بارداری و راههای کنترل عفونت ادراری

عفونت ادراری (UTIs) یکی از رایج ترین عوارضی است که خانم ها در دوران بارداری تجربه می کنند. در این عفونت باکتری ها می توانند داخل مجرای ادراری یا مجاری ادراری یک زن قرار گیرند و می توانند به داخل مثانه حرکت کنند. جنین فشار اضافی را به مثانه وارد می کند، که می تواند باعث به دام افتادن باکتری ها شود و باعث عفونت شود.

بارداری و عفونت ادراری (UTIs)

به گزارش تلکسیران،عفونت ادراری (UTIs) یکی از رایج ترین عوارضی است که خانم ها در دوران بارداری تجربه می کنند. در این عفونت باکتری ها می توانند داخل مجرای ادراری یا مجاری ادراری یک زن قرار گیرند و می توانند به داخل مثانه حرکت کنند. جنین فشار اضافی را به مثانه وارد می کند، که می تواند باعث به دام افتادن باکتری ها شود و باعث عفونت شود.

علائم عفونت ادراری معمولاً شامل درد و سوزش یا تکرر ادرار است . شما همچنین ممکن است این علائم زیر را تجربه کنید:

 • ادرار ابری یا ادرار آغشته به خون
 • داشتن درد در لگن
 • داشتن درد در پایین کمر
 • تب
 • تهوع و استفراغ

تقریبا 18 درصد از زنان باردار به عفونت ادراری مبتلا می شوند. با خالی کردن مثانه، به خصوص قبل و بعد از رابطه جنسی می توانید از بروز این عفونت ها جلوگیری کنید. حتما قبل و بعد از رابطه جنسی مقدار زیادی آب بنوشید. از دوش و صابون های خشن در ناحیه دستگاه تناسلی بعد از رابطه جنسی خودداری کنید.

در صورت بروز علائم عفونت ادراری حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید. عفونت ها در دوران بارداری می توانند خطرناک باشند زیرا باعث افزایش خطر زایمان زودرس می شوند. اگر قبل از بارداری دچار عفونت ادراری شدید میتوان این نوع عفونت را با مصرف آنتی بیوتیک هایی که در برابر باکتری ها موثر هستند اما هنوز هم برای استفاده در دوران بارداری بی خطر هستند، درمان کرد.

راه های پیشگیری از بارداری

زنانی که شریک جنسی مرد دارند، اگر تمایل به باردار شدن ندارند، باید از وسائل کنترل بارداری هنگام رابطه جنسی استفاده کنند.

برخی از روش های پیشگیری از بارداری برای افراد خاص بهتر عمل می کند. بهترین را برای جلوگیری از بارداری این است که به پزشک مربوط مراجعه کنید تا راه های جلوگیری را به شما بگوید. در زیر به چند مورد از متداول ترین روش های کنترل بارداری میپردازیم:

 

روش کنترل بارداری

میزان اثربخشی

دستگاههای داخل رحمی (IUD)

بیش از 99 درصد

قرص

99 درصد

کاندوم مخصوص مردانه

98 درصد

کاندوم مخصوص زنانه (یا کاندوم داخلی)

95 درصد

قرص صبحگاهی

تا 95 درصد (طی یک روز از رابطه جنسی) گرفته می شود.

 75 تا 89 درصد (طی سه روز که رابطه جنسی انجام شود)

برنامه ریزی طبیعی خانواده (NFP)

75 درصد

  

 1) دستگاههای داخل رحمی (IUD)

دستگاههای داخل رحمی (IUD) عمدتاً با متوقف کردن لقاح کار می کنند. آنها در حال حاضر موثرترین شکل برای جلوگیری از بارداری هستند. نکته منفی این است که آنها از بروز بیماریهای مقاربتی جلوگیری نمی کنند.

 

2) قرص و سایر روشهای کنترل هورمونی هنگام تولد

قرص های ضد بارداری، لکه ها و حلقه واژن با کنترل سطح هورمون در بدن یک خانم کار می کنند. 

اقداماتی که می توانند اثربخشی و فایده این روش ها را کاهش دهند شامل فراموش کردن استفاده از آنها مطابق تجویز آنها میباشد. میزان اثربخشی که ذکر شده است "استفاده معمولی" برای این نوع خطاهای انسانی حساب می کند.

اشکال دیگر کنترل تولد هورمونی شامل لکه و حلقه واژن است . آنها همچنین با تجویز در دسترس هستند و میزان اثربخشی آنها مشابه با قرص ها است.

3) کاندوم و سایر روشهای مانع

کاندوم ها، دیافراگم ها و اسفنج ها اشکال مناسب و ارزان قیمت برای کنترل بارداری هستند که می توانند از آنها بدون نسخه پزشک خریداری شوند.

هر زمان که رابطه جنسی بدرستی استفاده شود، موثرتر هستند. اگر برای جلوگیری از بارداری به این روشهای جلوگیری اعتماد کنید، از روش دیگری برای پیشگیری از بارداری مانند اسپرم کش یا قرص ضد بارداری نیز استفاده کنید. روش های دیگری که برای جلوگیری از حاملگی استفاده میشود شامل دیافراگم ها و اسفنج ها هستند . آنها را می توان بدون نسخه پزشک خریداری کرد.

3) پیشگیری از بارداری اضطراری

یکی دیگر از روش هایی که برای جلوگیری از بارداری اضطراری استفاده میشود استفاده از قرص هایی است که باید آنها را در هنگام صبحانه خورده شوند. اگر رابطه جنسی محافظت شده نشده باشید می توانید از این قرص ها به عنوان یک روش پشتیبان کننده عمل کنید. آنها باید در طی 120 ساعت (پنج روز) از تماس جنسی استفاده شوند تا مؤثر باشند. بعضی از قرص ها در طی 72 ساعت (سه روز) مصرف می شوند.

4) برنامه ریزی طبیعی خانواده (NFP) یا آگاهی از باروری

برنامه ریزی طبیعی خانواده (NFP)، یا آگاهی از باروری یکی دیگر از روشهای کنترل بارداری است که دارای بالاترین میزان شکست است. با وجود NFP، یک زن چرخه قاعدگی خود را دنبال می کند تا بتواند زمان تخمک گذاری را پیش بینی کند. سپس در طی زمانی که تخمدان آماده تخمگ گذاری میباشد خود از مقاربت جلوگیری میکند. حاملگی های تصادفی ممکن است رخ دهد زیرا متغیرهای زیادی وجود دارند که از ماه به ماه بر چرخه خانم تأثیر می گذارند.

5) استفاده از کاندوم

کاندوم یکی از موثرترین و ساده ترین روشهای کنترل بارداری است که هم از بارداری جلوگیری می کند و هم شما را در برابر بیماری STD محافظت می کند.

بارداری یا PMS

علائم بارداری زودرس اغلب مانند علائم سندرم قبل از قاعدگی (PMS) است . شاید برای زن دشوار باشد که بداند باردار است یا به سادگی شروع دوره قاعدگی دیگری را تجربه کرده است.

برای یک زن مهم است که هرچه سریعتر از بارداری اطلاع داشته باشد تا بتواند مراقبت های مناسب دوران بارداری را انجام دهد. او همچنین ممکن است بخواهد تغییرات خاصی در شیوه زندگی، از جمله پرهیز از مصرف الکل، مصرف ویتامین های دوران بارداری و بهینه سازی رژیم غذایی خود ایجاد کند.

 انجام آزمایش بارداری بهترین و ساده ترین راه برای تعیین اینکه آیا این  PMS است یا بارداری زودرس.برای آزمایش می توانید یک آزمایش خانگی با استفاده از دستگاه مخصوص حاملگی بی بی چک انجام دهید یا به ارائه دهنده خدمات درمانی خود مراجعه کنید.

برخی از علائم رایج PMS و حاملگی زودرس که ممکن است برای شما رخ بدهد شامل موارد زیر خواهد بود:

 • درد پستان
 • خون ریزی
 • تغییرات خلق و خوی
 • خستگی
 • حساسیت غذایی
 • گرفتگی

حاملگی زودرس و PMS بسیار دشوار است که از هم جدا شوند. بدین معنی همزمان با هم رخ خواهند داد.

رژیم غذایی در دوران بارداری

یک رژیم غذایی بارداری سالم فقط با 340 تا 450 کالری اضافی در روز باید تقریباً برابر با رژیم غذایی معمولی شما باشد. هدف از ترکیب غذاها داشتن یک رژیم غذایی سالم میباشد که برخی از مواد غذایی سالم عبارتند از :

 • کربوهیدرات های پیچیده
 • پروتئین
 • سبزیجات و میوه ها
 • غلات و حبوبات
 • چربی های سالم

اگر قبلاً رژیم غذایی سالم داشته اید ، فقط باید تغییرات جزئی در آن ایجاد کنید. مایعات، فیبر و غذاهای غنی از آهن به ویژه در دوران بارداری اهمیت زیادی دارند.

ویتامین ها و مواد معدنی که در زمان بارداری به آن نیاز دارید

زنان باردار نسبت به زنانی که باردار نیستند نیاز به مقادیر بیشتری از برخی ویتامین ها و مواد معدنی برای تامین کردن ویتامین ها  و مواد معدنی خود و جنین خود دارند. اسید فولیک و روی فقط دو نمونه از این مواد معدنی هستند.

پس از آنکه تست بارداری شما مثبت شد حتما ویتامین و مواد معدنی خود را با کمک مکمل ها افزایش دهید. قبل از استفاده از مکمل ها یا داروهای بدون نسخه (OTC) حتماً برچسب های تغذیه را بخوانید و به توصیه پزشک خود گوش دهید.

بسیار نادر است که مصرف مکمل ها می تواند منجر به سمیت ویتامین یا مصرف بیش از حد آن شود. با این وجود، یک ویتامین کامل قبل از تولد احتمالاً حاوی ترکیب خوبی از مواد مغذی مورد نیاز برای یک بارداری سالم است. مراقبت از خود یکی از بهترین راه های مراقبت از کودک در حال رشد است. 

بارداری و ورزش

یکی از کارهایی که در هنگام حاملگی باید به آن توجه کردانجام ورزش های کششیمانند یوگا است .ورزش برای حفظ تناسب، آرامش و آمادگی برای انجام کارهای روزانه خانگی ضروری است. کشش های یوگا به طور خاص به شما کمک می کند بارداری به شما فشار نیاورد. حتما هنگام ورزش های کششی که بیش از حد خود را کشش ندهید چون کشش بیش از حد می توانید به شما آسیب برساند. سایر تمریناتی که در هنگام بارداری برای شما مفید است پیلاتس ملایم ، پیاده روی و شنا است .

ماساژ در هنگام بارداری

تمرین تکنیک های ریلکسیشن می تواند به کاهش برخی از استرس ها و اضطراب های شما در طول بارداری کمک کند .اگر به دنبال راه هایی برای آرامش هستید، سعی کنید ماساژ قبل از زایمان را امتحان کنید. یک ماساژ قبل از تولد بچه برای رفع تنش خفیف مفید است. همچنین ممکن است به کاهش درد بدن و درد عضلات کمک کند.

ماساژها به طور کلی در هر زمان در طول بارداری شما بی خطر است. ولی باید از انجام برخی از حرکات آنها در سه ماهه اول بارداری اجتناب کنید زیرا خطر سقط جنین در این دوره بیشتر است.

استفاده از روغن های اساسی و مفید در هنگام بارداری

استفاده از روغنهای اساسی در دوران بارداری یک موضوع بحث برانگیز میباشد. برخی از متخصصان مراقبت های بهداشتی می گویند که روغن های خاص می توانند برای آرامش و کاهش درد در دوران بارداری و زایمان بی خطر و مفید باشند. با این حال، آنها همچنین نسبت به استفاده از روغن ها در سه ماهه اول هشدار می دهند.

طبق گفته انجمن ملی غیرانتفاعی آروماتراپی هولوستیک، نکته اصلی این بحث این است که آیا روغنهایی که در دوران بارداری استفاده می شوند در صورت عبور از جفت می توانند به کودک در حال رشد آسیب برساند یا خیر؟

تحقیقات بیشتری در مورد استفاده از روغنهای اساسی در دوران بارداری و زایمان مورد نیاز است. اگر قصد استفاده از آنها را دارید، از ارائه دهنده خدمات درمانی خود راهنمایی بگیرید.

چه موقع از بارداری باید به دنبال مراقبت پزشکی باشید؟

بیشتر زنان در 20 سالگی یا اوایل 30 سالگی شانس خوبی برای بارداری عاری از مشکل دارند. نوجوانان و زنان بالای 35 سال در معرض خطر بیشتری برای عوارض سلامتی در هنگام بارداری هستند.

شرایط اساسی یا داشتن بیماری های خاص

داشتن برخی از شرایط اساسی بهداشتی یا بیماری های خاص مانند فشار خون بالا، دیابت یا بیماری قلبی عروقی خطر ابتلا به عوارض بارداری را افزایش می دهد . برخی از بیماری های دیگر عبارتند از:

 • سرطان
 • بیماری کلیوی
 • صرع

اگر شما دارای یکی از این شرایط هستید باید  اطمینان حاصل کنید که به طور صحیح در طول بارداری تحت نظارت و درمان قرار می گیرد. در غیر این صورت این بیماری ها می تواند منجر به سقط جنین، رشد ضعیف جنین و نقص هنگام تولد شود .

سایر عواملی که برای زنان باردار خطرناک است

فاکتورهای دیگری که می توانند در بارداری سالم موثر باشند عبارتند از:

 • بارداری های چند زایمانه، مانند دوقلوها یا سه قلو
 • عفونت ها، از جمله بیماری STD
 • اضافه وزن یا چاق بودن
 • کم خونی

 

عوارض بارداری

عوارض بارداری می تواند سلامت کودک، سلامت مادر یا هر دو را درگیر کند. آنها می توانند در دوران بارداری یا زایمان رخ دهند. عوارض بارداری شایعی که ممکن است برای زنان باردار رخ دهد شامل موارد زیر است:

 • فشار خون بالا
 • دیابت بارداری
 • پره اکلامپسی
 • زایمان زودرس
 • سقط جنین

نوشته:روح الله علیپور

کد خبر 14502

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =