لاوروف: مسکو به جای غرب به گسترش روابط با چین فکر می کند/ باید وابستگی به کالاهای غربی را قطع کنیم

وزیر امور خارجه روسیه روز دوشنبه گفت که مسکو پیشنهادات غرب را برای برقراری مجدد روابط و تعیین اینکه آیا اساسا اینچنین روابط برای کشورش کارآمد خواهد بود یا نه بررسی خواهد کرد، اما بر توسعه روابط با چین تمرکز خواهد داشت.

به گزارش ایرنا از رویترز، سرگئی لاوروف، در یک جلسه پرسش و پاسخ در نشستی در مسکو، گفت که کشورهای غربی از زمانی که روسیه "عملیات نظامی ویژه" خود را در اوکراین آغاز کرد، بر طبل "روس هراسی" کوبیدند.

او گفت که روسیه در حال تلاش برای جایگزینی کالاهای وارداتی از کشورهای غربی است و در آینده تنها به کشورهای "قابل اعتماد" وغیر وابسته به غرب متکی خواهد بود.

بر اساس متنی که در وب سایت وزارت خارجه روسیه منتشر شده است، لاوروف گفت: اگر آنها (غربی ها) بخواهند پیشنهادی در زمینه از سرگیری روابط ارائه دهند، ما به طور جدی بررسی خواهیم کرد که آیا به آن نیاز خواهیم داشت یا نه.

لاوروف در این نشست نارضایتی خود را از کشورهای غربی که به گفته او مصمم به تغییر قوانین روابط بین‌الملل به ضرر روسیه هستند، مطرح کرد.

او گفت: «ما به تأمین همه چیزمان از غرب برای تضمین توسعه بخش‌های بسیار مهم خویش چون امنیت، اقتصاد یا حوزه اجتماعی میهنمان به هیچ وجه نباید وابسته نباشیم».

لاوروف در این نشست تاکید کرد که هدف مسکو در حال حاضر توسعه بیشتر روابط با چین است.

به گزارش رویترز، وی گفت: «اکنون که غرب «موضعی دیکتاتوری» را اتخاذ کرده است، روابط اقتصادی ما با چین حتی سریع‌تر از گذشته رشد خواهد کرد. این فرصتی برای توسعه مناطق ما در شرق دور و سیبری شرقی  است.»

او تاکید کرد که چین دارای فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطاتی است که "به هیچ وجه پایین‌تر از غرب نیستند. در این خصوص موارد زیادی برای تضمین منافع متقابل وجود دارد. "

لاوروف گفت که روسیه "تنها روی خودش و کشورهایی حساب می کند که ثابت کرده اند قابل اعتماد هستند و "به ساز دیگران نمی رقصد".

لاوروف: روسیه باید وابستگی به کالاهای غربی را قطع کند

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه گفت: زیرساخت های حیاتی کشور به قطع وابستگی به کالاهای عرضه شده توسط کشورهای غربی نیاز دارد.

به گزارش ایرنا از اردو پوینت، لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در جریان رویدادی که توسط مرکز اوگنی پریماکوف برگزار شد، گفت: ما باید به هر طریقی از وابستگی به عرضه هر چیزی از غرب برای تضمین توسعه صنایع حیاتی برای امنیت، اقتصاد و حوزه اجتماعی سرزمین مادری خود دست برداریم.

لاوروف در ادامه افزود: اگر غرب پیشنهادی در رابطه با از سرگیری روابط ارائه دهد، روسیه در این زمینه  فکر خواهد کرد.

ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز یکشنبه گفت: ارزیابی ما این است که اکنون زمان تماس در سطح بالا بین بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا یا دیگر مقامات ارشد وزارت امور خارجه با همتایان روس آنها نیست، زیرا هنوز هیچ نشانه‌ای از جدیت روس‌ها برای شرکت در یک گفتگوی سازنده که بتواند به پیشبرد کاهش خشونت یا در نهایت پایان دادن به این جنگ کمک کند، ندیده ایم.

این مقام وزرات خارجه آمریکا پیش از این نیز اعلام کرده بود: روسیه هیچ دلیلی به ما نداده است که باور کنیم گفتگو در سطح  بلینکن و لاوروف در شرایط فعلی سازنده خواهد بود.

کد خبر 144841

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =