چاووش اوغلو: آمادگی داریم تا روند از سرگیری مذاکرات مسکو- کی یف را تسهیل کنیم

وزیر خارجه ترکیه در کنفرانس خبری مشترک با همتای روس خود گفت: آنکارا آمادگی دارد تا روند از سرگیری مذاکرات روسیه و اوکراین را تسهیل کند چرا که آتش بس میان این دو کشور به نفع همه است.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از ریانووستی، سرگئی لاوروف و چاووش اوغلو وزیران خارجه روسیه و ترکیه پس از دیدار با یکدیگر در یک کنفرانس خبری مشترک شرکت کردند.

طرفین در این کنفرانس بر ضرورت توسعه همکاری فیمابین در تمامی زمینه ها تاکید کردند.

چاووش اوغلو اظهار داشت: با همتای روس مذاکرات مفیدی داشتیم و زمینه برای بازگشت به میز مذاکرات از سوی روسیه و اوکراین را مورد بررسی قرار دادیم. ما آمادگی خود را برای میزبانی نشست میان روسیه، اوکراین و سازمان ملل متحد در استانبول اعلام می کنیم، نشستی که هدف از آن گفتگو درخصوص گشایش گذرگاه انتقال غلات از طریق دریای سیاه باشد.

وی با بیان این مطلب افزود: زمینه برای از سرگیری مذاکرات میان مسکو و کی یف وجود دارد، آتش بس میان روسیه و اوکراین به نفع همه خواهد بود. ما نیز در صورت تمایل روسیه و اوکراین برای از سرگیری مذاکرات، آمادگی داریم تا این روند را تسهیل کنیم.

چاووش اوغلو خاطرنشان کرد: گندم اوکراین یک چهارم گندم جهان را تشکیل می دهد و باید بررسی شود که کشتی های باری این کشور عاری از سلاح هستند. بررسی اقدامات لازم برای عبور کشتی ها از دریای سیاه یک ضرورت است.

وزیر امور خارجه ترکیه در ادامه گفت: ما از درخواست مسکو برای لغو تحریم های اعمال شده علیه این کشور با هدف کمک رسانی به صادرات غلات به بازارهای جهانی حمایت می کنیم.

کد خبر 145625

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =