویج فرهنگ ازدواج به هنگام، آگاهانه و آسان در جوانان به منظور ارتقای شاخص های سلامتی در جوانان، ترویج فرهنگ مشاوره ازدواج و خانواده، معرفی الگوهای ازدواج ساده، ترویج تسهیل ازدواج جوانان، مقابله با بالا رفتن سن ازدواج، افزایش جمعیت و تربیت نسل صالح و کارآمد، ارتقای مهارت های ارتباطی و اجتماعی جوانان و افزایش آگاهی های مربوط به ازدواج در میان آن ها، آموزش  و ارتقای مشاوره به جوانان قبل، حین و بعد از ازدواج و تهیه و تدوین محتواهای آموزشی‏، توجه به علل افزایش سن ازدواج و رفع موانع ازدواج و لزوم انجام مداخلات هوشمندانه و برنامه محور بر اساس سیاست های جمعیتی برنامه ریزی شده که با همکاری برون سازمانی و سازمان های مردم نهاد قابل اجرا هستند.

قاسمی عنوان کرد: امسال آموزش ها از طریق گروه های مختلف به صورت حضوری و مجازی از جمله توزیع و انتشار تیزر ازدواج سالم، موشن گرافی انتخاب همسر مناسب و ازدواج سالم، احادیث و پیام ها‏ و نصب بنر و برگزاری مسابقات دانشجویی انجام شده است.

انتهای پیام

کد خبر 146830

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =