اردوغان: ترکیه نمی تواند از روابط با روسیه و گاز این کشور صرفنظر کند

شفقنا- رئیس جمهور ترکیه با اعلام مجدد مخالفت خود با عضویت سوئد و فنلاند در ناتو گفت: قصد قطع رابطه با پوتین یا زلنسکی را ندارم اما ترکیه نمی تواند از روابط با روسیه و گاز این کشور صرفنظر کند.

به گزارش شفقنا از منابع خبری، رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه اعلام کرد: آنکارا به اعضای ناتو اطلاع داده است که پاسخش به عضویت سوئد و فنلاند منفی است.

رئیس‌جمهور ترکیه که امروز پنجشنبه در کتابخانه ریاست جمهوری در آنکارا صحبت می کرد، در این خصوص گفت: به دوستان ذی‌ربط گفتیم که ترکیه با ورود فنلاند و سوئد به ناتو مخالف است و در این زمینه نظرمان تغییر نخواهد کرد.

او اضافه کرد: ناتو یک سازمان امنیتی است. ما نمی توانیم حضور سازمان های تروریستی در آن را بپذیریم.

به گزارش اسپوتنیک، اردوغان با توصیف سوئد به عنوان «سرزمین ترور» گفت: اگر کشوری نه بگوید، نمی تواند به ناتو بپیوندد.

او در ادامه با اشاره به تحولات جاری در اوکراین نیز گفت: قصد قطع رابطه با پوتین (رییس جمهور روسیه) یا زلنسکی (رییس جمهور اوکراین) را ندارم. ترکیه نمی تواند از روابط با روسیه و گاز این کشور صرفنظر کند.

«رجب طیب اردوغان» دیروز چهارشنبه هم گفته بود که آنکارا از پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو تا زمانی که آن‌ها در مورد روابط خود با سازمان‌های تروریستی مانند حزب کارگران کردستان تصمیم نگیرند، حمایت نخواهد کرد.

رئیس جمهور ترکیه همچنین در ۱۶ ماه می اظهارات مشابهی را بیان کرد که با ورود فنلاند و سوئد به ناتو مخالف است؛ زیرا این کشورها از استرداد افراد دخیل در فعالیت‌های حزب کارگران کردستان خودداری می‌کنند. وی سپس به نمایندگان کشورهای اسکاندیناوی نیز توصیه کرد که از سفر به آنکارا برای تغییر نظر ترکیه خود را خسته نکنند.

کد خبر 144643

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =