فوربز:معامله قرن واقعی این‌جا است: «کاهش تحریم‌ها برای ایران در قبال صلح در یمن»

ممکن است آمریکا از مرحله آستانه جنگ با ایران عقب‌نشینی کند اما این بدان معنا نیست که گزینه جنگ با ایران به صورت کامل کنار گکذاشته شده است. ایران به خاطر تحریم‌های نفتی آمریکا که اقتصاد این کشور را فلج کرده، در چند سال گذشته عصبانی‌تر و خشمگین‌تر از هر زمان دیگری شده است

معامله قرن واقعی این‌جا است: «کاهش تحریم‌ها برای ایران در قبال صلح در یمن»

پایگاه تحلیلی خبری تلکسیران به نقل از سایت فوربز:ممکن است آمریکا از مرحله آستانه جنگ با ایران عقب‌نشینی کند اما این بدان معنا نیست که گزینه جنگ با ایران به صورت کامل کنار گکذاشته شده است. ایران به خاطر تحریم‌های نفتی آمریکا که اقتصاد این کشور را فلج کرده، در چند سال گذشته عصبانی‌تر و خشمگین‌تر از هر زمان دیگری شده است. تهران اعلام کرده است که دیگر هیچ کدام از تجهیزات متعلق به آمریکا در منطقه امنیت نخواهد داشت. از طرفی غربی‌ها بر این باور هستند که غنی‌سازی اورانیوم در ایران دارد به سمت ساخت بمب هسته‌ای پیش می‌رود و به همین خاطر رفتار این کشور به هیچ وجه تغییر نخواهد کرد.

در عین حال، عربستان سعودی که یکی از مهم‌ترین شرکای آمریکا در خلیج فارس محسوب می‌شود، بیش از هر زمان دیگری به امنیت احتیاج دارد. این کشور بین ایران و جنگی که در یمن به راه انداخته، به دام افتاده است.  این کشور میزبان نشست G20 است ولی نبود امنیت در این کشور ممکن است مشکلات متعددی برای این نشست به وجود بیاورد.

آیا می‌توان بین طرفین این مشکلات توافق و مصالحه‌ای به وجود آورد؟

شبه نظامیان حوثی در یمن که گفته می‌شود تحت حمایت ایران هستند، یکی از مهم‌ترین تهدیدها برای عربستان سعودی به شمار می‌روند. آن‌ها کنترل پایتخت یمن را در دست دارند و با پهپادها و موشک‌های خود خاک خوش را از عربستان ربوده‌اند. مسئله این است که حوثی‌ها هم شاهد ویران شدن کشور خود به دست سعودی‌ها هستند و تمایل دارند که این مسئله هر چه زودتر متوقف شود.

دولت ترامپ هم در حال عقب‌نشینی از مواضع خودش است. آمریکا مدتی پیش از توافق برجام خارج شد و مجدداً تحریم‌هایی را بر ایران اعمال کرد. همین مسئله موجب شد ایران همواره به دنبال تلافی کردن این تحریم‌ها باشد.

ترامپ امیدوار بود که  حکومت حاکم بر ایران در اثر تحریم‌ها سقوط کند یا رفتار خود را تغییر دهد ولی به هیچ عنوان چنین اتفاقی نیفتاد. تحریم‌های ترامپ جمهوری اسلامی را به واکنش سخت وادار کرد و باعث شد که بسیاری به این باور برسند که ایران به دنبال سلاح هسته‌ای است.

دولت ترامپ برای انتخاب مجدد در انتخابات نیاز به کاهش تنش‌ها و  حفظ کردن وجهه خود دارد. ترور قاسم سلیمانی به دست آمریکا داشت دو کشور را به سمت جنگ پیش می‌برد. آمارها نشان می‌دهد که تنها 36 درصد آمریکایی‌ها از سیاست ترامپ در قبال ایران حمایت می‌کنند.

شایان ذکر است که هنوز کورسوی امیدی برای توافق بین ایران، عربستان و آمریکا وجود دارد. برداشتن بخشی از تحریم‌های ایران می‌تواند به کاهش تنش‌ها بین عربستان و یمن کمک کند. حداقل با برداشتن تحریم‌ها نشست G20 با امنیت کامل برگزار خواهد شد.

آیا سعودی‌ها و ایران می‌توانند به توافق برسند؟ آیا آمریکا برای آرام کردن اوضاع بخشی از تحریم‌ها را برخواهد داشت؟ آیا حوثی‌ها با چنین توافقی موافق خواهند بود؟

برداشتن تحریم‌ها در قبال صلح به حدی عالی و مناسب است که می‌تواند برای هر یک از چهار مهره کلیدی این بازی سودمند و راضی‌کننده باشد. اجازه دهید که به محاسبات هر کدام از این چهار مهره بپردازیم:

1. عربستان سعودی

عربستان سعودی در معرض خطر است. نقش عربستان در جنگ یمن از هیچ نظر به نفع این کشور نیست. خسارت‌های مالی و تلفات جانی حاصل از این نبرد (با حدود 100 هزار کشته و دو میلیون بی‌خانمان) واقعاً چشمگیر است و همین موضوع فشار داخلی زیادی به حکومت عربستان وارد می‌کند.

این جنگ از نظر بین المللی هم وجهه خوبی برای عربستان باقی نگذاشته است و به همین جهت کشورهای دیگر از مشروعیت بخشیدن به رژیم فعلی حاکم بر عربستان خسته شده‌اند. سعودی‌ها و متحدان آن‌ها در ابوظبی از تلاش برای رویایی با ایران دست برداشته و به دنبال راهی برای دور شدن از خطرات و کاهش تنش‌ها هستند.

نگرانی سعودی‌ها به خاطر نزدیک شدن به نشست G20 از هر زمان دیگری بیشتر شده است. برخی گفته‌اند که موشک‌های حوثی در نزدیکی محل برگزاری کنفرانس رهگیری شده است. واضح است که عربستان برای برگزاری این نشست به همکاری ایران نیاز دارد.

2. ایران

ایران با کاهش تحریم‌ها به شدت آرام می‌شود و دست از تنش برمی‌دارد. در اوایل سال 2018 ایران نزدیک به 2.5 میلیون بشکه نفت در روز صادر می‌کرد. اکنون این میزان به چند هزار بشکه در روز رسیده است. تولید ناخالص داخلی ایران در سال گذشته نزدیک به 10 درصد کاهش پیدا کرد.

در حال حاضر ایران اشتیاق زیادی برای کاهش تنش‌ها با عربستان دارد. در صورتی که آمریکا با صادرات 500 هزار بشکه نفت در روز موافقت کند، می‌تواند تهران را برای مذاکره با سعودی‌ها و توافق با آن‌ها بر سر یمن راضی کند. به طور کلی این کار به نفع ایران است ولی در نهایت تحریم‌های اصلی واشنگتن پابرجا خواهد بود.

3. آمریکا

سیاست ترامپ برای افزایش فشار بر ایران برای دستیابی به توافق در یمن شکست خورده است و واشنگتن باید برای رسیدن به صلح در یمن نظر مثبت ایران را جلب نماید. ترامپ در سال 2018 از برجام خارج شد و مشکلات زیادی برای روابط ایران و آمریکا ایجاد کرد. ترامپ در حال حاضر می‌کوشد محبوبیت بیشتری به دست آورد تا بتواند به عنوان یک رئیس جمهور دودوره‌ای در تاریخ آمریکا شناخته شود. از این جهت تمام تلاش خود را برای رسیدن به صلح در یمن خواهد کرد.

4. حوثی‌های یمن

شبه نظامیان شیعه یمن می‌توانند از طریق مذاکره با عربستان به وجهه خود به عنوان دولت رسمی یمن مشروعیت و اعتبار ببخشند. عربستان می‌تواند در ازای مشروعیت بخشیدن به حوثی‌ها در یمن و به رسمیت شناختن آن‌ها امنیت خودش را به صورت کامل حفظ کند. جنگ داخلی یمن از آن‌چه که در این مقاله بیان شد پیچیده‌تر است ولی همکاری ایران و عربستان در این زمینه می‌تواند کمک زیادی به کاهش تنش‌ها بکند.

عوامل احتمالی برای نقض توافق بین چهار طرف

اسرائیل و لابی‌های آن در واشنگتن به هیچ وجه حاضر به کاهش تنش‌ها و تحریم‌ها نخواهند شد. نتانیاهو جنگ با ایران را به سود اسرائیل می‌داند ولی دولت ترامپ و مردم آمریکا با جنگ موافق نیستند.

عامل دوم خود حوثی‌ها هستند که ممکن تمایل چندانی برای مذاکره و توافق نداشته باشند. حوثی‌ها تحت حمایت ایران هستند ولی به صورت مستقیم از آن‌ها دستور نمی‌گیرند. برای عربستان، واگذار کردن صنعا، پایتخت یمن به حوثی‎ها کار آسانی نیست و به خلاقیت زیادی نیاز دارد.

در هر حال ممکن است مشکلات ایران و آمریکا در یمن حل شود ولی این بخشی از ماجرا است و مشکلات بسیاری در بین تهران و واشنگتن وجود دارد.تا زمانی که تحریم‌ها وجود دارد، برنامه غنی‌سازی ایران متوقف نخواهد شد و منافع آمریکا در منطقه در معرض خطر خواهد بود. ایران دارد برای جنگ با آمریکا در منطقه آماده می‌شود و می‌خواهد این کار را از طریق گروه‌های نیابتی انجام دهد.

این دو کشور برای بهبود روابط باید مجدداً به میز مذاکره برگردند و روی مسائل مختلف بحث کنند تا به نتیجه برسند. همکاری ایران، آمریکا و عربستان در موضوع یمن می‌تواند عامل مهمی برای رسیدن به توافق و مذاکره در مورد مباحث گوناگون باشد.

*انتشار مطالب رسانه های خارجی با هدف اطلاع رسانی از نوع نگاه و برداشت آنان از تحولات صورت می گیرد و به منزله تایید آن از سوی «پایگاه تحلیلی خبری تلکسیران» نیست.

منبع:فوربز

مترجم:شهربانو علی جمعه پور

کد خبر 14649

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =