هند به تحریم نفتی ایران واکنش نشان داد

وزیر خارجه هند ضمن رد انتقادها درباره روابط دهلی نو با مسکو، فشارهای غرب علیه نفت ایران و ونزوئلا را نادرست خواند.

به گزارش گروه جهان خبرگزاری آنا، «سوبرامانیام جایشانکار» وزیر خارجه هند که در «مجمع ۲۰۲۲ گلاب‌سِک» در براتیسلاوا پایتخت اسلواکی صحبت می‌کرد، از مواضع کشورهای غربی به شدت انتقاد کرد.

وزیر خارجه هند برای انجام سفری رسمی به اسلواکی رفته است و در حاشیه این سفر در نشست این اندیشکده شرکت کرد.

سوبرامانیام جایشانکار به حاضران در این نشست گفت: «اروپا باید از این ذهنیت خارج شود که مشکلات اروپا مشکلات همه جهان است اما مشکلات جهان مشکلات اروپا نیست».

وزیر خارجه هند اعلام کرد که کشورش هند هیچ «سازه و ساختار» مبتنی بر انتخاب از بین اردوگاه غربی و اردوگاه روسیه و چین را نمی‌پذیرد. وی افزود هند این حق را دارد که پس از بررسی مسائل، انتخاب‌های خود را انجام دهد.

دیپلمات ارشد هندی گفت: «این سازه و ساختاری است که شما می‌خواهید به من تحمیل کنید و من آن را نمی‌پذیرم... انتخاب‌های من بدبینانه و بده بستانی نخواهد بود. تعادلی بین ارزش‌ها و علایق من وجود خواهد داشت. هیچ کشوری در جهان نیست که منافع خود را نادیده بگیرد...جهان نمی‌تواند مانند گذشته اروپا محور باشد».

در بخشی از این نشست در پایتخت اسلواکی، از سوبرامانیام جایشانکار درباره چرایی خرید نفت هند از روسیه و افزایش ۹ برابری میزان خرید نفت طی سال گذشته میلادی (۲۰۲۱) سوال شد.

یکی از حاضران در نشست «مجمع ۲۰۲۲ گلاب‌سِک» در اسلواکی از وزیر خارجه هند مورد این پرسش قرار گرفت که آیا خرید نفت روسیه باعث تامین مالی جنگ اوکراین نمی‌شود؟

وزیر خارجه هند در پاسخ به این سوال به ادامه خرید نفت و گاز روسیه توسط کشورهای اروپایی و استثنا قائل شدن اتحادیه اروپا برای برخی کشورهای اروپایی اشاره کرد.

وی گفت: «اگر شما (اروپا) می‌توانید مراقب خودتان باشید، مطمئنا می‌توانید مراقب دیگران باشید. بنابراین اگر اروپا بگوید ما باید آن را به گونه‌ای مدیریت کنیم که تاثیر آن بر اقتصاد من آسیب‌زا نباشد، این آزادی یا انتخاب باید برای افراد دیگر نیز وجود داشته باشد».

جایشانکار افزود: «امروز اروپا در حال خرید نفت و گاز (از روسیه) است. من تازه بسته جدید تحریم ها را خواندم. به گونه‌ای طراحی شده است که در آن به رفاه مردم توجه شده است. بنابراین خطوط لوله دارای شکاف خاصی هستند و جدول زمانی داده شده است. انگار قرار نیست فردا صبح همه چیز قطع شود».

وزیر خارجه هند در ادامه گفت: «جنگ اوکراین بحران بزرگی در زمینه مواد غذایی، سوخت و کود به وجود آورده است...همه در هند از این منازعه ناراحت هستند...آنها تصاویر را می‌بینند...شروع به تاثیرگذاری روی زندگی مردم کرده است، هزینه‌های بنزین، گندم ... بر کشاورزان تاثیر می‌گذارد».

جایشانکار در پاسخ به این سوال که آیا خرید نفت روسیه از سوی هند، بودجه عملیات نظامی روسیه در اوکراین را تامین نمی‌کند، گفت: «ما افرادی را به آنجا نمی‌فرستیم و نمی‌گوییم برو نفت روسیه را بخر. ما مردم را به آنجا می فرستیم و می گوییم برو نفت بخر. بهترین نفتی را که می‌توانید در بازار بخرید... آیا (اروپا با) خرید گاز روسیه بودجه جنگ را تامین نمی‌کند؟ آیا تنها خرید نفت با پول هند (جنگ روسیه در اوکراین را) تأمین مالی می‌کند اما گازی که به اروپا می‌آید (جنگ اوکراین) را تأمین نمی‌کند؟»

وزیر خارجه هند در ادامه سخنانش به مواضع و فشارهای کشورهای غربی علیه خرید و فروش نفت و گاز ایران و ونزوئلا اشاره کرد.

او گفت: «بیایید منصفانه و بی طرفانه صحبت کنیم. چرا اجازه نمی‌دهند نفت ایران و ونزوئلا وارد بازار شود؟ آنها به هر منبع نفتی که ما داریم، فشار وارد کرده‌اند و سپس می‌گویند که شما نباید به بازار بروید و بهترین معامله را برای مردم خود دریافت کنید. این رویکردی منصفانه نیست».

در ادامه این نشست از وزیر خارجه هند درباره امتناع این کشور از محکوم کردن روسیه و اینکه چرا کشورهای غربی باید از هند در برابر چین حمایت کنند، سوال شد.

جایشانکار به این سوال اینطور جواب داد: «بسیاری به نوبه خود می‌پرسند "چرا کسی در آسیا اصلا به اروپا اعتماد می‌کند"...ما موقعیت دشواری در قبال چین داریم. ما کاملا قادر به مدیریت این موضوع هستیم. اگر حمایت جهانی دریافت کنیم، بدیهی است که به ما کمک می‌کند. اما این یک معامله نیست... من می‌توانم به مسائل زیادی اشاره کنم که اروپا در آن آرامش خود را حفظ کرده است. ... اروپا باید از این ذهنیت بیرون بیایید که مشکلات اروپا، مشکلات جهان است اما مشکلات جهان، مشکلات اروپا نیست».

کد خبر 145397

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =