آخرین اخبار

نشنال اینترست:ایران نیروی نظامی گسترده و بزرگی دارد و همین مسئله ترامپ را دچار مشکل کرده است

ایران بدون هیچ شک و شبهه یکی از قدرتمندترین و تأثیرگذارترین کشورهای خاورمیانه است. جمهوری اسلامی ایران در کنار چندین منطقه مهم و راهبردی از جمله خلیج فارس، آسیای مرکزی، اقیانوس هند و قفقاز قرار دارد. ایران در درجه اول به عنوان یک قدرت زمینی محسوب می‌شود و به خاطر موقعیت حساسی که دارد از چندین هزار سال پیش تاکنون از سوی مردم و کشورهای مختلف مورد تهاجم قرار گرفته است. از این جهت ایران از نظر نیروی زمینی (چه نیروی زمینی ارتش و چه نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی) به عنوان یکی از قدرت‌های منطقه‌ای و جهانی شناخته می‌شود

ایران نیروی نظامی گسترده و بزرگی دارد و همین مسئله باعث شده است که ترامپ برای شروع جنگ با ایران با مشکل مواجه شود

پایگاه تحلیلی خبری تلکسیران به نقل از نشنال اینترست:وسعت ایران از نظر جمعیتی و جغرافیایی، یکی از عواملی است که به خودی خود می‌تواند نقش یک عامل بازدارنده را ایفا کند.ایران بدون هیچ شک و شبهه یکی از قدرتمندترین و تأثیرگذارترین کشورهای خاورمیانه است. جمهوری اسلامی ایران در کنار چندین منطقه مهم و راهبردی از جمله خلیج فارس، آسیای مرکزی، اقیانوس هند و قفقاز قرار دارد. ایران در درجه اول به عنوان یک قدرت زمینی محسوب می‌شود و به خاطر موقعیت حساسی که دارد از چندین هزار سال پیش تاکنون از سوی مردم و کشورهای مختلف مورد تهاجم قرار گرفته است. از این جهت ایران از نظر نیروی زمینی (چه نیروی زمینی ارتش و چه نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی) به عنوان یکی از قدرت‌های منطقه‌ای و جهانی شناخته می‌شود.

آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی و فرمانده کل قوای مسلح ایران محسوب می‌شود. ایران مانند بسیاری از کشورهای دیگر دو نیروی نظامی دارد که یکی ارتش و دیگری سپاه و بسیج است. ارتش به خود کشور وفادار است و سپاه برای پاسداری از رژیم به وجود آورده است.

انقلاب ایران در سال 1357 به سقوط شاه منتهی و باعث ایجاد یک حکومت انقلابی دینی شد. در چند سال اخیر سپاه به خاطر خدماتی که انجام داده، رشد زیادی داشته و توانسته است جایگاه خوبی در حاکمیت فعلی ایران کسب کند. در حال حاضر ارتش بیشتر مسئولیت حفاظت از مرزهای ایران و ایستادگی در برابر دشمنان را بر  عهده دارد.

در سال 2013، مرکز مطالعات بین المللی و راهبری، نیروهای زمینی ایران را 350 هزار تن برآورد کرد که از این تعداد 130 هزار نفر متخصص و 220 هزار نفر نیروی وظیفه هستند. این نیروها به چهار لشکر زرهی، دو لشکر پیاده ‌نظام مکانیزه و دو لشکر پیاده نظام سبک، شش گروه توپ‌خانه، دو لشکر کماندو یا نیروهای ویژه، یک تیپ هوایی، سه تا چهار تیپ کماندو، تعداد نامشخصی یگان هوایی و چند تیپ زرهی و پیاده نظام تقسیم می‎شود.

این نیروهای زمینی زرهی دارای خودروهای زرهی هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به 1663 تانک جنگی، 725 نفربر زره‌پوش و شناسایی، 640 نفربر زرهی، 2322 هواپیمای‌ترابری و 1476 لانچر موشک اشاره کرد. وسعت و حجم تجهیزاتی که در اختیار نیروی زمینی ایران قرار دارد، واقعاً بالا است. بخشی از این تجهیزات در دهه 1990 از روسیه خریداری شده است. به طور کلی نیروی زمینی ایران با وجود برخورداری از انواع و اقسام تجهیزات، هنوز آن طور که باید و شاید تجهیز نشده است.

در حال حاضر تحریم‌های غربی علیه ایران خلأ بزرگی برای صنعت اسلحه این کشور ایجاد کرده است. امروزه نیروی نظامی ایران از یکی از بهترین و به‌روزترین فناوری‌های نظامی بهره می‌برد. نیروی زمینی این کشور می‌تواند سلاح‌های گوناگونی را تولید کند و از بسیاری از جهات به خودکفایی رسیده است. به عنوان مثال مسئولان نیروی زمینی اعلام کردند که  تانک جنگی کرار را در مدت یک سال طراحی و تولید کردند.

نیروی زمینی سپاه در کنار نیروی زمینی ارتش از جدیدترین و بهترین امکانات برخوردار است و می‌کوشد نقشی مهم در این کشور ایفا کند. نیروهای بسیج در این کشور برای حفاظت از انقلاب و رژیم حاکم تلاش می‌کنند. بسیج در دوران جنگ ایران و عراق نقش بسیار مهمی ایفا کرد و توانست نیروهای نظامی بسیاری به جبهه‌ها اعزام کند. امروزه بسیج، آمیزه‌ای از یک جریان سیاسی و سازمان نظامی است.

نیروی قدس، یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین بخش‌های سپاه پاسداران و کل نیروهای مسلح ایران است. پانزده تا سی هزار نفر از نیروهای سپاه در این شاخه فعالیت می‌کنند. توانایی نظامی این نیروها با نیروهای سی.آی.ای (سیا) و نیروهای ویژه آمریکا برابری می‌کند. این نیروها در کنار بازیگران منطقه‌ای تحت حمایت ایران مانند حزب الله ایفای نقش می‌کند. این نیروها می‌توانند نقش مهمی در منطقه داشته باشند و به همین خاطر بر تمام معادلات سیاسی حاکم بر منطقه تأثیرگذار هستند.

در حال حاضر نیروهای نظامی ایران (به ویژه نیروی زمینی) مانند ارتش چین در دهه 1980، قدرت و وسعت بالایی دارند ولی از نظر تجهیزات، کامل نیستند. ایران از نظر مساحت و جمعیت به گونه‌ای است که می‌تواند جلوی حمله و شیطنت بسیاری از عوامل خارجی را بگیرد. تزریق بودجه به نیروهای زمینی ایران می‌تواند این نیروها را به یک قدرت نظامی غالب در منطقه خاورمیانه تبدیل کند.

*انتشار مطالب رسانه های خارجی با هدف اطلاع رسانی از نوع نگاه و برداشت آنان از تحولات صورت می گیرد و به منزله تایید آن از سوی «پایگاه تحلیلی خبری تلکسیران» نیست.

منبع:نشنال اینترست/مترجم:شهربانو علی جمعه پور

کد خبر 14378

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =