آخرین اخبار

آژانس خبری آنادولو: ظرفیت‌های واقعی ایران در زمینه نظامی

برخی از پژوهشگران فکر می‌کنند که ایران در دفاع از حریم هوایی خود آمادگی لازم را ندارد و همین مسئله می‌تواند یکی از چالش‎‌های پیش روی این کشور باشد. قبل از انقلاب سال 1357، نیروی هوایی ایران به صورت کامل متکی به سیستم‌های آمریکایی بود. در دوران شاه جنگنده‌هایی مانند اف-14 تام‌کت در حریم هوایی این کشور نقش‌آفرینی می‌کردند. این بخش از نیروی نظامی ایران در طول جنگ ایران و عراق فرسوده شد و نیاز به بازنگری و به‌روزرسانی داشت. البته ایران هنوز از بعضی از این جنگنده‌ها استفاده می‌کند. عدم وجود قطعات یدکی و سطح لازم آمادگی مسئله‌ای است که این هواپیماها با آن روبرو هستند

ظرفیت‌های واقعی ایران در زمینه نظامی

پایگاه تحلیلی خبری تلکسیران به نقل از آژانس خبری آنادولو:عدم توازن در همبستگی بین نیروهای منطقه هر روز بیشتر می‌شود و این موضوع می‌تواند ایران را در یک وضعیت نامطلوب قرار دهد.

سال 2020 تاکنون سال پیشرفت‌ها و تحولات شگفت انگیز لقب گرفته است. ایران در سال جاری میلادی با تهدیدات خطرناکی روبرو شده است. قاسم سلیمانی، فرمانده مشهور سپاه قدس در حمله آمریکایی‌ها به شهادت رسید. تهران با چند حمله موشکی به پایگاه‌های آمریکا در عراق سعی در تلافی این اقدام آمریکا دارد. در عین حال واحدهای دفاعی هوایی ایران به خاطر هدف قرار دادن یک هواپیمای مسافربری اوکراین به شدت درگیر انتقادات شده‌اند

تاکنون مسائل زیادی در مورد توانمندی و قابلیت‌های نظامی ایران بیان شده است. برخی از تحلیلگران بر این باور هستند که در مورد برخی از توانایی‌های نظامی ایران بزرگ‌نمایی شده است. برای این‌که بتوانیم حقایق را در مورد قدرت نظامی ایران بدانیم باید هر کدام از بخش‌های دفاعی این کشور را مورد ارزیابی، تجزیه و تحلیل قرار دهیم.

پاشنه آشیل ایران: دفاع از حریم هوایی

برخی از پژوهشگران فکر می‌کنند که ایران در دفاع از حریم هوایی خود آمادگی لازم را ندارد و همین مسئله می‌تواند یکی از چالش‎‌های پیش روی این کشور باشد. قبل از انقلاب سال 1357، نیروی هوایی ایران به صورت کامل متکی به سیستم‌های آمریکایی بود. در دوران شاه جنگنده‌هایی مانند اف-14 تام‌کت در حریم هوایی این کشور نقش‌آفرینی می‌کردند. این بخش از نیروی نظامی ایران در طول جنگ ایران و عراق فرسوده شد و نیاز به بازنگری و به‌روزرسانی داشت. البته ایران هنوز از بعضی از این جنگنده‌ها استفاده می‌کند. عدم وجود قطعات یدکی و سطح لازم آمادگی مسئله‌ای است که این هواپیماها با آن روبرو هستند.

ایران در دهه 1980 میلادی تصمیم گرفت تسهیلات نظامی شوروی مانند سوخو 24، سوخو 25 و میگ 29 و جی 7 چینی کرد. کشورهای حاشیه خلیج فارس در حال حاضر کلکسیونی از جدیدترین جنگنده‌ها مانند اف-15، اف-16 و میراژ 2000 را دارند. این کشورها از سنسورهای پیشرفته و مهمات با قابلیت هدایت دقیق استفاده می‌کنند. اسرائیل از جدیدترین اف-35 و ترکیه از اف-16 قدرتمند استفاده می‌کند. بنابراین ایران باید برای مقابله با این جنگنده‌ها و نبرد هوایی، روی نیروی هوایی خود بیشتر کار کند.

یکی از چالش‌هایی که ایران با آن روبرو است، قلمرو بزرگی است که دارد. پوشش کامل هوایی این قلمرو کار چندان سهل و راحتی نیست. ایران تلاش کرده است  که با استفاده از شبکه‌های CSISR نیروی هوایی خود را پشتیبانی کند. این کشور اقدام به خرید سیستم پدافند هوایی با برد کوتاه و متوسط TOR روسیه و اس-300 کرده است. این خریدها با هدف تقویت ظرفیت رهگیری لایه‌ای صورت گرفته است. با تمامی این تفاصیل، سقوط هواپیمای اوکراینی نشان داد که ایران باید روی سطوح مختلف سیستم پدافند هوایی خود کار کند.

آیا همه چیز با منابع مالی در ارتباط است؟

عملکرد مدرن‌سازی نیروهای قدیمی موجود در ایران به خاطر مسائل مالی گوناگونی که در این کشور وجود دارد، آن طور که باید و شاید سریع نیست. کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس با منابع مالی متعددی که در اختیار دارند، تلاش می‌کنند که چندین میلیارد دلار در سال بابت خریدهای نظامی بپردازند. ایران با توجه به مسائل مالی که با آن روبرو است، نمی‌تواند در این سطح هزینه کند.

مسئله‌ای که باید به آن توجه داشت این است که منابع مالی فراوان و  همچنین خریدهای سنگین نظامی به قدرت نظامی تبدیل نمی‌شود. امروزه توسعه متناسب تمامی جنبه‌های نظامی یکی از مسائل مهمی است که در زمینه دفاعی مطرح می‌شود. به بیان دیگر هر چند کشورهای عرب هزینه زیادی در این زمینه مصرف می‌کنند ولی درک درستی از سلاح‌های دریافتی و شیوه استفاده از آن ندارند. ایران با وجود مسائل مالی که با آن روبرو است توانسته عملکرد مثبتی در حوزه نظامی داشته باشد و در برابر آمریکا مقاومت کند. تهران از توانایی درگیری‌های زیر آستانه جنگ برخوردار است. بنابراین همه چیز به منابع مالی مربوط نمی‌شود.

توانمندی‌های اصلی نظامی ایران

قدرت واقعی نظامی ایران بر قابلیت جنگ‌های نامتقارن متمرکز شده است. این توانمندی می‎تواند کاستی‌‎های موجود در قدرت نظامی متعارف این کشور را جبران کند. موشک‌های کروز و بالستیک، سکوهای دریایی انعطاف‌پذیر برای شروع جنگ در خاور میانه، نیروهای قدس سپاه پاسداران و گروه‌های شبه نظامی تحت حمایت ایران دارایی‌های نظامی نامتقارن ایران را تشکیل می‌دهد.

موشک‌های بالستیک ایران دارای برد کوتاه (کمتر از 1000 کیلومتر) و برد متوسط (بین 1000 تا 3000 کیلومتر) هستند. این مسئله نشان می‌دهد که ایران دانش و منابع لازم برای دستیابی به موشک‌های بهتر را دارد و می‌تواند موشک‌های بین قاره‌ای با برد 5500 کیلومتر و بیشتر را هم تولید کند.

ایران پس از تجربه‌هایی که از جنگ با عراق به دست آورد، تلاش کرد که در زمینه موشکی به توانمندی بالایی دست پیدا کند. ایران با وجود نقص‌هایی که در زمینه‌های مختلف نظامی دارد، در عرضه موشکی به یکی از بهترین کشورهای منطقه و حتی جهان تبدیل شده است.

ایران فراتر از یک عامل بازدارنده راهبردی است

ایران با توجه به سلاح‌های راهبردی که دارد، می‌تواند نقش موثری را در بازدارندگی در برابر حملات آمریکا و سایر کشورهای متخاصم ایفا کند. تنها مشکل ایران در زمینه موشکی این است که باید دقت موشک‌های خود را تا حد امکان افزایش دهد.

از نظر فنی ایران از دو روش می‌تواند دقت موشک‌های خود را افزایش دهد. اول این‌که ایران می‌تواند روی افزایش دقت با استفاده از سیستم‌های هدایت مؤثر کار کند. دو این‌که تهران باید موشک‌های خود را به یک سری از کلاهک‌های غیرمتعارف شیمیایی، بیولوژیکی و هسته‌ای مجهز کند.در صورت استفاده از چنین کلاهک‌هایی قدرت بازدارندگی ایران به شکل قابل توجهی افزایش خواهد یافت. ایران به احتمال زیاد با توجه به سیاست‌هایی که در قبال استفاده از سلاح هسته‌ای و کلیه سلاح‌های کشتار جمعی دارد، از روش اول یعنی سیستم‌‎های هدایت موثر استفاده خواهد کرد.

اگر جنگی دربگیرد، چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

از نظر ژئوپلیتیکی نمی‌توان توان نظامی ایران را با کشورهایی که در صورت وقوع مسائل امنیتی به قدرت سخت متوسل می‌شوند، مقایسه کرد. ایران خیلی خوب می‌تواند که توازن قدرت فعلی که منطقه وجود دارد، برای این کشور مفید نیست و در هنگام نبرد مشکلاتی برای تهران ایجاد خواهد کرد.

توانایی موشکی و قدرت دریایی ایران برای بستن تنگه هرمز یکی از نقاط قوت این کشور در زمینه نظامی محسوب می‌شود ولی مشکل این است که قدرت بازدارندگی ایران تا زمانی جواب می‌دهد که جنگی رخ ندهد. در صورت وقوع جنگ، پای گروه‌های تحت حمایت ایران به میان می‌آید و در آن صورت آتش جنگ دامن تمامی کشورهای منطقه را خواهد گرفت.

در حال حاضر ایران مانند هر کشور دیگر نقاط قوت و ضعف زیادی در زمینه نظامی دارد و به همین خاطر تهران ممکن است در برخی از زمینه‌ها آسیب‌پذیر و در برخی زمینه‌های دیگر فوق‌العاده خطرناک باشد. 

*انتشار مطالب رسانه های خارجی با هدف اطلاع رسانی از نوع نگاه و برداشت آنان از تحولات صورت می گیرد و به منزله تایید آن از سوی «پایگاه تحلیلی خبری تلکسیران» نیست.

منبع: آژانس خبری آنادولو

مترجم:شهربانو علی جمعه پور

کد خبر 14219

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =