حمله روسیه به اوکراین ۹۰ روزه شد

حمله روسیه به اوکراین که مسکو از آن به عنوان "عملیات ویژه نظامی" یاد می‌کند، امروز ۲۴ می، سه ماه شده است.

به گزارش قدس آنلاین، خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی از ۹۰ روزه شدن جنگ در اوکراین آورده است: به نظر می‌رسد جنگ اوکراین با سرازیر شدن تسلیحات غربی به اوکراین برای تقویت ارتش این کشور، تبدیل به باتلاق شده است؛ هویتزرها و پهپادها، تانک‌های لهستان و سایر تجهیزات سنگین که بلافاصله به نبرد فرستاده می‌شوند.

یک کارشناس می‌گوید، طرح اوکراین ساده و واضح است - برای دریافت تسلیحات غربی و آموزش نحوه استفاده از آنها زمان به دست آورید و سپس یک حمله متقابل در جنوب شرقی انجام دهید. اوکراین امیدوار است سلاح‌های غربی قوی‌تری مانند پرتاب کننده‌های متعدد موشک HIMARS، موشک‌های ضد کشتی و سلاح‌های دفاع هوایی قوی‌تر دریافت کند.

حمله روسیه به اوکراین ۹۰ روزه شد

در همین حال، روسیه ظاهراً قصد دارد با ضربه زدن روشمند به ذخایر سوخت و زیرساخت‌ها، در حالی که دستاوردهای نظامی چشمگیری در شرق به دست می‌آورد، اوکراین را به زانو در آورد. کرملین همچنین ممکن است امیدوار باشد که منافع غرب در این مناقشه سرانجام در میان چالش‌های اقتصادی و سایر مشکلات محو شود.

نیروهای روسی محموله‌های تسلیحات، انبارهای مهمات و سوخت و زیرساخت‌های حیاتی غربی را با موشک‌های کروز و حملات هوایی هدف قرار می‌دهند به نظر می‌رسد کرملین همچنان هدف بلندپروازانه‌تری برای قطع کردن اوکراین از سواحل دریای سیاه تا مرز رومانی دارد، اقدامی که به مسکو اجازه می‌دهد تا یک کریدور زمینی به منطقه جدایی طلب ترانس نیستریا مولداوی بسازد؛ اما به نظر می‌رسد مسکو می‌داند که این هدف در حال حاضر با نیروهای محدودی که دارد قابل دستیابی نیست.

حمله روسیه به اوکراین ۹۰ روزه شد

 روسیه این جنگ را کمپینی برای "هویت زدایی" اوکراین نامیده است - کشوری با رئیس جمهور یهودی خواهان روابط با غرب است.

بسیاری در غرب انتظار داشتند پوتین بسیج گسترده‌ای را برای پر کردن صفوف روسیه اعلام کند؛ اما یک بسیج گسترده احتمالاً نارضایتی گسترده‌ای را در روسیه دامن می‌زند، احساسات ضد جنگ را دامن می‌زند و خطرات سیاسی گسترده‌ای را به همراه خواهد داشت. 

روسیه توانسته است راه اوکراین را به طور کامل از دریای آزوف قطع کند و در نهایت کنترل کامل بندر کلیدی ماریوپل را پس از محاصره‌ای نسبتا طولانی به دست آورد.

منبع: ایسنا

کد خبر 144859

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =