همه چیزهایی که باید درباره بارداری بدانید

حاملگی یا بارداری زمانی اتفاق می افتد که اسپرم یکی از تخمک های رها شده در هنگام تخمک گذاری تخمدان بارور کند . تخم بارور شده سپس به داخل رحم می رود، جایی که کاشت تخمک صورت می گیرد. کاشت موفقیت آمیز منجر به حاملگی می شود.به طور متوسط​​، یک بارداری یا حاملگی حدود 40 هفته یا نه ماه طول می کشد. عوامل زیادی وجود دارد که می توانند در بارداری تأثیر بگذارند. زنانی که تشخیص بارداری زودرس و مراقبتهای قبل از زایمان را دریافت می کنند، بیشتر احتمال دارد بارداری سالم را تجربه کرده و یک نوزاد سالم را به دنیا بیاورند.

آنچه که باید درباره بارداری بدانید؟

پایگاه تحلیلی خبری تلکسیران:حاملگی یا بارداری زمانی اتفاق می افتد که اسپرم یکی از تخمک های رها شده در هنگام تخمک گذاری تخمدان بارور کند . تخم بارور شده سپس به داخل رحم می رود، جایی که کاشت تخمک صورت می گیرد. کاشت موفقیت آمیز منجر به حاملگی می شود.

به طور متوسط​​، یک بارداری یا حاملگی حدود 40 هفته یا نه ماه طول می کشد. عوامل زیادی وجود دارد که می توانند در بارداری تأثیر بگذارند. زنانی که تشخیص بارداری زودرس و مراقبتهای قبل از زایمان را دریافت می کنند، بیشتر احتمال دارد بارداری سالم را تجربه کرده و یک نوزاد سالم را به دنیا بیاورند.

علائم بارداری

شما ممکن است قبل از انجام آزمایش بارداری متوجه برخی علائم و نشانه ها شوید. با تغییر سطح هورمون شما ، هفته ها دیگر ظاهر می شوند .

۱دوره از دست رفته

یک دوره از دست رفته یکی از اولین علائم بارداری (و شاید کلاسیک ترین علائم) باشد. با این حال، یک دوره از دست رفته لزوماً به معنای باردار بودن طرف نیست، به خصوص اگر چرخه شما نامنظم باشد. بسیاری از شرایط خاص یا مریضی های گوناگونی به غیر از بارداری وجود دارد که می تواند یک دوره دیرهنگام یا از دست رفته را ایجاد کند.

۲) سردرد

سردرد در اوایل بارداری در بین زنان بسیار شایع است. این سردرد معمولاً در اثر تغییر سطح هورمون و افزایش حجم خون ایجاد می شود. اگر سردرد شما بعد از مدتی از بین نرود یا به خصوص دردناک باشد، باید سریعا به پزشک متخصص مراجعه کنید.

۳) لکه بینی

بعضی از خانمها ممکن است در اوایل بارداری دچار خونریزی سبک و لکه بینی شوند . این خونریزی اغلب در نتیجه خونریزی لانه گزینی است . کاشت معمولاً یک تا دو هفته بعد از لقاح رخ می دهد.خونریزی زودرس حاملگی همچنین می تواند ناشی از شرایط نسبتاً جزئی مانند عفونت یا سوزش باشد. حالت دوم اغلب روی سطح دهانه رحم (که در دوران بارداری بسیار حساس است) تأثیر می گذارد.خونریزی گاهی اوقات می تواند باعث بروز عوارض جدی حاملگی مانند سقط جنین، حاملگی خارج رحمی یا جفت جلدی را نشان دهد. در صورت نگران بودن از وجود این علائم با پزشک خود تماس بگیرید.

۴) افزایش وزن

یکی دیگر از علائم بارداری که در چند ماه اول بارداری برای زنان رخ بدهد بین یک تا چهار کیلو است. که این افزایش وزن نسبت به آغاز سه ماهه دوم شما قابل توجه تر میشود.

۵) فشار خون بالا ناشی از بارداری

در دوران بارداری برخی مواقع زنان دچار فشار خون بالا می شوند. تعدادی از عواملی که می توانند باعث افزایش فشار خون بالا شوند عبارتند از:

  • داشتن اضافه وزن یا چاق بودن
  • سیگار کشیدن
  • داشتن سابقه قبلی یا سابقه خانوادگی فشار خون بالا ناشی از بارداری

۶) سوزش سر دل

هورمونهای آزاد شده در دوران بارداری گاهی میتوانند دریچه بین معده و مری شما را ضعیف کنند . هنگامی که اسید معده نشت می کند، این می تواند منجر به سوزش سر دل شود .

۷) یبوست

تغییرات هورمون در اوایل بارداری می تواند دستگاه گوارش شما را کند بکند. در نتیجه این ممکن است شما دچار یبوست شوید .

۸) گرفتگی عضلات

از آنجا که عضلات داخل رحم شما شروع به کشش و گسترش میکنند برخی مواقع احساس کششی میکنید که شبیه گرفتگی قاعدگی است. اگر لکه بینی یا خونریزی در کنار گرفتگی شما رخ دهد، می تواند باعث سقط جنین یا حاملگی خارج رحمی شود. که در این مواقع باید فورا به پزشک مراجعه کنید.

۹) کمردرد

هورمون ها و استرس یکی از علت های اصلی و بزرگ  کمردرد در اوایل بارداری است. همچنین، افزایش وزن و مرکز ثقل تغییر یافته از عواملی هستند که باعث کمر درد شما میشود. تقریبا نیمی از زنان باردار در دوران بارداری خود دچار کمر درد میشوند.

۱۰) کم خونی

یکی دیگر از علائم بارداری در زنان باردار خطر کم خونی است که باعث ایجاد علائمی مانند سرگیجه می شود. این بیماری می تواند باعث تولد زودرس و وزن کم تولد نوزاد منجر شود . مراقبتهای قبل از تولد معمولاً شامل غربالگری برای کم خونی است.

۱۱) افسردگی

بین 14 تا 23 درصد از کل زنان باردار در دوران بارداری دچار افسردگی می شوند. تغییرات بیولوژیکی و عاطفی بسیاری که شما در دوران بارداری تجربه می کنید می تواند از دلایل مهم افسردگی باشد.

 

۱۲) بیخوابی

بی خوابی یکی دیگر از علائم شایع بارداری زودرس است. استرس، ناراحتی جسمی و تغییرات هورمونی می توانند دلایلی باشند که باعث بی‌خوابی در زنان باردار میشود. داشتن یک رژیم متعادل، عادت خوب  منظم و ورزش کششی مانند یوگا همگی می توانند در داشتن یک خواب خوب شبانه به شما کمک کنند.

۱۳) تغییرات سینه

تغییرات پستان یکی از اولین علائم قابل توجه بارداری است. شما قبل از اینکه نتیجه مثبت بارداری را بگیرید ممکن است شما احساس کنید که سینه های شما دچار سستی، تورم و به طور کلی سنگین یا پری می کند. برخی مواقع نوک سینه های شما بزرگتر و حساس تر میشوند، و آئورت ها هم تیره میشوند.

۱۴) آکنه

به دلیل افزایش هورمونهای آندروژن، بسیاری از خانمها در اوایل بارداری آکنه را تجربه می کنند. این هورمون ها می توانند باعث پوسته پوسته شدن پوست شما شوند که می توانند منافذ آن را مسدود کنند. آکنه بارداری معمولاً موقتی است و بعد از به دنیا آمدن کودک پاک می شود.

۱۵) حالت تهوع صبحگاهی

 یکی دیگر از علائم بارداری حالت تهوع صبحگاهی است که یک علامت شایع است که معمولاً در طی چهار ماه اول ظاهر می شود. این بیماری صبحگاهی اغلب اولین علامت بارداری است. افزایش هورمون ها در دوران اولیه بارداری علت اصلی رخ دادن آن است.

۱۶) درد باسن

درد لگن در دوران بارداری یکی دیگر از علائم شایع میباشد که در بین بیشتر زنان حامله وجود دارد و در اواخر دوران بارداری این درد بیشتر میشود. این علت می تواند بر اثر علل مختلفی برای شما رخ بدهد از جمله:

  • فشاری که بر رباطهای شما وارد میشود
  • سیاتیک
  • تغییر در وضعیت حجم بدن شما
  • سنگین تر شدن رحم

۱۷) اسهال

اسهال و سایر مشکلات گوارشی به طور مکرر در دوران بارداری حتما برای شما رخ می دهد. تغییرات هورمونی، رژیم غذایی متفاوت و استرس اضافه شده همه عواملی است که دست به دست هم میدهند و باعث اسهال میشود. اگر اسهال بیش از چند روز به طول بکشد حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید. 

۱۸) استرس و بارداری

استرس بارداری یکی دیگر از علائمی است که در دوران حاملگی برای زنان اتفاق میافتد.  اگر شما فکر می کنید که ممکن است باردار هستید، برای تأیید حاملگی خود فقط نباید به این علائم بسنده کنید. انجام تست حاملگی در منزل یا مراجعه به پزشک برای آزمایش می تواند حاملگی احتمالی را تأیید کند.

بسیاری از این علائم و نشانه ها که در بالا گفتیم همچنین می توانند به دلیل بیماری های خاصی مانند سندرم قبل از قاعدگی (PMS) ایجاد شوند. 

 چگونه شکل گرفتن اندام جنین در هنگام بارداری

۱- سه ماهه اول

جنین در سه ماهه اول (هفته های 1 تا 12 ) به سرعت رشد می کند. در سه ماه اول مغز، نخاع و اندام های جنین بسرعت رشد می کند. قلب کودک نیز در سه ماه اول شروع به ضربان میکند.

در طول سه ماهه اول، احتمال سقط جنین نسبتاً زیاد است. طبق نتایج بدست آمده از مطالعاتی که در دانشکده زنان و زایمان آمریکایی (ACOG) صورت گرفته است تخمین زده می شود که حدود 1 در 10 بارداری به سقط جنین ختم شود و حدود 85 درصد از این موارد در سه ماهه اول رخ می دهد.

۲- سه ماهه دوم

در طول سه ماهه دوم بارداری (هفته های 13 تا 27 ) شما باید سونوگرافی اسکن آناتومی را انجام دهید. این آزمایش بدن جنین را برای هرگونه ناهنجاری رشدی بررسی می کند. اگر می خواهید قبل از تولد کودک بدانید، نتایج آزمایش می تواند جنسیت کودک شما را نشان دهد. در هنگام سونوگرافی احساس خواهید کرد که کودک شما در حال حرکت، لگد و مشت زدن به درون رحم شما است.

بعد از 23 هفته، نوزاد در رحم یک موجود "زنده" محسوب می شود. این بدان معنی است که نوزاد می تواند در خارج از رحم شما زنده بماند. نوزادان متولد این اوایل اغلب دارای مشکلات پزشکی جدی هستند. 

۳ـ سه ماهه سوم

در طول سه ماهه سوم (هفته های 28 تا 40) وزن بدن شما بیشتر میشود که در این موقع احساس خستگی بیشتری میکنید. در سه ماه سوم بارداری کودک شما نور را احساس میکند و همچنین چشمان خود را باز و بسته کند. استخوان های آنها نیز تشکیل شده است.

با نزدیک شدن به زایمان،  احساس ناراحتی در لگن داشته باشید و ممکن است پاهای شما متورم شود . انقباضاتی که منجر به زایمان نمی شود، معروف به انقباضات Braxton-Hicks است که در هفته های قبل از زایمان شروع میشود.

تست های بارداری

یکی از تست هایی که برای تشخیص بارداری انجام میگیرد، تست بی بی چک است که در خانه میتوان با دستگاه های مخصوص بی بی چک انجام گیرد.

بارداری با اندازه گیری سطح بدن گنادوتروپین کوریونی بدن اسان (hCG) تشخیص داده می شود. hCG همچنین به عنوان هورمون حاملگی نیز گفته می شود که هنگام کاشت تولید می شود. اما ممکن است تا زمانی که یک دوره را از دست ندهید شناسایی نشود. بعد از اینکه یک دوره را از دست دادید، سطح hCG به سرعت افزایش می یابد. hCG از طریق ادرار یا آزمایش خون تشخیص داده می شود.

شما هم میتوانید از طریق آزمایش خون تست بارداری انجام دهید. آزمایش خون hCG به همان اندازه آزمایش های حاملگی خانگی دقیق است. تفاوت در این است که آزمایش خون ممکن است به محض شش روز پس از تخمک گذاری انجام شود.

یکی از نکاتی که در هنگام بارداری باید به آن توجه کرد تست زود هنگام و تشخیص حاملگی است که شما  میتوانید در همان روز های اول از جنین خود مراقبت کنید.

بارداری و ترشحات واژن

افزایش ترشحات واژن یکی از اولین علائم بارداری است که برای شما رخ خواهد داد. ممکن است میزان ترشحات شما در اوایل یک تا دو هفته پس از برداشت، افزایش یابد، قبل از اینکه حتی یک دوره را از دست ندهید.

با پیشرفت دوران بارداری، میزان بیشتری از ترشحات تولید می شود. تخلیه ترشحات همچنین ضخیم تر می شود و برای شما بیشتر اتفاق می افتد. معمولاً در اواخر بارداری نیز این ترشحات سنگین ترین خواهد شد.

در طی هفته های آخر بارداری، ترشحات شما دارای رگه هایی از مخاط ضخیم و خون است. این می تواند نشانه اولیه کار باشد. در صورت وجود هرگونه خونریزی باید به پزشک مراجعه کنید. ترشحات طبیعی واژن یا لکوئوره نازک و سفید یا شفاف یا شیری است. همچنین بوی خفیفی دارد.

اگر ترشحات شما زرد، سبز یا خاکستری با بوی قوی و ناخوشایند دارد، این یک علامت غیر طبیعی است. ترشحات غیرطبیعی می تواند نشانه عفونت یا مشکلی در بارداری شما باشد، به خصوص اگر قرمزی، خارش یا تورم روده وجود داشته باشد. اگر فکر می کنید ترشح واژینال غیر طبیعی دارید باید سریعا به پزشک متخصص مراجعه کنید تا راه های درمان را به شما اطلاع دهد.

نوشته:روح الله علیپور

کد خبر 14375

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =