اولین رئیس‌جمهور چپگرای تاریخ کلمبیا انتخاب شد

گوستاوو پترو، نامزد چپ‌گرای انتخابات کلمبیا موفق شد رئیس‌جمهور بعدی این کشور شود.

به گزارش گروه جهان خبرگزاری آنا، گوستاوو پترو، نامزد چپ‌گرای انتخابات کلمبیا، موفق شد رودولفو هرناندز، شهردار سابق شهر «بوکارامانگا» و رقیبش در انتخابات ریاست‌جمهوری روز یکشنبه را شکست داده و رئیس‌جمهور بعدی این کشور شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، داده‌های اداره ثبت ملی نشان می‌دهد براساس شمارش ۹۹ درصد از آرا، پترو، سناتور فعلی و شهردار سابق پایتخت، که زمانی یکی از اعضای جنبش شورشی M-۱۹ بود، ۵۰.۴۷ درصد آرا را به دست آورد، در حالی که هرناندز ۴۷.۲۷ درصد آرا را به دست آورد.

کلمبیا اولین رئیس جمهور چپگرای تاریخ خود را برگزید؛ "گوستاوو پترو " پیروز انتخابات شد

وی با اختلاف ۷۰۰ هزار رای از رقیبش پیشی گرفته و در انتخابات پیروز شد.

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری کلمیبا روز یکشنبه برگزار شد.

حدود ۲۰ میلیون نفر در سراسر کلمبیا رای دادند.

پترو پس از اعلام پیروزی گفت: امروز روز مردم است...بیایید اولین پیروزی مردم را جشن بگیریم.

هرناندز نیز در اظهاراتی گفت: "امروز اکثر شهروندان نامزد دیگر را انتخاب کردند. من نتیجه را همانطور که هست می پذیرم. امیدوارم گوستاوو پترو بداند که چگونه کشور را رهبری کند و به لفاظی‌های ضد فساد خود وفادار باشد."

به نوبه خود، ایوان دوکه، رئیس‌جمهور مستعفی کلمبیا گفت: با گوستاوو پترو تماس گرفتم تا به او به عنوان رئیس‌جمهور منتخب مردم کلمبیا تبریک بگویم.

وی افزود: «ما توافق کردیم در روزهای آینده با یکدیگر دیدار کنیم تا انتقالی آرام و شفاف را آغاز کنیم.»

به دنبال اعلام نتایج آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، پیروزی گوستاوو پتروی چپگرا در انتخابات ریاست جمهوری کلمبیا را تبریک گفت.

بلینکن در بیانیه‌ای که توسط وزارت امور خارجه آمریکا منتشر شد، گفت: ما مشتاقانه منتظر همکاری با رئیس جمهور منتخب (کلمبیا) برای تقویت بیشتر روابط بین ایالات متحده و کلمبیا و پیشبرد دو کشور به سوی آینده‌ای بهتر هستیم.

کد خبر 146166

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =