نیویورک‌تایمز: اوکراین با کمک اطلاعاتی آمریکا ژنرال‌های روس را کشته است

روزنامه نیویورک‌تایمز به نقل از مقام‌های ارشد آمریکایی گزارش داد، ایالات متحده اطلاعاتی ارائه کرده که به نیروهای اوکراینی در کشتن بسیاری از ژنرال‌های روس که در جنگ اوکراین کشته شده‌اند، کمک کرده است.

به گزارش ایسنا، براساس گزارش روز چهارشنبه نیویورک‌تایمز، واشنگتن جزئیات تحرکات احتمالی نیروهای روس و موقعیت آنها و دیگر جزئیاتی از مقرهای نظامی سیار روسیه در اوکراین را در اختیار کی‌یف قرار داده و اوکراین هم با ترکیب آنها با اطلاعات خودش، دست به حملات توپخانه‌ای و دیگر حملاتی زده که به کشته شدن افسران و ژنرال‌های روس ختم شده است.

پنتاگون و کاخ سفید به درخواست‌ها برای اظهارنظر درباره این گزارش پاسخی ندادند.

براساس گزارش نیویورک‌تایمز، مقام‌های اوکراینی می‌گویند که حدود ۱۲ ژنرال روس را در میدان نبرد کشته‌اند؛ عددی که موجب شگفتی تحلیگران نظامی شده است. این روزنامه آمریکایی همچنین گزارش داد، مقام‌های آمریکایی دقیقا مشخص نمی‌کنند که چه تعداد ژنرال روس در نتیجه کمک اطلاعاتی آمریکا در اوکراین کشته شده‌اند.

این برنامه، بخشی از تلاش‌ محرمانه دولت بایدن برای تامین اطلاعات میدانی "به موقع" به اوکراین است. به گفته مقام‌های آمریکایی، این اطلاعات همچنین شامل تحرکات پیش‌بینی شده نیروهای روس طبق ارزیابی‌های آمریکا از برنامه نبرد محرمانه مسکو برای جنگ در دونباس، واقع در شرق اوکراین می‌شود.

ایالات متحده بر ارائه مکان و جزئیات دیگر در مورد مقر متحرک ارتش روسیه که اغلب جابجا می‌شوند، تمرکز کرده است. مقامات اوکراینی برای اجرای حملاتشان، این اطلاعات جغرافیایی را با اطلاعات خودشان ترکیب کرده‌اند، از جمله ارتباطات رهگیری شده که ارتش اوکراین را از حضور افسران ارشد روسی آگاه می‌کند.

به اشتراک‌گذاری اطلاعات بخشی از جریان فزاینده کمک‌های ایالات متحده است که شامل تسلیحات سنگین‌تر و ده‌ها میلیارد کمک می‌شود و نشان می‌دهد که محدودیت‌های اولیه آمریکا در حمایت از اوکراین با چه سرعتی تغییر کرده است زیرا جنگ وارد مرحله جدیدی شده است که می‌تواند تا ماه‌ها ادامه یابد.

مقام‌های آمریکایی که با نیویورک‌تایمز مصاحبه داشتند، به شرط ناشناس ماندن درباره جزئیات اطلاعات طبقه‌بندی شده‌ای که با اوکراین به اشتراک گذاشته شده، صحبت کردند. مقام‌های آمریکایی می‌گویند، همه حملات با کمک اطلاعات آمریکا نبوده اما اطلاعات آمریکا در کشتن ژنرال‌های روس حیاتی بوده است. 

پس از انتشار این گزارش، آدرین واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی آرمیکا در بیانیه‌ای گفت که "اطلاعات میدانی با هدف کشتن ژنرال‌های روس در اختیار اوکراینی‌ها قرار نگرفته است."

انتهای پیام  

کد خبر 143851

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =