برگزاری نشست ویژه درباره لیبی در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ

وزرای خارجه آلمان، ترکیه، فرانسه، دیپلمات‌های ارشد روسیه، چین و آمریکا در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ نشستی ویژه درباره لیبی برگزار کردند.

به گزارش تلکسیران،حدود یک ماه بعد از کنفرانس برلین درباره لیبی «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان روز یکشنبه از یک نشست ویژه در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ با حضور مقام‌های ارشد چندین کشور درباره لیبی میزبانی کرد.

خبرگزاری آناتولی از برگزاری نشست وزرای خارجه و نمایندگان ارشد چندین کشور شرکت‌کننده در نشست کنفرانس امنیتی مونیخ با موضوع آتش‌بس در لیبی و لزوم اجرای تحریم تسلیحاتی این کشور آفریقایی خبر داد.

طبق این گزارش، «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان میزبانی این نشست را درباره لیبی برعهده گرفته و در آن وزرای خارجه فرانسه، ترکیه، ایتالیا و برخی دیگر از کشورها حضور داشتند.

آمریکا، روسیه و چین هم با اعزام دیپلمات‌های ارشد خود به نشست ویژه درباره لیبی در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ پیوستند.

وزیر خارجه آلمان در نشست امروز یکشنبه در مونیخ گفت: «برای تضمین منع ورود سلاح به لیبی تلاش خواهیم کرد».

به گفته هایکو ماس، «همه طرف‌ها باید به تصمیمات کنفرانس برلین درباره لیبی پایبند باشند. فشار خود را بر روی همه طرف‌ها برای پایبند ماندن به تصمیمات بین‌المللی ادامه خواهیم داد».

نشست یک روزه در مونیخ درباره لیبی، اولین نشست کمیته‌ای است که در کنفرانس برلین تشکیل شده؛ کمیته‌ای که در همکاری با سازمان ملل درصدد تلاش برای جلب حمایت بین‌المللی برای برقراری آتش‌بس و دستیابی به آتش‌بس در لیبی است.

کنفرانس برلین درباره لیبی

این نشست در شرایطی برگزار شده که اواخر دی ماه مقام‌های آلمان میزبان کنفرانس برلین درباره لیبی بودند؛ نشستی که با حضور سران چندین کشور برگزار شد.

کنفرانس ۲۹ دی ماه برلین درباره لیبی با صدور بیانیه پایانی به کار خود پایان داده بود. شرکت‌کنندگان در این کنفرانس، خواستار تضمین امنیت تأسیسات نفتی لیبی شدند و متعهد شدند در درگیری‌های مسلحانه و در امور داخلی لیبی دخالت نکنند و از تمام طرف‌های بین‌المللی بخواهند این اقدام را انجام دهند.

در بیانیه کنفرانس برلین، ضمن تاکید بر جلوگیری دائمی از اقدامات خصمانه، کاهش تنش و آتش‌بس، بر لزوم کاهش تنش و برقراری آتش‌بس تاکید شده بود.

فارس

کد خبر 14515

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =