یادداشت گاردین: انگلیس خسته بود یا مشکل دارد؟

نمایش بی‌روح و ضعیف انگلیس در مقابل مجارستان باعث شده جو انتقادی از تیم گرت ساوت‌گیت در انگلستان بالا بگیرد.

به گزارش "ورزش سه"، انگلیس لیگ ملتهای اروپا را در حالی مقابل مجارستان آغاز کرد که استادیوم محل برگزاری بازی دو تیم، پوشکاش آرنا، با حضور 30هزار نوجوان میزبان دو تیم بود. با وجود جو غیر تخاصمی‌ای که حضور این نوجوانهای مجارستانی ایجاد کرده بود شاگردان گرت‌ ساوت‌گیت موفق نشدند نمایش خوبی ارائه دهند و در نهایت با نتیجه 1-0 شکست خوردند. عملکرد انگلیس در این کشور با انتقادهای متعددی مواجه شده و به عنوان نمایشی بی‌روح و ضعیف توصیف شده است.


این در حالی است که در ماه سپتامبر که انگلیس برای دیدار با مجارستان به بوداپست سفر کرده بود با جو سنگینی در پوشکاش آرنا مواجه شده بود. انگلیسی‌ها که فکر می‌کردند باز هم با جو سنگین این ورزشگاه مواجه خواهند شد سکوهایی را در مقابل خود دیدند که توسط نوجوانان مجارستانی اشغال شده بود. اما شاگردان ساوت‌گیت که با اقتدار به جام جهانی صعود کرده‌اند در این بازی هیچ نشانی از آن انگلیس مقتدر نداشتند.

البته در این شکی نیست که بازیکنان انگلیسی بعد از پشت سر گذاشتن فصلی دشوار و پرمسابقه قدم به این بازی گذاشته بودند. اما حریف مجارستانی هم شرایط تقریبا مشابهی داشت.

انگلیسی‌ها تا کنون سابقه بازی در چنین جو جالبی را نداشتند. مجارستانی‌ها به خصوص اولتراهای معروف به بریگارد کارپاتی یکی از بدنام‌ترین اولتراهای اروپایی هستند و عملکرد بسیار بدشان در رقابتهای یورو2020 باعث شده هر جا صحبت از میزبانی مجارستان به میان می‌آید نگاه‌ها به این اولتراها دوخته شود. انگلیسی‌ها که شاید پیش از بازی نگران جو ورزشگاه بودند وقتی با سکوهایی مملو از نوجوانان مجارستانی روبرو شدند نتوانستند از این شرایط به نفع خود استفاده کنند.

این مسابقه به دلیل همان رفتارهای خشن اولتراهای مجارستانی قرار بود پشت درهای بسته انجام شود ولی فدراسیون فوتبال مجارستان موافقت یوفا را بدست آورده بود تا در این بازی از نوجوانها روی سکوها استفاده کند. با این حال‌، بعضی رفتارهای همین نوجوانها باعث شد این فرضیه مطرح شود که مشکل مجارستانی‌ها تنها به گروه‌های اولترا خلاصه نمی‌شود. وقتی بازیکنان انگلیسی در آغاز مسابقه زانو زده بودند از سوی نوجوانهای مجار هو شدند. با اینکه دوربین‌ها تصویری را روی سکوها نشان دادند که روی یک پلاکارد نوشته شده بود: "نفرت جایی در ورزشگاه ندارد" ولی هو شدن انگلیسی‌ها نشان داد که این مساله در مجارستان بغرنج‌تر از این حرفها است.

درحالیکه مجارستانی‌ها نشان دادند ترسی از ستاره‌های نام و نشان دار حریف‌شان ندارند، اما در نقطه مقابل، انگلیسی‌ها نمایش به شدت ضعیفی داشتند. نمایشی که برخی رسانه‌های انگلیسی از آن با عنوان فاجعه‌بار یاد کرده‌اند. جیمز جاستین که بیندو نیمه تعویض شد بیشتر از سایر انگلیسی‌ها با انتقاد مواجه است هر چند تحلیل‌گران انگلیسی جانشین او بوکایو ساکا را هم از تیغ تیز انتقاد در امان نگه نداشتند.


یکی از معدود نکات مثبت بازی دیشب برای انگلیسی‌ها درخشش جرد بوون بوده که فصل درخشانی را با وستهام پشت سر گذاشته. جرد بوون دیشب بار دیگر نبوغ تکنیکی خود را به نمایش گذاشت و با وجود این تکنیک، همیشه در خدمت تیم بوده و از درگیری‌های تک به تک گریزان نبود. همین خصوصیات او است که ستاره وستهام را به یکی از مهره‌های مورد علاقه ساوت‌گیت تبدیل خواهد کرد.


انتقادها از عملکرد شاگردان ساوت‌گیت در انگلیس به حدی شدید است که روزنامه گاردین نوشت:" انگلیس در مسابقه دیشب عملا هیچوقت بازی را شروع نکرد. سه‌شیرها چهره‌ای مثل سوبوسلای نداشتند که با عملکردی استثنایی بار تیمش را به دوش بکشد". اشاره گاردین به دومینیک سوبوسلای ستاره مجارستانی است که تک‌گل بازی را از روی نقطه پنالتی به ثمر رساند.

یک اشتباه بد از ریس جیمز که در ادامه سریال اشتباهات بازیکنان انگلیسی انجام شد فرصت را در اختیار سوبوسلای گذاشت تا شب پرفروغ خود را با گل از روی نقطه پنالتی کامل کند. همانطور که گرت ساوت‌گیت در پایان بازی اشاره کرد انگلیسی‌ها باید درسهای زیادی از این بازی بگیرند.


با اینکه نمایش ضعیف سه‌شیرها باعث شده شانس آنها برای موفقیت در جام جهانی قطر در ذهن اهالی فوتبال تا حدودی کاهش یافته باشد ولی نباید این واقعیت را از نظر دور داشت که ستاره‌های انگلیسی که اکثر قریب به اتفاق آنها در لیگ برتر بازی می‌کنند پرفشارترین فصل فوتبالی را پشت سر گذاشته‌اند چرا که تعداد مسابقاتی که فوتبالیستهای شاغل در انگلیس در یک فصل پشت سر می‌گذارند و فشردگی آنها از هر لیگ دیگری بیشتر است.


دنیای فوتبال و به خصوص رقبای انگلیس در جام جهانی قطر منتظرند تا واکنش ساوت‌گیت و کادر فنی‌اش به عملکرد ضعیف دیشب را مشاهده کنند. سوال میلیون دلاری برای ایران، آمریکا و دیگر همگروهی‌شان که مشخص نیست اوکراین یا ولز خواهد بود این است که آیا ضعف انگلیس ادامه‌دار خواهد بود یا شاگردان ساوت‌گیت با پشت سر گذاشتن خستگی عملکرد بهتری خواهند داشت؟

کد خبر 145431

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =