قزوین و نین بین ویتنام خواهر خوانده می‌شوند

قزوین و نین بین ویتنام خواهر خوانده می‌شوند به گزارش اداره ارتباطات و امور بین الملل شهرداری قزوین، جابر خرم نیا سرپرست اداره ارتباطات و امور بین الملل شهرداری قزوین دیپلماسی شهری...

قزوین و نین بین ویتنام خواهر خوانده می‌شوندمتن پیشنویس قرارداد خواهر خواندگی قزوین و شهر نین بین جمهوری ویتنام به تصویب شورای اسلامی شهر قزوین رسید.

به گزارش اداره ارتباطات و امور بین الملل شهرداری قزوین، جابر خرم نیا سرپرست اداره ارتباطات و امور بین الملل شهرداری قزوین دیپلماسی شهری را یکی از شناخته شده‌ترین گونه های ارتباطات مردمی و دیپلماسی عنوان کرد و گفت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بیش از ۱۴۰ قرارداد خواهرخواندگی میان شهرهای کشورمان با شهرهایی از پنج قاره جهان امضا شده است.

جابر خرم نیا عصر امروز در جلسه علنی شورای اسلامی شهر که به موضوع بررسی خواهرخواندگی قزوین و نین بین در جمهوری ویتنام اختصاص داشت با بیان اینکه دستور کار دیپلماسی امروز تغییرات فراوانی نسبت به قرن گذشته داشته است، اظهار کرد: موضوعاتی نظیر توسعه و تعاملات انسانی، از قبیل فرهنگ، سبک زندگی، اقتصاد و بازرگانی، گردشگری، همکاری‌های علمی و فناوری، فقرزدایی و مقابله با چالش‌های جهانی مانند تروریسم و محیط زیست، امروز زیر چتر دیپلماسی قرار گرفته اند و دولت‌ها و بازیگران و کنشگران عرصه بین‌الملل به این مسائل می‌پردازند.

وی  با بیان اینکه دیپلماسی شهری به معنای ارتباط جوامع و شهرها مختلف می‌تواند سازوکار مناسب برای انتقال پیام صلح و دوستی، عدالت طلبی و آزادگی ملت بزرگ ایران باشد، یادآور شد: با انجام پروژه‌ها و برنامه‌های مشترک در قالب قراردادهای خواهرخواندگی اقسام دیپلماسی مردم با مردم و دیگر همکاری های مردم در عرصه‌های آموزشی فرهنگی هنری و ورزشی می‌تواند نقش ارزنده‌ای در تحکیم همکاری و صلح و دوستی میان کشورهای مختلف ایفا کند. 

وی افزود: از اینرو با پیشنهاد سفارت جمهوری اسلامی ایران در هانوی پایتخت جمهوری سوسیالیستی ویتنام، شهر نین بین که در منطقه دلتای رودخانه سرخ(شمال ویتنام) قرار دارد و به دلیل مشابهت‌های این شهر با قزوین از جمله نزدیکی به پایتخت، پایتخت بودن در گذشته، قدمت تاریخی، ثبت آثار در یونسکو، جاذبه های گردشگری و وجود کارخانه های صنعتی در نزدیکی آن، برای خواهرخواندگی با قزوین برگزیده شده است.

به گزارش اداره ارتباطات و امور بین الملل شهرداری قزوین، در این جلسه لایحه یادداشت تفاهم خواهرخواندگی قزوین و شهر نین بین ویتنام به تصویب شورای اسلامی شهر قزوین رسید.

 

کد خبر 145828

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =