قصد اوکراین برای مشارکت در مأموریت‌های ناتو در افغانستان و عراق

وزیر دفاع اوکراین از آمادگی کشورش برای مشارکت بیشتر در اقدامات ائتلاف بین‌المللی به سرکردگی آمریکا و برنامه‌های آموزشی ناتو در افغانستان و عراق خبر داد تا علاقه‌ کی‌یف به توسعه همکاری با بروکسل را اثبات کند.

به گزارش تلکسیران،روزنامه ایزوستیا، چاپ مسکو، نوشته است: وزارت دفاع اوکراین در بیانیه‌ای اعلام کرد که این کشور قصد دارد از تلاش‌های نیروهای ائتلاف بین المللی به رهبری ایالات متحده در افغانستان حمایت کرده، در اقدامات آموزشی پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) مشارکت کند و همچنین کمک‌های نظامی و دیپلماتیک لازم برای حل و فصل مسالمت آمیز مناقشه در این کشور را ارائه دهد.

بر اساس این اطلاعات، "آندری زاگارادنیوک" وزیر دفاع اوکراین در نشست شورای ناتو در سطح وزرای دفاع کشورهای عضو این سازمان مشارکت کننده در مأموریت‌های آموزشی و مشورتی ناتو در افغانستان، که در بروکسل برگزار شد، چنین اظهاراتی را بیان کرد.

به گفته وی، نیروهای قدرتمند و خودکفای امنیت ملی و دفاع اوکراین، عنصر مهمی در دستیابی به موفقیت‌های دیپلماتیک در افغانستان هستند. و اوکراین قصد دارد همچنان از تلاش نیروهای ائتلاف برای حل و فصل مسالمت آمیز درگیری‌ها در این کشور از طریق ابزار دیپلماتیک حمایت کند.

وزیر دفاع اوکراین در این نشست همچنین اعلام کرد که کشورش قصد دارد تا در عملیات آموزشی ناتو در عراق نیز مشارکت داشته باشد.

طبق اطلاعات منتشره از سوی وزارت دفاع اوکراین، زاگارادنیوک به همتایان غربی خود گفت: «ما دقیقاً اعلام می‌کنیم که به احتمال بسیار زیاد در این ماموریت مشارکت خواهیم داشت. همه کشورهایی که در این رابطه فعالیت دارند، آنها نیز از این اقدام ناتو حمایت می کنند. این مسئله برای ما اهمیت زیادی دارد، زیرا ما از نظر راهبردی علاقه مندیم تا مشارکت خود در برنامه‌های حمایت از صلح ناتو در سراسر جهان را افزایش دهیم. این مشارکت هم برای ما تجربه است و هم از تجربه خود، سایر کشورها بهره مند می شوند.»

لازم به یادآوری است، که مقامات کی‌یف در سال 2019 ، تغییراتی را در قانون اساسی اوکراین به تصویب رساند تا بدین طریق مسیر حرکت این کشور به سمت پیوستن به اتحادیه اروپا و ناتو سهل‌تر و تقویت شود.

"ولادیمیر زلنسکی" رئیس جمهوری اوکراین اخیراً به اتحادیه اروپا پیشنهاد داد تا اوکراین را به‌جای انگلیس به عضویت بپذیرد. به عقیده وی ، خروج یک کشور از اتحادیه اروپا شاید "لحظه ای بسیار مناسب" برای ورود یک کشور دیگر به جمع این خانواده باشد.

لازم به یادآوری است، به‌رغم تلاش مقامات رسمی اوکراین برای عضویت به ناتو، طبق آخرین نظرسنجی در این کشور که در ماه ژانویه انجام گرفت، در صورت برگزاری یک همه پرسی درباره پیوستن به ناتو در حال حاضر، تنها 46.2 درصد از سئوال شوندگان حاضر به دادن رای مثبت به این موضوع هستند.

مقامات بروکسل نیز بارها اعلام کرده‌اند که اوکراین هنوز راه بسیار طولانی برای عضویت در پیمان آتلانتیک شمالی در پیش داشته و با استانداردهای ناتو فاصله زیادی دارد.

انتهای پیام/

تسنیم

کد خبر 14509

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =