برنده جایزه صلح نوبل پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری تیمورشرقی

تهران- ایرنا - نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری در تیمورشرقی نشان می دهد «خوزه راموس هورتا» رهبر مستقل و برنده جایزه صلح نوبل پیشتاز قاطع در دور دوم و آخر انتخابات ریاست جمهوری این کشور است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از خبرگزاری «رویترز» براساس نخستین نتایج انتخابات ریاست جمهوری تیمور شرقی «خوزه راموس هورتا» رهبر مستقل و برنده جایزه نوبل پیشتاز قاطع در دور دوم و آخر انتخابات ریاست جمهوری این کشور است.

برپایه داده های مرکز اجرایی انتخابات کشور تیمور شرقی با شمارش نیمی از آرا «راموس هورتا»  با کسب ۵۹ درصد از آرا از رئیس جمهوری پیشین این کشور پیشی گرفته است. 

مردم تیمورشرقی روز گذشته برای انتخاب میان «فرانسیسکو گوتر» رئیس جمهوری پیشین و «خوزه راموس هورتا» رهبر مستقل و برنده جایزه نوبل پای صندوق های رای رفتند.

راموس هورتا، ۷۲ ساله یکی از چهره های شناخته شده سیاسی در این کشور است که پیش از این به عنوان نخست وزیر و سپس دومین رئیس جمهوری این کشور از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۲ بوده است. در سال ۱۹۹۶ نیز جایزه نوبل را به خاطر تلاش هایش برای یافتن راه حل صلح‌آمیز در مناقشه تیمورشرقی هنگامی که این کشور وحشیانه از سوی اندونزی اشغال شد، دریافت کرد. 

هورتا در دور اول انتخابات در ماه آوریل با فاصله بسیار کم اکثریت آرا را بدست نیاورد و براساس گزارش دانشگاهی در استرالیا تنها به ۳۰ هزار رای بیشتر برای تضمین پیروزی در دور دوم نیاز داشت.

راموس هورتا دیروز در مصاحبه با خبرنگاران گفت بسیار مطمئن است که پیروز انتخابات خواهد بود اما به نتیجه نهایی احترام می گذارد. 

وی همچنین پیشتر گفته بود درصورت پیروزی در انتخابات ممکن است پارلمان این کشور را منحل و انتخابات پارلمانی زودهنگام برگزار کند. 

در این انتخابات راموس هورتا از حمایت «شانانا گوسمائو»  اولین رئیس جمهوری این کشور بهره مند است. این درحالی است که «شانانا گوسمائو» دولت کنونی این کشور را از نظر قانون اساسی نامشروع خوانده است.

براساس برنامه ریزی های انجام شده، رئیس جمهوری منتخب آینده تیمور شرقی ۲۰ مه و در بیستمین سالگرد بازگرداندن استقلال این کشور سوگند یاد خواهد کرد.

کد خبر 143150

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =