هواشناسی قشم: خلیج‌ فارس و دریای عمان پنج روز مواج و متلاطم است

قشم - ایرنا - رییس اداره هواشناسی جزیره قشم اعلام کرد: از عصر جمعه ۲۰ خرداد تا صبح سه شنبه ۲۴ خرداد مناطق ساحلی و دور از ساحل استان هرمزگان در خلیج فارس و دریایی عمان با وزش باد نسبتا شدید مواج خواهد شد.

محمد کاملی دیرستانی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با پیش بینی وضعیت جوی، دریایی و دمایی استان هرمزگان و جزیره قشم اظهار داشت: از عصر جمعه بیستم و شنبه بیست و یکم خرداد ۱۴۰۱ خلیج فارس با وزش باد شدید شمال غربی در محدوده ۴۰ کیلومتر بر ساعت و ارتفاع موج ۱۸۰ سانتی متر مواج و متلاطم خواهد شد.

وی ادامه داد: همچنین از صبح شنبه ۲۱ خرداد تا صبح سه شنبه  ۲۴ خرداد دریای عمان و تنگه هرمز با وزش باد جنوب شرقی نزدیک به ۴۰ کیلومتر بر ساعت و ارتفاع موج ۱۵۰ سانتیمتر مواج خواهد شد.

رییس اداره هواشناسی جزیره قشم اضافه کرد: توصیه می شود در این مدت از رفت و آمد شناورهای سبک و فعالیت های تفریحی و شنا در مناطق یاد شده خودداری شود.

کاملی دیرستانی توضیح داد: با توجه به شرایط ناپایدار دریایی در مناطق دور از ساحل در خلیج فارس و دریایی عمان تمهیدات لازم برای تردد ایمن کشتی های تجاری اندیشیده شود.

وی با پیش بینی وضعیت جوی، دریایی و دمایی استان هرمزگان و جزیره قشم اظهار داشت: طی روز جاری، آسمان استان هرمزگان صاف تا قسمتی ابری در ساعت های عصر در ارتفاعات استان رشد ابر خواهیم داشت و احتمال وقوع رگبار پراکنده باران و رعد وبرق در ارتفاعات استان هرمزگان دور از انتظار نخواهد بود.

رییس اداره هواشناسی جزیره قشم گفت: امروز دریا در ساعت های ظهر نسبتا آرام و در ساعت های عصر با وزش بادهای جنوب غربی کمی مواج پیش بینی می شود.

وی افزود: از لحاظ دمایی امروز(پنجشنبه) و فردا (جمعه) در غالب نقاط استان به ویژه مناطق شرقی افزایش ۱ تا ۲ درجه ای دما مورد انتظار است.

به گزارش ایرنا، خلیج فارس با گستره نزدیک به ۲۳۷ هزار و ۴۷۳ کیلومتر مربع بین ۲۴ تا ۳۰ درجه و ۳۰ دقیقه عرض شمالی و ۴۸ تا ۵۶ درجه و ۲۵ دقیقه طول شرقی از نصف‌النهار گرینویچ واقع شده است و جزیره زیبای قشم، همچون نگینی بر پهنه آب های نیلگون آن می درخشد.

استان هرمزگان با دارا بودن بیش از ۹۰۰ کیلومتر مرز دریایی از سواحل شرق استان (جاسک) در دریای عمان تا سواحل نیلگون خلیج فارس در شرق استان (پارسیان) و برخورداری از جزایر ۱۴ گانه خلیج فارس، یکی از مهم ترین و راهبردی ترین استان های ایران است که از جاذبه های منحصر به فردی چون جنگل های بی همتای حرا و مرغوب ترین مروارید جهان و ده ها اثر تاریخی و طبیعی برخوردار است.

تنگه هرمز، آبراهی است بین استان هرمزگان در ایران و استان مسندم در کشور عمان که دریای عمان را به خلیج فارس پیوند می‌دهد.

این گذرگاه یکی از راهبردی‌ترین مسیرهای بین‌المللی کشتیرانی در جهان به شمار می‌آید.

طول این آبراه ۱۵۸ تا ۱۶۷ کیلومتر و عرض آن از بندرعباس تا راس شوریطه در عمان بین ۳۹ تا ۹۶ کیلومتر می‌باشد.  

ژرفای تنگه هرمز از خلیج فارس بیشتر است و به دلیل شیب تند کف آن از قسمت شمال به جنوب متغیر است، به طوری که در نزدیکی جزیره لارک، در حدود ۳۶ متر و در ساحل جنوبی و در نزدیکی شبه جزیره مسندم در کشور عمان به بیش از ۱۰۰ متر می‌رسد.

در حالی که حداکثر عمق آب در خلیج فارس ۹۰ متر است. قوس آن، رو به شمال و به طرف درون فلات ایران قرار دارد و در نتیجه بیشترین خط ساحلی آن در راستای کرانه‌های ایران قرار گرفته‌است.

تنگه هرمز دومین تنگه بین‌المللی شلوغ دنیاست. هر روز حدود ۱۶٫۵ تا ۱۷ میلیون بشکه نفت خام (برآورد ۲۰۰۶) که معادل ۴۰ درصد کل نفت حمل شده توسط کشتی‌های نفت‌کش و نزدیک به ۲۵ درصد کل عرضه جهانی نفت است.

حدود ۶۸ درصد ذخایر شناخته‌شده نفت و گاز طبیعی دنیا در خلیج فارس قرار دارد و امنیت تنگه هرمز نقش کلیدی در تأمین بی‌وقفه انرژی دنیا دارد.

باریک‌ترین بخش تنگه هرمز ۲۱ مایل دریایی (۳۹ کیلومتر) عرض دارد. این بخش به دو قسمت تقسیم می‌شود که از ساحل ایران تا ۱۰٫۵ مایل جزء آب‌های سرزمینی ایران بوده و ۱۰٫۵ مایل باقی‌مانده جزء آب‌های سرزمینی عمان محسوب می‌شود. تمام کشتی‌های عبوری باید از آب‌های سرزمینی ایران یا عمان عبور کنند.

جزیره قشم با مساحتی معادل هزار و ۴۹۱ کیلومتر مربع به عنوان بزرگترین جزیره‌ خلیج فارس شناخته می شود.

این جزیره زیبا تا ساحل بندرعباس حدود ۲۰ کیلومتر فاصله داشته و دارای طول جغرافیایی ۸۸/۵۵ درجه و عرض جغرافیایی ۸۹/۲۹ درجه می باشد.

کد خبر 145676

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =