8 نکته علمی جهت پیش بینی جنسیت کودک

آیا علائمی وجود دارد که نشان دهد دختر باردار هستید یا پسر؟بله! در این مقاله چند سرنخ برای تشخیص جنسیت فرزندتان به شما ارائه میشود

8 نکته علمی جهت پیش بینی جنسیت کودک 

پایگاه تحلیلی خبری تلکسیران:بازی حدس زدن جنسیت کودک تقریبا به محض گرفتن جواب مثبت آزمایش بارداری شروع میشود. دختر است؟ یا پسر؟ مطمئنا این بازی خیلی سرگرم کننده است و خیلی ها دوس دارند وارد آن شوند. (دوستتان میگوید: چون دماغتان بزرگتر نشده بچه پسر است، مادرتان میگوید جوش زدید پس دختر باردار هستید.)

اما افسانه های قدیمی با واقعیت های علمی فرق دارند.. پس اگه مایلید بدانید فرزندتان پسر است یا دختر، انجام تست غیرتهاجمی و یا آزمایش تشخیصی پیش از تولد مانند تست نمونه برداری از پرزهای جفتی جنین (CVS) و آمنیوسنتز (وارد کردن سوزن به زهدان برای نمونه برداری از مایع آمنیوتیک جهت تشخیص بیماری یا تعیین جنسیت جنین) برای فهمیدن جنسیت کودک تان به شما کمک میکند.

یافته های حاصل از مطالعات متعدد میتوانند احتمال پیش بینی صحیح جنسیت کودک را افزایش دهند. اگر چه نمیتوان به طول کامل به این شواهد تکیه کرد ولی میتوانند در بازی حدس زدن به شما کمک کنند.

* علائم دختر بودن جنین

تهوع و استفراغ شدید دارید.

بیشتر مادران باردار صبح ها احساس تهوع دارند. اما این احساس در بعضی مادرها بسیار شدیدتر است (hyperemesis gravidarum) و معمولا منجر به به کاهش وزن، سوء تغذیه و کم آبی بدن می شود. هر چند ناخوشایند است، اما پاداش آن ممکن است در آخر یک دختر بچه کوچولو باشد. مطالعات نشان داده است زنانی که دختر باردار هستند به طور قابل توجهی بیشتر دچار حالت تهوع و استفراغ می شوند.

به چه دلیل؟ به گفته محققان، جنین های ماده بیشتر از جنین های نر هورمون حاملگی hCG تولید میکنند.

بسیار فراموشکار شده اید.

به دلایل ناشناخته، برخی تحقیقات نشان می دهد زنانی که دختر حامله اند، در تست های حافظه - به طور خاص در زمینه مهارت های گوش دادن، محاسباتی و تجسمی -  نسبت به مادرانی که پسر دارند، عملکرد ضعیف تری دارند. پس دفعه بعد اگر فراموش کردید که سوییچ ماشین را کجا گذاشته اید، مقصر آن دختری است که او را حامله هستید.

استرس زیادی دارید.

به گفته محققان، هرچه بیشتر در زمان بارداری استرس داشته باشید، احتمال دختردار بودن فرزندتان بالاتر است. دلیل این امر آن است که دختران نسبت به پسران در برابر شرایط نامساعد رحم آسیب پذیرتر هستند. به عنوان نمونه، طبق گزارشات یک مطالعه نسبتاً کوچک در سال 2019، بیشتر مادران بارداری که استرس جسمی و روحی داشتند، دختردار شدند.

کودکتان در وضعیت ته (بریچ) است.

آیا شما 32 هفته باردار هستید و کودک شما همچنان سرسختانه برعکس است؟ وقت آن است که به صورتی فکر کنید! یک مطالعه نسبتاً بزرگ در سال 2015 بر روی همه زایمانهای مجارستان بین سالهای 1996 و 2011 نشان داد که احتمال دختر بودن نوزادان بریچ به طور قابل توجهی بیشتر است. 

علائم پسر بودن جنین

در زمان حاملگی، غذاهای پر کالری میخوردید.

یک مطالعه نشان داد که داشتن برنامه غذایی پر کالری در زمان حاملگی و خوردن صبحانه به طور منظم، احتمال پسردار شدن را افزایش می دهد. محققان دریافتند که 56 درصد از زنانی که بیشترین میزان کالری را در طول زمان بارداری خود مصرف کردند، پسردار شدند. اگر بیشتر فکر کنیم میبینیم که پسرها نسبت به دخترها به منابع بیشتری (یعنی کالری بیشتری) احتیاج دارند و بنابراین برنامه غذایی پر کالری به پسر شدن جنین کمک میکند.

در دوران بارداری بیشتر می خورید.

بچه دختر است یا پسر؟ این را ظاهراً اشتهای تان می داند. تحقیقی در زمینه برنامه غذایی مادران باردار نشان داد زنانی که پسر حامله بودند، حدود 10 درصد بیشتر از کسانی که دختران باردار بودند کالری مصرف میکردند. پروتئین ها، کربوهیدرات ها و چربی های اضافی روزانه حدود 200 کالری اضافه می کند.

چرا اشتها بیشتر میشود؟ محققان گمان می کنند که تستوسترون ترشح شده توسط جنین های نر سیگنالی به مادر میفرستد که بیشتر بخورد و این امر روشن میسازد که چرا کودکان پسر از بدو تولد بزرگتر از دختران هستند.

از غذاهای مورد علاقه خود بیزار شده اید.

به غذا نفرت پیدا کرده اید؟ - حتی به غذاهای مورد علافه تان؟ به گفته محققان هرچه یک زن باردار بیشتر به غذا حس نفرت داشته باشد، احتمال پسر بودن فرزند او نیز بیشتر است.

دلیل آن؟ نفرت بسته به نحوه عملکرد سیستم ایمنی زن برای محافظت از جنین در حال رشد است. به نقل از محققان، بهم خوردگی مزاج جهت محافظت از جنین نر آسیب پذیر تعبیه شده است تا مادر را از مواد مضر دور نگه دارد.

به دیابت بارداری مبتلا شده اید.

برخی تحقیقات نشان داده اند که احتمال ابتلای مادرانی که پسر حامله اند به دیانت بارداری –  نوعی از دیابت  که در زمان حاملگی با افزایش غیرطبیعی قند خون تشخیص داده می شود - بیشتر از مادرانی است که دختر باردار هستند.

محققان مطمئن نیستند که چرا جنین نر بیشتر از جنین ماده در معرض تغییرات متابولیک مرتبط با بارداری قرار میگیرد، اما این یافته ها توسط بیش از یک مطالعه تأیید شده است.

پیش بینی جنسیت بر اساس ضربان قلب

یک افسانه قدیمی وجود دارد – هر چند داتشمندان نیز روی آن مطالعه کرده اند - که ضربان قلب جنین می تواند جنسیت را مشخص کند. باور عمومی بر این است که اگر ضربان قلب کودک از 140 ضربان در دقیقه کمتر باشد، شما پسر دارید و اگر بیش از 140 ضربان در دقیقه باشد، دختر باردارید.

تحقیقات پزشکی نظریه پیش بینی جنسیت بر اساس ضربان قلب را رد کرده است. مطالعه بر روی تقریباً 10,000 بارداری در سال 2018 نشان داد اگرچه ضربان قلب جنین ماده در ابتدا کمی بیشتر از جنین نر است، اما اختلاف نهایی گزارش شده بسیار کم و بدون ارزش بوده است.  واقعیت این است که قلب یک جنین نرمال بین 120 تا 160 در دقیقه ضربان دارد.

تنها زمانی که ضربان قلب دختر و پسر واقعا متفاوت است، زمان زایمان میباشد، وقتی که به نظر می رسد قلب نوزادان ماده به دلایل ناشناخته تندتر از نوزدان پسر میزند.

خرافات در مورد پیش بینی جنسیت

اما افسانه های قدیمی که ادعا میکنند میتوانند با اطمینان جنسیت کودک را پیش بینی کنند چه میشوند؟ اکثر آنها پشتوانه علمی ندارند (اما بازی با آنها سرگرم کننده است.)

به یاد داشته باشید ، پیش بینی جنسیت کودک حدود 50 درصد درست از آب در می آید و حتی با وجود داشتن پشتوانه علمی هنوز قطعی نیست. در اکثر این مطالعات، اختلافات، به حدی اندک میباشد که نمی توانند به طور مسلم به شما بگویند پسر دارید یا دختر.

تنها راه اطمینان از جنسیت کودک، به جز آزمایش ژنتیک، صبر کردن تا زمان تولد اوست. در این مدت، از بازی حدس زدن لذت ببرید!

نوشته:فریده هاشمی

کد خبر 14216

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =