۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۰:۰۲
علت زانو درد چیست؟

زانو درد شایع‌ترین شکایت اسکلتی عضلانی است که افراد را نزد پزشک می‌آورد. با توجه به جامعه فعال امروزی، تعداد مشکلات زانو در حال افزایش است. در این مطلب برای شما انواع مشکلات زانو را نام برده و علت به وجود آمدن هریک را شرح می‌دهیم.

به گزارش همشهری آنلاین، زانو درد یک مشکل رایج در میان بزرگسالان است و اغلب با ساییدگی عمومی ناشی از فعالیت‌های روزانه مانند راه رفتن، خم شدن، ‌ایستادن و بلند کردن بدن همراه است.

ورزشکارانی که می‌دوند یا کسانی که ورزش‌هایی را انجام می‌دهند که شامل پریدن یا چرخش سریع است نیز بیشتر در معرض زانو درد و مشکلات هستند. اما زانو درد یک فرد می‌تواند ناشی از افزایش سن یا آسیب باشد که در برخی شرایط آزاردهنده و حتی ناتوان‌کننده است. از این رو نیاز به درمان قطعی زانو درد خود دارید.

مشکلات رایج زانو شامل رگ به رگ شدن یا کشیدگی رباط‌ها، پارگی غضروف، تاندونیت و آرتریت است.

تشخیص آسیب یا مشکل زانو شامل معاینه پزشکی و معمولاً استفاده از روش‌های تشخیصی، مانند اشعه ایکس، ‌ام آر آی، سی تی اسکن یا آرتروسکوپی است. هر دو گزینه درمانی غیر جراحی و جراحی، برای درمان قطعی زانو درد، بسته به نوع و شدت بیماری در دسترس هستند.

علت زانو درد چیست؟

برخی از مشکلات شایع زانو چیست؟

در ادامه برای شما انواع مشکلات زانو را نام برده و علت به وجود آمدن هریک را شرح می‌دهیم. مشکلات شایع زانو شامل موارد زیر است:

رگ به رگ شدن عضلات یا ربات یا کشیدگی زانو

پیچ خوردگی یا کشیدگی رباط یا عضله زانو معمولاً در اثر ضربه یا پیچ خوردگی ناگهانی زانو ایجاد می‌شود. علائم این مشکل در زانو اغلب شامل درد، تورم و مشکل در راه رفتن است.

پارگی مینیسک

ضربه به زانو باعث پارگی مینیسک می‌شود. میسینگ پدهای بافت همبند را که به عنوان کمک فنر عمل می‌کنند و همچنین باعث افزایش ثبات است. درمان پیشنهادی برای این مشکل در زانو ممکن است شامل پوشیدن بریس هنگام فعالیت برای محافظت از زانو در برابر آسیب بیشتر باشد.

بریس

بریس وسیله‌ای است ارتوپدی که برای تحمل وزن بدن، اصلاح یا جلوگیری از تغییر شکل اندامی از بدن، یا کنترل حرکات غیرارادی بدن، به‌ویژه تنه و اندام تحتانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای ترمیم پارگی میسینگ ممکن است جراحی لازم باشد.

تاندونیت

التهاب تاندون‌ها ممکن است بر اثر فشار بیش از حد از تاندون در طی فعالیت‌های خاص مانند دویدن، پرش یا دوچرخه‌سواری به وجود آید. به تاندونیت تاندون کشکک زانوی جهنده‌ای گفته می‌شود. این مشکل اغلب در ورزش‌هایی مانند بسکتبال رخ می‌دهد، جایی که نیروی برخورد به زمین پس از پرش تاندون را از بین می‌برد.

آرتروز

متداول‌ترین نوع آرتروز که زانو را درگیر می‌کند. آرتروز یک فرایند دژنراتیو است که در آن غضروف‌های مفصل به تدریج از بین می‌روند. دژنراتیو (به فرآیندی گفته می‌شود که در اثر آن بافت به دلیل آسیب دیدگی، پیری و ساییدگی، توانایی عملکردی خود را از دست می‌دهد.) این مشکل اغلب افراد میانسال و مسن را درگیر می‌کند.

آرتروز ممکن است به دلیل فشار بیش از حد در مفصل مانند آسیب مکرر یا اضافه وزن باشد. آرتریت روماتوئید همچنین می‌تواند با ایجاد التهاب در مفصل و از بین بردن غضروف‌های زانو، روی زانوها تأثیر بگذارد. آرتریت روماتوئید اغلب افراد را در سنین پایین‌تری نسبت به آرتروز درگیر می‌کند.

کد خبر 144668

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =