مکرون و مودی خواستار «توقف فوری» درگیری ها در اوکراین شدند

مکرون و مودی خواستار «توقف فوری» درگیری ها در اوکراین شدند

خبرگزاری آریا- امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه و نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند، پس از نشستی در شامگاه چهارشنبه در پاریس خواستار «توقف فوری خصومت‌ها» در اوکراین شدند.

به گزارش سرویس بین‌الملل آریا به نقل از فرانس پرس؛رهبران دو کشور در بیانیه مشترکی که در پایان نشست و پس از ضیافت شام کاری در کاخ الیزه منتشر شد، گفتند که "فرانسه و هند نگرانی عمیق خود را نسبت به بحران انسانی و درگیری‌های جاری در اوکراین ابراز کردند."

در این بیانیه آمده است: «دو کشور به صراحت کشتار غیرنظامیان در اوکراین را محکوم می‌کنند و خواستار توقف فوری درگیری‌ها هستند تا طرفین برای تشویق گفتگو و دیپلماسی با یکدیگر دیدار کنند و فوراً به رنج مردم پایان دهند».

از سوی دیگر، فرانسه به تنهایی «تجاوز غیرقانونی و غیرموجه نیروهای روسیه به اوکراین را به شدت محکوم کرد».

هند که به دنبال یافتن توازن دشواری بین غرب و روسیه ای است که بخش بزرگی از نیازهای تسلیحاتی و انرژی خود را از آن تامین می کند، از محکومیت علنی تهاجم روسیه خودداری می کند، اما خواستار گفتگو برای پایان دادن به جنگ در اوکراین است.

ریاست جمهوری فرانسه پیش از دیدار با مکرون و مودی اعلام کرده بود که جنگ در اوکراین "عواقبی بسیار فراتر از اتحادیه اروپا" داشته و به ویژه آسیا را شامل می شود.

این منبع افزود که پاریس می خواهد به هندی ها کمک کند تا عرضه خود را متنوع کنند.

در بیانیه مشترک خود، دو کشور اعلام کردند که "مصمم هستند به شیوه ای هماهنگ و چند جانبه به خطر تشدید بحران غذایی ناشی از درگیری در اوکراین، یکی از تولیدکنندگان بزرگ گندم در جهان، پاسخ دهند.

این سومین سفر مودی به فرانسه از سال 2017 است، در حالی که مکرون از زمان انتخابش تنها یک بار در مارس 2018 به هند سفر کرده است.

مودی در جریان این سفر از رئیس جمهور فرانسه دعوت کرد به منظور «تعمیق» همکاری های موجود بین دو کشور در زمینه های مختلف از فناوری های دفاعی گرفته تا تحول انرژی به هند سفر کند.

دو رهبر تمایل خود را برای تشدید "مشارکت استراتژیک فرانسه و هند، به ویژه در منطقه هند و اقیانوس آرام" تکرار کردند. این مشارکت از زمانی که بریتانیا، ایالات متحده و استرالیا در سال 2021 معاهده امنیتی "Ocos" را منعقد کردند که پاریس را از یک قرارداد بزرگ برای فروش زیردریایی های کانبرا محروم کرد، اهمیت بیشتری پیدا کرد.

دهلی نو 36 فروند هواپیمای رافال در سال 2016 و شش فروند زیردریایی کلاس اسکورپن خریداری کرد، این در حالی است که دو کشور در زمینه انرژی هسته ای غیرنظامی با یکدیگر همکاری می کنند.

علاوه بر اتحاد خود در زمینه انرژی خورشیدی، دو کشور مایلند "همکاری خود را در زمینه هیدروژن خنثی کربن (...) تقویت کنند تا یک مشارکت صنعتی قوی ایجاد کنند. فرانسه همچنین قصد دارد تا سال 2025 پذیرای 20000 دانشجوی هندی باشد، "که افق های جدیدی را برای ایجاد شرکت ها و استارت آپ ها و همچنین برای نوآوری بین دو کشور باز خواهد کرد."

کد خبر 143860

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =